Bel Ağrısının Nedenleri


Bel Ağrısının Nedenleri

Bel ağrısının en sık görülen nedeni yırtılmış veya çekilmiş bir kas veya bağdır. Sık olarak, mekanik sorunlar ve yumuşak doku yaralanmaları bel ağrısının nedenidir. Bu yaralanmalar, intervertebral disklerin hasar görmesini, sinir köklerinin sıkışmasını ve spinal eklemlerin anormal hareketlere dönüşmesine yol açar.

Yaygın burkulma ve zorlanma nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Ağır bir nesneyi kaldırmak veya ani bir dönme hareketi
 • Düşme gibi bele çok fazla baskı yapan ani hareketler
 • Özellikle büyük darbe kuvvetleri içeren spor yaralanmaları
Bel Ağrısının Nedenleri 2022

Ağrı üç aydan fazla sürdüğünde ve vücudun doğal iyileşme sürecini aştığında kronik olarak kabul edilir. Beldeki kronik ağrı genellikle bir disk problemini, eklem problemini veya tahriş olmuş bir sinir kökünü içerir.

Yaygın nedenler arasında şunlar bulunur;


 • Travma; Akut kırıklar veya omurganın çıkığı ağrıya neden olabilir. Bir motorlu taşıt kazası veya düşme gibi bir travmadan sonra gelişen bel ağrısı tıbbi acil olarak değerlendirilmelidir.
 • Sıkıştırma kırığı; Kemiğin üzerinde, omurgada meydana gelen bir kırılma ani ağrıya neden olabilir. Bu kırık türü, osteoporoz (kemik erimesi) gibi zayıf kemikler nedeniyle daha sık görülür ve yaşlılarda daha sık görülür.

Dora Sağlık Bilgi Formu • Lomber fıtıklaşmış disk; Bir lomber diskin jöle benzeri merkezi, sert dış tabakadan geçerek yakındaki bir sinir kökünü tahriş edebilir. Diskin fıtıklaşmış kısmı sinir köküne ulaştığında iltihaplanmaya neden olan proteinlerle doludur ve sinir sıkışmasının yanı sıra iltihaplanma sinir kökü ağrısına neden olur. Disk duvarı ayrıca sinir lifleri tarafından da zengin bir şekilde beslenir ve duvardaki bir yırtılma ciddi ağrıya neden olabilir.


 • Dejeneratif disk hastalığı; Doğumda, intervertebral diskler fizyolojik olarak suyla doludur. İnsanlar zamanla yaşlandıkça, diskler hidrasyonunu kaybeder ve aşınır. Disk, hidrasyonunu kaybettiğinden, kuvvetlere de dayanamaz .Yırtılma, fıtıklaşmalar daha kolay oluşmaya başlar. Disk ayrıca çökebilir ve darlığa neden olabilir.
 • Faset eklem disfonksiyonu; Bel omurgasında her hareket segmentinde her diskin arkasında iki faset eklem vardır. Bu eklemler kemikler arasında ve kıkırdaklara sahiptir ve etrafı sinirler tarafından zengin kapsüler bir bağ ile çevrilidir. Bu eklemler kendi başlarına veya disk ağrısı ile birlikte acı verebilir.
 • Sakroiliak eklem disfonksiyonu; Sakroiliak eklem, omurganın altındaki sakrumu(kuyruk sokumu) pelvisin(Leğan kemikleri) her iki tarafına bağlar. Öncelikle üst gövde ile alt gövde arasındaki şok ve gerilimi emen güçlü, hareketli bir bağlantıdır. Sakroiliak eklem iltihaplanırsa (sakroileit) veya eklemde çok fazla veya çok az hareket varsa ağrılı olabilir.


 • Spinal darlık; Bu durum sinir köklerinin bulunduğu omurilik kanalının daralması sonucu ağrıya neden olur. Daralma merkezi, çevresel veya her ikisi de olabilir ve alt sırtta tek bir seviyede veya çoklu seviyelerde gerçekleşebilir.
 • Spondilolistez; Bu durum, bir omurun,komşu diğer bir omurun üzerinde kaydığında meydana gelir. 5 tip spondilolistez vardır ancak en yaygın olanı pars defektine veya kırılmasına (faset eklemleri arasında) veya faset eklemlerinin mekanik instabilitesine (dejeneratif) bağlı olandır. Ağrı, yük dağılımı dengesizliğinden veya sinirlerin (bacak) sıkışmasından kaynaklanabilir.
 • Osteoartrit; Bu durum, diskin ve faset bağlantılarının yıpranmasından ve yırtılmasından kaynaklanır. Ağrı, iltihaplanma, instabilite ve darlığa değişken bir dereceye kadar neden olur. Tek bir seviyede veya alt omurganın birden çok seviyesinde oluşabilir. Spinal osteoartrit yaşlanma ile ilişkilidir ve yavaş ilerleyicidir. Ayrıca spondiloz veya dejeneratif eklem hastalığı olarak da adlandırılır.
 • Deformite; Omurga eğriliği, skolyoz veya kifozu içerebilir. Deformasyon, disklerin, faset eklemlerinin, sakroiliak eklemlerin, stenoz veya bozulmasına yol açarsa bel ağrısı ile ilişkilendirilebilir.


Bel ağrısının daha az görülen nedenleri arasındada şunları sıralayabiliriz

 • Enfeksiyon; Ayrıca osteomiyelit olarak adlandırılan, omurga enfeksiyonu çok nadirdir, ancak ciddi ağrıya neden olabilir ve tedavi edilmezse hayatı tehdit eder. Cerrahi prosedürler, enjeksiyonlar veya kandan bulaşma neden olabilir. Bağışıklık sistemi zayıflamış hastalar, omurgada bir enfeksiyon gelişimine karşı daha hassastırlar. Ülkemizde brucella bazı kesimlerde sık görülür.
 • Tümör; Çoğu spinal tümörler vücudun başka bir yerinde başlar ve omurgaya metastazını yapar. Omurgaya yayılan en yaygın tümörler, meme, prostat, böbrek, tiroid veya akciğerdeki tümörlerdir. Kanser tanısı bilinen bir hastada herhangi bir yeni sırt ağrısı belirtileri olası spinal metastaz açısından değerlendirilmelidir.
 • Otoimmün hastalıklar; Sırt ağrısı (ankilozan spondilit), romatoid artrit, lupus, crohn hastalığı, fibromiyalji ve diğerleri gibi otoimmün hastalıklarda bel ağrısı yapan sebepler arasındadır.

Kürek Kemiği Ağrısı, Bebeklerde Boyun Eğriliği, Kol Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Eklem Ağrılarına Hangi Bölüm Bakar, Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp