Arterio Venöz Malformasyonlar (AVM)


Omurga ve Omurilik Tümörleri

AVM NEDİR?

Vücutta atardamarlarla toplardamarlar arasında kılcal damarlar vardır. Beyinde, atardamarlarla toplardamarları arada kılcal damar ağı bulunmadan birleşmelerine “aerterio venöz malformasyon” (AVM) adı verilir.

Arterio Venöz Malformasyonlar (AVM) 2023

NEDEN OLUŞURLAR?

Beyne gelen kan akımı “arter” adı alan kalın duvarlı atardamarlarla sağlanır. Arterler devamlı olarak dallara ayrılarak daha küçük dalları oluştururlar ve sonunda vücuttaki en ince damar olan ve “kapiller damar” adı verilen kılcal damar ağını meydana getirirler.

Beyin hücreleri kanla gelen oksijen ve besin maddelerini kapiller damarlardan alırlar. Kapiller damarlar aynı zamanda hücrelerdeki karbondioksit ve atık maddeleri de toplarlar. Sonra tekrar aralarında birleşerek daha ince duvarlı “ven” adını alan toplardamarları oluştururlar. Venler kanı temizlenmek üzere karaciğer, kalp ve akciğerlere taşırlar. AVM, arter ve venlerin arada kapiller damar ağı olmadan birleşmesi ile oluşur.


Bir başka deyimle AVM’ler arter ve venler arasındaki bir kısa devredir. Atardamarlardaki yüksek basıncı düşüren kılcal damar ağı bulunmadığından yüksek basınçlı kan doğrudan toplardamarlara geçeceğinden ince duvarlı bu damarlarda yırtılma ve kanamalara neden olur. Kılcal damar ağının bulunmaması ayrıca AVM etrafındaki beyin dokusunun beslenme bozukluklarına da neden olur. AVM’ler çocuğun ana karnında gelişimi sırasında damar sisteminin gelişim bozuklukları sonucu ortaya çıkar ve kesin nedeni belli değildir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  AVM’LERİN YARATTIĞI PROBLEMLER NELERDİR?

  Beyin AVM’leri kanayıncaya kadar kendilerini belli etmeyebilirler. Bazı AVM’ler sara nöbetleri ile ortaya çıkabilirler. Beyin AVM’lerinin belirtileri şunlardır:

  Sara nöbetleri

  Baş ağrısı

  Başta duyulan bir ses

  Vücudun bir yarısında güçsüzlük ve uyuşukluk

  AVM’nin yerine bağlı olarak ortaya çıkabilen görme bozuklukları, konuşma ve anlayış güçlükleri.  AVM’LER NELERE NEDEN OLABİLİRLER?

  Kanama: AVM’lerde arter ve venler normal yapıda değildir. Damarların duvarları zayıf ve incedir. Daha önce belirtildiği gibi arter ve venler arasında kapiller yatak yoktur. Kan basıncını yavaşlatacak bir barier olmadığından yüksek basınçlı arter kanı venler üzerine aşırı yük bindireceğinden bu damarlarda yırtılma ve kanamalara neden olur. Kanama fazla ise beyin içinde birikerek kuvvet kaybı, uyuşukluk, görme ve işitme bozuklukları, hatta davranış bozuklukları gibi inme benzeri belirtilere sebep olabilir.

  Beyin hücrelerinin yetersiz beslenmesi: AVM atardamarlarla toplardamarlar arasında kılcal damarların olmadığı bir kısa devre olduğundan kan doğrudan toplardamarlara geçer. Bu nedenle de hücreler yeteri kadar oksijen alamaz. Bu durum AVM etrafında işlevi olmayan ölü hücrelerin oluşmasına neden olur. Sonuç olarak sara nöbetleri, felçler ve uyuşukluklar ortaya çıkar.

  Anevrizma oluşumları: Normal damarlarla karşılaştırıldığında AVM içerisindeki damarların duvarları yetersizdir. Kan basıncı bu ince ve zayıf damarlarda “anevrizma” adı verilen balonlaşmalara sebep olur. Bu anevrizmalar yırtılmaya daha da elverişlidirler.

  Yer işgal eden kitleler: Bir kişi büyüdükçe beynindeki AVM de büyür ve bir kitle halini alabilir. Bu kitle beyne baskı yaparak adeta bir tümör gibi baş ağrılarına neden olabilir. Bu kitle beyin omurilik sıvısının dolanım yollarına baskı yaparak bu sıvının basıncının artmasına neden olabilir. Bu duruma “hidrosefali” denir. Hidrosefali baş ağrısı için başka bir nedendir  RİSK FAKTÖRLERİ VAR MIDIR?

  AVM için belirli bir risk faktörü yoktur. Bazı ailelerde sık görüldüğü rapor edilmişse de belirli bir genetik faktör bulunmamaktadır.

  DOKTORUNUZDAN RANDEVU ALIN

  Eğer size beyninizde AVM olduğu söylendi ise ya da böyle bir kuşkunuz varsa bir beyin cerrahına başvurun. Görüşmeye gitmeden önce yaşadığınız bütün belirtileri gözden geçirin, hatta yazın. Yanınızda durumunuzu bilen bir arkadaş ya da yakınınızı da birlikte götürün. AVM tanısı konuldu ise doktora bazı sorular sormanız gerekebilir. Bunlar genel olarak şunlardır:

  AVM beynimin neresinde?

  Ne büyüklükte?

  Tedavi seçenekleri nelerdir?

  Bu AVM için cerrahi girişim şart mıdır?

  Tedaviden sonraki durumum nasıl olabilir?

  Bu tür AVM’lerin uzun vadede sonucu nasıldır?  TANI İÇİN YAPILACAK TESTLER NELERDİR?

  Doktorunuz yakınmalarınızı dinledikten sonra sizden bazı tetkikler isteyecektir. Nörolojik muayene, diğer beyin hastalıklarında olduğu gibi, bir dizi tanı yöntemleri arasında ilk adımdır. Bunu görüntüleme yöntemleri takip eder.

  Nörolojik Muayene: nörolojik muayene,  görme, işitme duyularının ölçülmesi; kas gücü, duyu, denge ve reflekslerin muayenesi gibi tetkikleri içerir. Bunlardan bir veya birkaçının bozulması beynin bir AVM ya da hastalık tarafından etkilendiğini gösterir.

  Görüntüleme yöntemleri: görüntüleme yöntemleri AVM tanısında en önemli rolü oynayan tetkiklerdir.

  Bilgisayarlı tomografi (BT): BT tetkikinde tanı için X ışınları demeti kullanılır. AVM tanısında çok hassa bir tetkik değildir. Başka amaçlarla yapılan BT tetkikleri tesadüfen bulunan AVM’ler için ipucu verebilir. Bazen AVM’lerde kireçlenmeler olabilir. Kireçlenmeler BT ile diğer görüntüleme yöntemlerine göre daha iyi görüntü vereceğinden bu vakalarda BT yardımcı olabilir.

  BT anjiografi: Bu arter ve venleri görüntülemede kullanılan bir BT tekniğidir. Damardan ve boya etkisi gösteren bir madde verildikten sonra tetkik yapılır ve AVM’yi besleyen ve boşaltan damarlar bütün detayı ile görüntülenir. Görüntüler üç boyutlu olarak da yapılandırılabilir.

  Manyetik rezonans imaj (MRI): Bu teknikte kuvvetli manyetik alan kullanılır. AVM’nin tam yerini görmeyi sağlar.

  Manyetik rezonans anjiogram (MRA): Bu test MRI sırasında aynı anda yapılır. BT aniografide olduğu gibi damardan verilen bir boyadan sonra görüntüler elde edilir.

  Beyin anjiografisi: Bu yötem AVM’lerin görüntülenmesinde en güvenilir tekniktir. Doktorlar kasık damarından boya enjekte ederler ve vucuttaki bütün damarlar görünür hale gelir. Bu tetkik yönteminde en küçük AVM’ler dahi görülür.  TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

  AVM tedavisi için birçok seçenek vardır. Doktorunuz AVM’nin büyüklüğüne ve yerine göre sizin için en uygun yöntemi seçecektir.

  Cerrahi tedavi: Eğer AVM beyinde ulaşılabilecek bir konumda ise cerrahi en etkili yoldur. Fakat AVM’nin büyüklüğü ve derinliği arttıkça ameliyatın riskleri de artar. Bu durumlarda doktorlar başka tedavi yöntemleri de önerebilirler. Operasyon sırasında AVM’yi oluşturan anormal doku yumağı ile birlikte çevresindeki ölü beyin dokusu da çıkartılır.

  Endovasküler embolizasyon: Bu teknikte anjiografide olduğu gibi önce kasık bölgesinde ki atardamar içinden ince bir tüp AVM’nin olduğu bölgeye kadar gönderilir. Daha sonra “koil” (coil) adı verilien, “titanyum” isimli bir metalden yapılmış spiral ya da helezon şeklinde yayları andıran küçük parçalarla AVM’nin içi doldurulur. Bu amaçla koil dışında başka maddeler de kullanılabilir. AVM, normal beyin dokusunu besleyen damarları kapatmadan tamamen doldurulmalıdır. Bazen bu işlem ameliyattan önce, ameliyatı kolaylaştırmak ve risklerini azaltmak amacı ile de yapılabilir.

  Stereotaktik radyasyon cerrahisi (stereotactic radiosurgery: Bu aslında bilinen anlamda bir cerrahi yöntem olmayıp radyasyon tedavisinin değişik bir şeklidir. Bu yöntemle değişik yönlerden gelen birçok ışın demeti tek bir noktaya odaklandırılır. Her ne kadar her bir demetin gücü çok fazla değilse de odaklandıkları noktada toplam olarak çok yüksek bir enerji oluşur. Böylece normal beyin dokusuna zarar verilmeden hasta dokuların tahrip edilmesi sağlanır. Bu yöntem çapı 2 cm. ya da daha küçük AVM’ler için uygundur. AVM’nin tamamen tıkanması iki-üç yıl sürebilir. İşlem tek seansta yapılır ve hastanede yatılması gerekmez.

  İlaç tedavisi: Sara nöbeti geçiren hastalara nöbetleri önlemek için verilir. Bu ilaçlar hastalarda ameliyat sırasında ve sonrasında, daha önce nöbet geçirmemiş olsalar dahi, önlem amacı ile kullanılır.

  Takip: Bazen her türlü tedavinin çok riskli olabileceği bazı hastalarda doktorlar hastayı sadece takibe alırlar. Aynı mantık problem yaratma olasılığı çok düşük olan çok küçük AVM’ler için de geçerlidir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp