Astigmat, Miyop ve Hipermetrop Nedir


Astigmat, Miyop ve Hipermetrop Nedir

Astigmat, miyop ve hipermetrop en yaygın olan üç göz kusurudur. Göz kusurları çeşitli ve karmaşık isimlere sahiptir. Her kusur gözü ve görüşü farklı şekillerde etkilemektedir. Bir göz kusuru kişinin uzağı görmesini etkilerken bir diğeri yakını görmeyi engelleyebilmektedir. Bazı kusurlar ise görüşü bulanıklaştırmaktadır. Kişilerde bu kusurlar tek başına bulunabildiği gibi birlikte de bulunabilmektedir. Bazı hastalar uzaktan gelen otobüsün yazısını okuyamaz ya da okul tahtasını görmekte zorlanabilmektedir (miyop).

Astigmat, Miyop ve Hipermetrop Nedir 2022

Bazı hastalar telefonlarına bakarken, menü okurken ya da kitap okurken zorlanmalar yaşamaktadırlar (hipermetrop). Bazılarında ise çift görme ya da bulanık görme problemi bulunmaktadır (astigmat). Görme problemi belirtileri gösteren kişilerin acilen doktora gitmesi ve hastalığını teşhis ettirmesi önerilmektedir. Doktorun teşhisine göre tedavi olan hastalar büyük çoğunlukla hastalıklarından kurtulacaktır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuAstigmat

Astigmat, ışıkların tek bir odak noktası yerine gözün içindeki iki farklı noktaya odaklandığı bir ışık kırılma kusurudur. Bu durum kişinin bulanık görmesine neden olmaktadır. Korneanın şeklindeki bozukluktan ve birtakım nedenlerden kaynaklanan bir göz rahatsızlığıdır. Gözdeki anormal şekil, ışığın istenen şekilde kırılmamasına neden olmakta ve bu da görme problemine yol açmaktadır. Göz anomalisi olmayan kişilerde ışık tek bir noktaya iletilir ve bu durum da kişiye net görüş sunar.

Astigmat Belirtileri

Astigmatın teşhis edilebilmesi için kişide birtakım belirtiler görülmelidir.

Hastanın gösterdiği belirtiler:

 • Tüm mesafelerde (hem yakın hem de uzak) bulanık görme,
 • Tüm mesafelerde çarpık görüş,
 • Gece görüş zorluğu,
 • Baş ağrısı,
 • Göz yorgunluğu,
 • Şaşılık olabilmektedir.

Astigmat Tedavi Yöntemleri

Astigmat tedavi edilebilen bir kusurdur. Diğer çoğu göz kusurunda olduğu gibi bunda da doktor kişiye astigmat teşhisi koymak için bazı testler yapmaktadır. Teşhis koyulan hasta çoğu göz hastalığının tedavisinde önerildiği gibi gözlük kullanabilmektedir. Bunun için doktor reçeteye bazı bilgileri yazacak ve hasta da herhangi bir optikten gözlüğünü alacaktır. Her tarza ve bütçeye uygun gözlük bulabilmek mümkündür.
Gözlük kullanmak istemeyen kişiler için kontakt lensler önerilmektedir. Kontakt lenslerin birkaç çeşidi bulunmaktadır (haftalık, günlük, aylık gibi). Hasta durumuna ve göz numarasına uygun lensi gözlükçüden temin edebilmektedir.
Ayrıca refraktif cerrahi ile uzman doktorlar korneadaki bozukluğu düzeltebilmektedirler. Lazer operasyonu ile göze işlem yapılmaktadır. Bu ameliyat sorunu tamamen düzeltebilmektedir. Ancak hastanın doktoruyla konuşması ve tüm riskleri öğrenmesi önerilmektedir.Miyop

Miyop, kişinin uzağı görememesi problemidir. En yaygın göz kusurlarından biridir. Miyop olan kişilerin göz mercekleri, gelen ışığı retinanın önüne odaklamaktadır. Bu durum yakın görüşte problem oluşturmasa da uzağı bulanık görmeye neden olmaktadır. Miyopun nedeni genelde göz küresinin uzun olması ya da korneanın çok kavisli olmasıdır. Göz şeklindeki anormallik miyopa neden olmaktadır.

Miyop Belirtileri

Miyop hastaları, yol işaretleri, okul tahtası, sunum perdesi gibi uzak nesneleri görmekte ve onlara odaklanmakta güçlük çekmektedirler. Ancak bilgisayarda iş yapma, kitap okuma, işleme yapma gibi durumlarda zorluk çekmeden işlerini yapabilmektedirler.

Hastalar uzaktaki nesneleri net görmeye çalıştıkları için baş ağrısı, yorgunluk, şaşılık, göz yorgunluğu yaşayabilmektedir. Ayrıca hastalar görüşü netlemek için gözlerini kısacağı için göz kenarlarında kırışıklıklar oluşmaktadır.

Miyop Tedavi Yöntemleri

Miyop, doktorun yazdığı reçeteli gözlük ya da kontakt lens kullanılarak düzeltilebilmektedir. Ayrıca hastalar isterse ameliyat ile de düzeltme işlemi yapılmaktadır.

Gözlük kullanımı, miyoplu hastalar için en kolay çözüm yoludur. Kişi zevklerine, hastalığın derecesine ve yüzünün şekline uygun olarak aldığı gözlüğü kullanarak uzağı daha net görebilmektedir.

Kontakt lens kullanımı gözlük kullanımından daha zordur. Lenslerin çeşitli türleri vardır ve hasta ihtiyacına uygun olanı seçmektedir. Gözlükten daha iyi yanı ise herhangi bir göz kusuru olduğu kişi söyleyene kadar bilinmemektedir.

Lazer göz ameliyatı gibi refraktif cerrahi de bir tedavi seçeneğidir. Bu ameliyat ile kornea yeniden şekillendirilir ve kişiye mükemmel görüş sunulur. Bu sayede miyop kalıcı olarak çözülebilmektedir ve hastanın gözlük ve kontakt lens kullanmasına gerek kalmamaktadır. Ancak ameliyatın yan etkileri ve riskleri olabilmektedir. Kişi tüm seçenekleri gözden geçirmeli ve doktoru ile konuşarak kendine uygun bir tedavi yöntemi seçmelidir.Hipermetrop

Hipermetrop, kişinin yakını net görememesi problemidir. Bu duruma, kişinin göz merceğinin gelen ışığı retinanın arkasına odaklamasıdır. Bu durum genellikle göz küresi normalden kısa olan ya da korneası yeterince kavisli olmayan kişilerde görülmektedir.

Hipermetrop Belirtileri

Hipermetropa sahip olan hastalar genellikle yakınlarında olan nesnelere odaklanmakta zorluk yaşarlar ve net bir görüş sağlayamazlar. Ancak bu rahatsızlık hastanın uzağı görmesine olumlu ya da olumsuz bir etki etmemektedir.

Kişilerin gözlerinde hipermetrop bozukluğu bulunuyorsa, okuma ve yazma gibi yakına bakarak yapılacak çalışmalarda zorluk yaşarlar. Bu gibi çalışmalardan sonra gözlerde yorgunluk, baş ağrısı, göz ağrısı, şaşılık, gözleri kısma ve yorgunluk gibi belirtileri göstermektedirler.

Hipermerop Tedavi Yöntemleri

Hipermetrop tedavi edilebilen bir göz rahatsızlığıdır. Kişi hipermetrop olduğundan şüpheleniyorsa doktora gitmelidir. Doktor yapacağı birkaç test ile gözdeki problemi ve bu problemin derecesini tespit edecektir. Tespit edilen probleme uygun tedavi seçenekleri sunacaktır.

Bu tedavi seçenekleri:

 • Gözlük,
 • Kontakt lens,
 • Refraktif ameliyattır (lazer ameliyatı gibi).

Doktor hastanın gözündeki bozukluğun durumuna göre tavsiyede bulunabilir. En yaygın ve kolay olan tedavi seçeneği gözlük kullanımıdır. Kişiler doktorun reçete ettiği biçimdeki gözlüğü gözlükçülerden alabilmektedir. Her zevke, bütçeye ve bozukluğa uygun çok çeşitli gözlük seçenekleri bulunmaktadır.

Kontakt lens kullanımı gözlüğe oranla daha zor olabilmektedir. Ancak hipermetrop tedavisinde kullanımı oldukça yaygındır. Kişini göz derecesine ve göz merceğinin büyüklüğüne uygun lens gözlükçülerden temin edilebilmektedir. Lenslerin birkaç seçeneği vardır. Bunlar günlük, haftalık, aylık gibi seçeneklerdir. Lens kullanan kişilerin hijyene daha çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Lazer ameliyatı birtakım riskler bulundurabilir. Bu ameliyat tercih edilmeden önce uzman doktor ile konuşulmalı ve tüm riskler öğrenilmelidir. Ameliyat ile korneanın şekli düzeltilir ve olması gereken hale getirilmektedir. Ameliyat sonrasında hipermetrop tamamen tedavi edilebilmekte ve hastalar gözlük ya da lens kullanımını bırakabilmektedir.Göz Sağlığını Korumak İçin Öneriler

Gözlerin sağlıklı olması net ve mükemmel görüş için oldukça önemlidir. Astigmat, miyop ve hipermetrop daha çok göz yağısından kaynaklanan problemler olsa ve engellenemese de bu rahatsızlıkların ilerlemesi durdurulabilir. Ayrıca dış etkenlere bağlı göz rahatsızlıklarına yakalanılmaması için de göz sağlığı oldukça önemli bir konudur.

Kişiler gözleri için ilk olarak göz muayenelerini aksatmamalıdır. Göz muayenesi 2 yılda bir önerilen bir durumdur ve gözdeki problemleri ortaya çıkartmak için yapılmaktadır. Göz doktorları gözün durumuna, görme bozukluğu olup olmadığına, gözde bakteri olup olmadığına ve göz kuruluğuna bakarlar. Bir bozukluk tespit edilirse acilen tedaviye başlanmaktadır.

Tüketilen besinler vücudun genel sağlığı için ne kadar önemliyse göz sağlığı için de önem teşkil etmektedir. Bu nedenle gözün ve görüşün kusursuz olması için insanların havuç, portakal suyu, mango, lahana gibi besinleri tüketmesi gerekmektedir. Bu besinlerin içerdiği vitaminler gözü besleyecek ve problem oluşmasını engelleyecektir.

Güneşe doğrudan bakmak gözler için oldukça zararlıdır. Her birey dışarı çıktığında (güneş olsun ya da olmasın) güneş gözlüğü kullanmalıdır. Astigmat, miyop ve hipermetrop rahatsızlığına sahip bireyler için numaralı güneş gözlükleri üretilmektedir. Gözlükçüye reçete verildiği takdirde istenen gözlüğün camını numaralı bir şekilde ayarlamaktadır.

Yaygın Göz Hastalıkları, Üveit, Şaşılık, Retina Dekolmanı, Renk Körlüğü

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.En Son Eklenenler


Astigmat, Miyop ve Hipermetrop Nedir 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Astigmat Nedir?


Astigmat

Astigmat, astigmat nedir? sorularının yanıtları için içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Astigmat hakkında sorulan soruların yanıtları için makalemizi okuyabilirsiniz.

Astigmat; kişilerde göz yüzeyi ve korneasının normal kavisli şekilde olmadığı ve kişilerin bulanık görmesine yol açan yaygın bir göz rahatsızlığıdır.

Normal olmayan kornea eğrisi, göze giren ışığın, retinada doğru bir biçimde odaklanmadığı ve ned olmayan görüntülerin ortaya çıkması durumudur denilebilir.

Astigmat, Miyop ve Hipermetrop Nedir 2022

Astigmat Nedir?

Astigmat, kornea adındaki göz yüzeyinin normal olmayan şekli için kullanılan bir terimdir. Astigmat, korneanın arkasında bulunan anormal şekildeki mercekten de kaynaklanabilmektedir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilmektedir. Genellikle doğuştan olan bir durumdur ancak kişinin olduğu göz ameliyatından ya da gözdeki yaralanmadan sonra da ortaya çıkabilmektedir. Astigmata sahip olmayan bir korneanın şekli yuvarlaktır. Ancak astigmata sahip gözün şekli daha çok yumurtanın şekli gibidir.


Bu durum gelen ışığın gözün arkasında iki yere birden odaklanmasına neden olur. Bu durumda kişi bulanık ve bozuk görür.
Astigmat, ışık kırma problemleri olarak adlandırılan bir grup göz rahatsızlığından biridir. Bu hastalıklar, kornea ya da mercek gerekli şekilde pürüzsüz olmadığında ve eşit kavise sahip olmadığında meydana gelir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuAstigmat Nedenleri

Astigmat, kişinin korneasında ya da lensinde bazen de her ikisinde de düzensiz bir eğrilik olduğunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kornea, gözün yüzeyini kaplayan şeffaf bir doku tabakasının adıdır. Bu gözün arkasına ışığın iletilmesine, görüntünün odaklanmasına yardımcı olur. Ayrıca kornea gözü enfeksiyon ve hasar gibi sış etmenlerden koruyan tabakadır.

Mükemmel kavisli bir kornea, göze giren ışığı doğru şekilde bükebilmekte ve kırabilmektedir. Ancak astigmat hastalarında kornea mükemmel şekilde değildir. Kişinin gözünde iki farklı eğriye neden olan astigmat nedeniyle göze gelen ışık retinada bir yerine iki farklı noktaya odaklanacaktır. Bu durum kişinin bulanık görmesine hatta bazı kişilerde çift görmeye sebep olabilmektedir.

Kişilerin kornea şeklinin neden normal olmadığı belirsizdir. Genelde hastalar bu şekilde doğar. Astigmatın genetik olabileceği düşünülmektedir. Prematüre doğan bebeklerin, normal doğanlara kıyasla daha çok astigmata sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Bazı ameliyat ve yaralanmalar kornea şeklinde bozukluğa neden olabilmektedir. Ayrıca korneanın giderek inceldiği ve konik bir şekil aldığı bir göz hastalığı (keratokonus) astigmata neden olmaktadır.Astigmat Belirtileri

Astigmat hastalarında durumun ciddiyetine bağlı olarak birtakım belirtiler gözlemlenebilmektedir.

En yaygın astigmat belirtileri şunlardır:

 • Tüm uzaklıklarda bulanık ve bozuk görüntü,
 • Baş ağrısı,
 • Gözleri aşırı kısmak,
 • Özellikle kağıttan ya da ekrandan bir şeyler okurken odaklanma zorluğu
 • Göz yorgunluğu,
 • Gece körlüğü,
 • Şaşılık,
 • Çift görme,
 • Gözlerde tahriş.

Astigmata sahip kişiler bu tür belirtileri göstermiyor olabilir. Ancak yine de her birey düzenli olarak (önerilen en az 2 yılda bir) göz muayenesini yaptırması ve gerekirse tedavi olmasıdır. Doğru şekilde tedavi edilmeyen göz hastalıkları görme yetisini kaybetmeye neden olabilmektedir.Astigmat Tanı Yöntemleri

Kişi astigmatlı olarak doğsa bile gerekli testler yapılmadan durumu teşhis edilememektedir. Çocukların tanısı koyulmamış astigmat hastalığı varsa, okulda, derslerde, ödevlerde konsantre olma problemi görülebilir. Bu nedenle çocuklarda doğumdan sonraki ilk 6 ayda, 3 yaşında, ilkokula başlamadan önce şeklinde belirli dönemlerde test yaptırılması gerekmektedir. Bundan sonra ise iki yılda bir astigmat için muayene olunmalıdır.

Yüksek astigmat riski taşıyan çocuklarda ve diyabet gibi kronik rahatsızlığı olan yetişkinlerde muayene süresi iki yıldan daha azdır.

Bir göz doktoru astigmat teşhisi için çeşitli yöntemler kullanmaktadır:

 • Görme testi: Kişi test için hazırlanan tablodaki harfleri okumaya çalışacaktır. Harflerin boyutu ve kalınlığı değişiklik göstermektedir. Doktor testin sonucuna göre tedavi önerecektir.
 • Astigmat kadranı: Kadran, yarım daire oluşturan bir dizi çizgiyi içeren bir grafiktir. Kusursuz görüşe sahip bireyler, çizgileri net görürken astigmatı olan hastalar tüm çizgileri net göremeyecektir.
 • Keratometre (oftalmometre): Bu cihaz, kornea yüzeyinden yansıyan ışığı ölçmektedir. Kornea eğriliğinin yarıçapını ölçen cihaz sayesinde, astigmat derecesi belirlenebilmektedir. Kornea topografisi olarak da bilinir.
 • Kırılma testi: Bir cihaz göze ışık yansıtır. Yansıyan ışığın kırılma oranını ölçer. Doktor sonuçlara göre kişinin neye ihtiyacı olduğuna karar vermektedir.


Astigmat Tedavi Yöntemleri

Astigmat, gözün anatomisinin bir anormalliği olduğu için, oluşmasını engellemek için yapılabilecek hiçbir şey yoktur. Ancak birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır. Çoğu durumda, astigmatın semptomları o kadar hafiftir ki hiçbir tedavi gerekmez. Hastanın görmesi fazla etkilenirse, gözlükler, kontakt lensler veya ameliyat ile bozukluk tedavi edilebilmektedir.

Gözlük

Normal bir astigmatı düzeltmenin en basit, en ucuz ve en güvenli yolu gözlük kullanmaktır. Gözlüğün lensleri, gelen ışınlarının yönünü ayarlayarak korneanın düzensiz eğrisini düzeltmektedir. Her bütçeye ve tarza uygun gözlük çerçevesi seçeneği mevcuttur. Düzensiz bir astigmat, lens ile düzeltilemez. Gözlükler bu günlerde daha kabul edilebilir görülmekte ve gençler tarafından moda aksesuarı olarak da kullanılmaktadır.

Kontak lens

Kontakt lensler gözlüklerle aynı işi yapmaktadır ve genellikle astigmat için en iyi seçenektir. Kontakt lensler gözün tam yüzeyine oturur. Birçok farklı tipte kontakt lens mevcuttur. Lenslerin dokusu yumuşak ya da sert olabilmektedir. Günlük tek kullanımlık, uzun süreli kullanım, aylık tek kullanımlık veya tek kullanımlık gibi seçenekleri mevcuttur. Doktor ya da gözlükçü, kişinin göz yapısına, ihtiyacına ve hassasiyetlerine göre uygun olan lensi önerecektir.

Kontakt lensler, gözlüklerden daha pahalı olabilmektedir. Daha fazla özen ve hijyen gerektirmektedirler. Çok küçük çocuklardan ziyade daha büyük gençler ve yetişkinler için daha çok tavsiye edilmektedir.

Ameliyat

Ameliyat, bazı hastalar için astigmatı ve bununla ilişkili herhangi bir görüş bozukluğunu düzeltmek için iyi bir seçenektir. Bazı hastalarda astigmat kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir. Diğer hastalar, mükemmel görüş elde edemese bile önemli bir iyileşmeye sahip olur ve gözlük veya kontakt lens ile görüşü düzeltebilmektedir.

Ameliyat sonucunda az sayıda insan komplikasyon geliştirir. Bazı hastalarda bulanık görme, gece görüşünde bir sorun veya görüşlerinde parlak ışık haleleri gibi sorunlar görülebilmektedir. Ancak bunlar çözülebilecek problemlerdir.
Lazer göz ameliyatı pahalıdır ancak normal görmeyi kalıcı olarak eski haline getirme şansı sunar. İşlem genellikle ağrısızdır.

Lazer göz ameliyatı birçok özel klinikte ya da devlete bağlı hastanelerde yapılmaktadır. Bu tür bir tedaviye başlamadan hastanın biraz araştırma yapması gerekmektedir. Kişinin yalnızca bir çift gözünün olduğu ve en iyi tedaviyi bulmasının önem teşkil ettiğini unutmaması gerekmektedir. Bu astigmat tedavisi en ucuzu olmayabilir. Hasta uzman doktorun – hatta birkaç doktorun- tavsiyesi ile hareket etmelidir. Hastaların kendilerini geri dönüşü olmayan, maliyetli bir tedavide bulmadan önce riskleri ( başarısızlık oranı, komplikasyon riski, tedavi sonrası bakım düzeyi) ve prosedürün neleri içerdiğini bilmesi önemlidir.
Çeşitli lazer cerrahisi türleri geliştirilmiştir. Bunlar şunları içerir: LASIK, PRK ve LASEK. Tedavilerin hepsi benzer özellikler bulundurmaktadır. Genel olarak göz başına yaklaşık on dakika sürmekte ve çok ince bir kornea dokusu tabakasını çıkarmak için lazer kullanarak korneayı yeniden şekillendirmeyi amaçlamaktadır. Korneanın yeniden şekillendirilmesi, gözün ışığı kırmasının düzeltilmesini sağlamaktadır.

Tüm lazer cerrahi yöntemlerinin yan etkileri arasında bulanık görme, görüşte aşırı veya eksik düzeltme, göz enfeksiyonu ve kuru gözler görülebilmektedir. Astigmat bulunan hastanın bunları bilerek tedaviye başlaması ve herhangi bir komplikasyonu doktoruna bildirmesi gerekmektedir.

Tedavi için başka yöntemler de bulunmaktadır. Bunlar çoğu lazer cerrahisinin bir değişiğidir denilebilir. İmplante edilebilir kontakt lensler (refraktif lens değişimi) ve kornea greftleri, çok şiddetli veya özel astigmat vakalarında doktorların önerdiği seçeneklerdir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp