En Son Eklenenler


Astigmat Nedir? 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Astigmat Nedir?


Astigmat

Astigmat, astigmat nedir? sorularının yanıtları için içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Astigmat hakkında sorulan soruların yanıtları için makalemizi okuyabilirsiniz.

Astigmat; kişilerde göz yüzeyi ve korneasının normal kavisli şekilde olmadığı ve kişilerin bulanık görmesine yol açan yaygın bir göz rahatsızlığıdır.

Normal olmayan kornea eğrisi, göze giren ışığın, retinada doğru bir biçimde odaklanmadığı ve ned olmayan görüntülerin ortaya çıkması durumudur denilebilir.

Astigmat Nedir? 2022

Astigmat Nedir?

Astigmat, kornea adındaki göz yüzeyinin normal olmayan şekli için kullanılan bir terimdir. Astigmat, korneanın arkasında bulunan anormal şekildeki mercekten de kaynaklanabilmektedir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilmektedir. Genellikle doğuştan olan bir durumdur ancak kişinin olduğu göz ameliyatından ya da gözdeki yaralanmadan sonra da ortaya çıkabilmektedir. Astigmata sahip olmayan bir korneanın şekli yuvarlaktır. Ancak astigmata sahip gözün şekli daha çok yumurtanın şekli gibidir.


Bu durum gelen ışığın gözün arkasında iki yere birden odaklanmasına neden olur. Bu durumda kişi bulanık ve bozuk görür.
Astigmat, ışık kırma problemleri olarak adlandırılan bir grup göz rahatsızlığından biridir. Bu hastalıklar, kornea ya da mercek gerekli şekilde pürüzsüz olmadığında ve eşit kavise sahip olmadığında meydana gelir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuAstigmat Nedenleri

Astigmat, kişinin korneasında ya da lensinde bazen de her ikisinde de düzensiz bir eğrilik olduğunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kornea, gözün yüzeyini kaplayan şeffaf bir doku tabakasının adıdır. Bu gözün arkasına ışığın iletilmesine, görüntünün odaklanmasına yardımcı olur. Ayrıca kornea gözü enfeksiyon ve hasar gibi sış etmenlerden koruyan tabakadır.

Mükemmel kavisli bir kornea, göze giren ışığı doğru şekilde bükebilmekte ve kırabilmektedir. Ancak astigmat hastalarında kornea mükemmel şekilde değildir. Kişinin gözünde iki farklı eğriye neden olan astigmat nedeniyle göze gelen ışık retinada bir yerine iki farklı noktaya odaklanacaktır. Bu durum kişinin bulanık görmesine hatta bazı kişilerde çift görmeye sebep olabilmektedir.

Kişilerin kornea şeklinin neden normal olmadığı belirsizdir. Genelde hastalar bu şekilde doğar. Astigmatın genetik olabileceği düşünülmektedir. Prematüre doğan bebeklerin, normal doğanlara kıyasla daha çok astigmata sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Bazı ameliyat ve yaralanmalar kornea şeklinde bozukluğa neden olabilmektedir. Ayrıca korneanın giderek inceldiği ve konik bir şekil aldığı bir göz hastalığı (keratokonus) astigmata neden olmaktadır.Astigmat Belirtileri

Astigmat hastalarında durumun ciddiyetine bağlı olarak birtakım belirtiler gözlemlenebilmektedir.

En yaygın astigmat belirtileri şunlardır:

 • Tüm uzaklıklarda bulanık ve bozuk görüntü,
 • Baş ağrısı,
 • Gözleri aşırı kısmak,
 • Özellikle kağıttan ya da ekrandan bir şeyler okurken odaklanma zorluğu
 • Göz yorgunluğu,
 • Gece körlüğü,
 • Şaşılık,
 • Çift görme,
 • Gözlerde tahriş.

Astigmata sahip kişiler bu tür belirtileri göstermiyor olabilir. Ancak yine de her birey düzenli olarak (önerilen en az 2 yılda bir) göz muayenesini yaptırması ve gerekirse tedavi olmasıdır. Doğru şekilde tedavi edilmeyen göz hastalıkları görme yetisini kaybetmeye neden olabilmektedir.Astigmat Tanı Yöntemleri

Kişi astigmatlı olarak doğsa bile gerekli testler yapılmadan durumu teşhis edilememektedir. Çocukların tanısı koyulmamış astigmat hastalığı varsa, okulda, derslerde, ödevlerde konsantre olma problemi görülebilir. Bu nedenle çocuklarda doğumdan sonraki ilk 6 ayda, 3 yaşında, ilkokula başlamadan önce şeklinde belirli dönemlerde test yaptırılması gerekmektedir. Bundan sonra ise iki yılda bir astigmat için muayene olunmalıdır.

Yüksek astigmat riski taşıyan çocuklarda ve diyabet gibi kronik rahatsızlığı olan yetişkinlerde muayene süresi iki yıldan daha azdır.

Bir göz doktoru astigmat teşhisi için çeşitli yöntemler kullanmaktadır:

 • Görme testi: Kişi test için hazırlanan tablodaki harfleri okumaya çalışacaktır. Harflerin boyutu ve kalınlığı değişiklik göstermektedir. Doktor testin sonucuna göre tedavi önerecektir.
 • Astigmat kadranı: Kadran, yarım daire oluşturan bir dizi çizgiyi içeren bir grafiktir. Kusursuz görüşe sahip bireyler, çizgileri net görürken astigmatı olan hastalar tüm çizgileri net göremeyecektir.
 • Keratometre (oftalmometre): Bu cihaz, kornea yüzeyinden yansıyan ışığı ölçmektedir. Kornea eğriliğinin yarıçapını ölçen cihaz sayesinde, astigmat derecesi belirlenebilmektedir. Kornea topografisi olarak da bilinir.
 • Kırılma testi: Bir cihaz göze ışık yansıtır. Yansıyan ışığın kırılma oranını ölçer. Doktor sonuçlara göre kişinin neye ihtiyacı olduğuna karar vermektedir.


Astigmat Tedavi Yöntemleri

Astigmat, gözün anatomisinin bir anormalliği olduğu için, oluşmasını engellemek için yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Ancak birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Çoğu durumda, astigmatın semptomları o kadar hafiftir ki hiçbir tedavi gerekmez. Hastanın görmesi fazla etkilenirse, gözlükler, kontakt lensler veya ameliyat ile bozukluk tedavi edilebilmektedir.

Gözlük

Normal bir astigmatı düzeltmenin en basit, en ucuz ve en güvenli yolu gözlük kullanmaktır. Gözlüğün lensleri, gelen ışınlarının yönünü ayarlayarak korneanın düzensiz eğrisini düzeltmektedir. Her bütçeye ve tarza uygun gözlük çerçevesi seçeneği mevcuttur. Düzensiz bir astigmat, lens ile düzeltilemez. Gözlükler bu günlerde daha kabul edilebilir görülmekte ve gençler tarafından moda aksesuarı olarak da kullanılmaktadır.

Kontak lens

Kontakt lensler gözlüklerle aynı işi yapmaktadır ve genellikle astigmat için en iyi seçenektir. Kontakt lensler gözün tam yüzeyine oturur. Birçok farklı tipte kontakt lens mevcuttur. Lenslerin dokusu yumuşak ya da sert olabilmektedir. Günlük tek kullanımlık, uzun süreli kullanım, aylık tek kullanımlık veya tek kullanımlık gibi seçenekleri mevcuttur. Doktor ya da gözlükçü, kişinin göz yapısına, ihtiyacına ve hassasiyetlerine göre uygun olan lensi önerecektir.

Kontakt lensler, gözlüklerden daha pahalı olabilmektedir. Daha fazla özen ve hijyen gerektirmektedirler. Çok küçük çocuklardan ziyade daha büyük gençler ve yetişkinler için daha çok tavsiye edilmektedir.

Ameliyat

Ameliyat, bazı hastalar için astigmatı ve bununla ilişkili herhangi bir görüş bozukluğunu düzeltmek için iyi bir seçenektir. Bazı hastalarda astigmat kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Diğer hastalar, mükemmel görüş elde edemese bile önemli bir iyileşmeye sahip olur ve gözlük veya kontakt lens ile görüşü düzeltebilmektedir.

Ameliyat sonucunda az sayıda insan komplikasyon geliştirir. Bazı hastalarda bulanık görme, gece görüşünde bir sorun veya görüşlerinde parlak ışık haleleri gibi sorunlar görülebilmektedir. Ancak bunlar çözülebilecek problemlerdir.
Lazer göz ameliyatı pahalıdır ancak normal görmeyi kalıcı olarak eski haline getirme şansı sunar. İşlem genellikle ağrısızdır.

Lazer göz ameliyatı birçok özel klinikte ya da devlete bağlı hastanelerde yapılmaktadır. Bu tür bir tedaviye başlamadan hastanın biraz araştırma yapması gerekmektedir. Kişinin yalnızca bir çift gözünün olduğu ve en iyi tedaviyi bulmasının önem teşkil ettiğini unutmaması gerekmektedir. Bu astigmat tedavisi en ucuzu olmayabilir. Hasta uzman doktorun – hatta birkaç doktorun- tavsiyesi ile hareket etmelidir. Hastaların kendilerini geri dönüşü olmayan, maliyetli bir tedavide bulmadan önce riskleri ( başarısızlık oranı, komplikasyon riski, tedavi sonrası bakım düzeyi) ve prosedürün neleri içerdiğini bilmesi önemlidir.
Çeşitli lazer cerrahisi türleri geliştirilmiştir. Bunlar şunları içerir: LASIK, PRK ve LASEK. Tedavilerin hepsi benzer özellikler bulundurmaktadır. Genel olarak göz başına yaklaşık on dakika sürmekte ve çok ince bir kornea dokusu tabakasını çıkarmak için lazer kullanarak korneayı yeniden şekillendirmeyi amaçlamaktadır. Korneanın yeniden şekillendirilmesi, gözün ışığı kırmasının düzeltilmesini sağlamaktadır.

Tüm lazer cerrahi yöntemlerinin yan etkileri arasında bulanık görme, görüşte aşırı veya eksik düzeltme, göz enfeksiyonu ve kuru gözler görülebilmektedir. Astigmat bulunan hastanın bunları bilerek tedaviye başlaması ve herhangi bir komplikasyonu doktoruna bildirmesi gerekmektedir.

Tedavi için başka yöntemler de bulunmaktadır. Bunlar çoğu lazer cerrahisinin bir değişiğidir denilebilir. İmplante edilebilir kontakt lensler (refraktif lens değişimi) ve kornea greftleri, çok şiddetli veya özel astigmat vakalarında doktorların önerdiği seçeneklerdir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp