Anoreksiya (Anoreksiya Nervoza)


Anoreksiya Nervoza

Erkek veya kadın anoreksiya nervoza kişiler kilo almakla ilgili oldukça obsesif bir korkuya sahiptirler. Kilo almanın yanı sıra oldukça sağlıksız bir beden imajı algısına sahip oldukları için sağlıklı bir kiloda kalmayı reddederler.

Anoreksiya (Anoreksiya Nervoza) 2022

Bu sebepten dolayı anoreksik olarak adlandırılan bu kişiler aldıkları kalorileri ve yedikleri yemekleri ciddi anlamda kısıtlarlar. Çoğu zaman fiziksel olarak ince gözükmelerine rağmen, yaşadıkları bu psikolojik sorunlarından dolayı adeta aşırı kilolu kişiler gibi yemek yerler ve kendilerini de böyle görürler.


Anoreksiya uzun vadede beyin hasarları, çoklu organ iflasları, kalp sorunları, kalsiyum kaybına bağlı kemik kaybı ve kısırlık gibi oldukça riskli sağlık sorunları oluşturabilir. Bunların da ötesinde, ölüm riski en çok bu psikolojik bozukluğa sahip kişilerde mevcuttur. Anoreksiya daha sık olarak beden imajının önemli olduğu ergen ve kadınlarda yakalanma ihtimali daha yüksek olan bir psikolojik rahatsızlıktır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Anoreksiyanın Davranışsal Belirtileri Nelerdir?

  • Yemek yemeyi reddetmek
  • Öğün atlamak ve/veya yemek yememek için bahane üretmek
  • Açlığa rağmen açlığı reddetmek veya aç değilmiş gibi davranmak
  • Beden görüntüsü ve ölçüsüyle ilgili takıntı yapmak
  • Yalnızca çok düşük kalorili yemekler yemek
  • Yemek yerken yemeği küçük parçalara kesmek veya çiğneyip tükürmek gibi ritüeller edinmek

  Anoreksiya ölümle ve sakatlıkla sonuçlanabilecek ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Eğer siz veya tanıdığınız birisi bu rahatsızlıkla mücadele ediyorsa lütfen bir uzmandan yardım alın veya yardım almasını sağlayın.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp