Brakimetatarsi – Tarak Kemiği Kısalığı


Tarak Kemiği Kısalığı

Tarak Kemiği Kısalığı yani Brakimetatarsi, ön ayağın kemiklerinden birinin diğerlerinden önemli ölçüde daha kısa olduğu bir durumdur. Beş tarak kemiğinden herhangi birini etkileyebilmesine rağmen, çoğunlukla dördüncü tarak kemiğini etkiler. Ayağa baktığımızda, dördüncü parmağın kendisinin bitişik ayak parmaklarından daha kısa olduğu görünebilir.

Brakimetatarsi – Tarak Kemiği Kısalığı 2022

Bazen dördüncü ayak parmağı yukarı kaldırılmış gibi görünebilir, üçüncü ve beşinci ayak parmakları birbirlerine değecek şekilde görünebilir.

Brakimetataryanın klinik semptomları değişken olabilir ve iki taraflı olup olmadığına ek olarak, yaş, cinsiyet ve etkilenen metatars sayısı gibi faktörlerle sınıflandırılır.


Dora Sağlık Bilgi FormuDeformitenin ortak paydası, bundan muzdarip olan çoğu kişi için estetik olarak kabul edilemez olduğu yönündedir. Ergenlik döneminde, bunun zaman zaman psikolojik bir etkiye sahip olabilecek çarpıtılmış bir beden imajına neden olması yaygındır.
Bu durum, etkilenen metatarsal(tarak) kemik tamamen gelişemediğinde veya büyüme plağı erken kapandığında ortaya çıkar. Röntgen ile kolayca teşhis edilir.Ayağın görünümü ile ilgili endişelerin ötesinde, kısalmış metatars yere tam olarak temas etmeyebilir veya kişinin vücut ağırlığından payını taşımayabilir, ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir ve hatta sertleşen fazladan deri büyümesi olan acı veren bir nasır ile sonuçlanabilir.

Cerrahi tedavi gerekebilir. Metatarsal kemik, harici bir fiksasyon cihazı ile veya dahili olarak bir kemik grefti ile uzatılabilir.

Çoğunlukla brakimetatarsi herhangi bir ağrı veya rahatsızlığa neden olmaz ve dikkatli ayakkabı seçimi ile tedavi edilebilir. Diğerlerinde cerrahi tedavi gerekebilir.

Brakimetatarsili hastaların çoğunun ameliyatı tercih ettiği göz önüne alındığında, bu hastaların tedavisinde yer alan sağlık çalışanları, sadece fiziksel ve demografik yönleri değil, aynı zamanda psikolojik ve sosyal yönleri de dikkate alarak en iyi cerrahi seçeneği önermelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp