En Son Eklenenler


Andropoz 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Andropoz


Andropoz

Andropoz tıpkı kadınların menopoz evresi şeklinde tanımlanan fakat her erkekte oluşmayan 40’lı yaşlar sonrasında meydana gelebilen bazı fonksiyonları kaybetme dönemi olarak ifade edilmektedir.

Erkeklerde oluşan bu dönem içinde cinsel işlev bozuklukları, isteksizlik, depresyon, mutsuzluk şeklinde ortaya çıkabilen semptomlar oluşmaktadır. Oluşan bu durum her erkekte yaşanmamakla birlikte andropoz dönemi olarak bilinmektedir.

Andropoz 2022

Tıbbi isim bakımından menopoz dönemi ile karıştırılan bir durum olsa da her kadının yaşadığı menopoz dönemi şeklinde değerlendirilmemektedir. Ayrıca kadınlarda oluşan durumlara yönelik erkeklerde bu evre daha farklı ilerlemektedir. Menopoz dönemine giren kadınlar bakımından üreme ile ilgili tüm fonksiyonlarının durduğu bilinmektedir. Fakat andropoz dönemine girmiş bir erkek için aynı durum geçerli değildir. Çünkü üreme fonksiyonları devam edebilmektedir. Oluşan tek fark erkekte oluşabilen cinsel işlev yetersizliği veya isteksizliği şeklinde oluşmaktadır.

Andropoz erkeklerde çeşitli hastalıklar beraberinde gelişen durum olduğu gibi aynı zamanda hormon yapısına bağlı olarak ta gelişen durumdur. Kadınlarda tamamen hormonla ilgili bu durum erkeklerde aynı şekilde gelişmemektedir. Bu yüzden tek bir duruma göre yorumlanması yanlış değerlendirme anlamını taşımaktadır. Erkeklerde oluşan andropoz hali depresyon içeren bir durumu yaşamış olması veya diyabet ile tansiyon hastalığının bulunması sonucunda gelişebilmektedir.


Bu yüzden hastalıklara bağlı ilaç kullanımlarının yan etkisi şeklinde hormon değişimlerinden de oluşabildiği bilinmektedir. Zincirleme şekilde ilerleyen bir durumun sonucu şeklinde ortaya çıkan bu dönemi her erkek yaşamamaktadır.

Kadınlarda üreme kaybı oluşturan bu durum erkeklerde oluşturmadığı için arasındaki farkı da belirgin şekilde ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle benzetme şeklinde anlatılırken bazı durumların üzerinden es geçilmemesi gerekmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuAndropoz Nedir?

Andropoz erkeklerin 40 yaşından sonra çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşadığı erektil disfonksiyonu, cinsel dürtü kaybı veya depresyon ruh hali olarak ifade edilen dönemin adı olarak bilinmektedir. Kadınların menopoz dönemine girmesi şeklinde yorumlanan bu ifade genel bakımdan benzetilememektedir. Çünkü erkeklerde oluşan durum ile kadınlarda oluşan durum farklı ilerlemektedir. Kadınların menopoz dönemlerinde oluşan en önemli durum üreme sisteminin durması veya işlevini kaybetmesi şeklinde bilinmektedir.

Erkeklerde ise bu durum cinsel dürtü kaybı veya erektil disfonksiyonu olarak öne çıksa da genele bakıldığında bu durum düzelebilir şekilde değerlendirilmektedir. Geçici olarak gözlemlenen bu evre çeşitli hastalıklar neticesinde gelişebildiği gibi aynı zamanda hormon yapısının değişkenliğe uğramasına yol açabilen ilaçlar nedeniyle de ortaya çıkmaktadır.

Andropoz erkeklerin hepsinde aynı yaş aralığında oluşmamaktadır. Özellikle 40 ile 50 yaş arasındaki erkeklerde belirgin şekilde oluşan andropoz dönemi her erkekte görülen bir durum değildir. Yaşanan evre kişinin psikolojik açıdan yaşadığı sorunlarla da ilgilidir. Ayrıca kişinin diyabet veya hipertansiyon hastalığı bulunması eşliğinde de oluştuğu bilinmektedir. Bununla birlikte kişinin yaşam tarzı da bu dönemde önemli rol oynamaktadır. Özellikle psikolojik durumu kötü olan bir erkeğin aynı zamanda sigara ve alkol alışkanlığı bulunması bu evreyi yaşamasına sebep olabilmektedir.Andropoz Nedenleri

Andropoz erkeklerin belirli yaş aralıklarında yaşadığı önemli bir evre şeklinde tanımlanmaktadır. Oluşan dönemin genel nedenleri her erkekte farklı rol oynamaktadır. Cinsel dürtü kayıpları ile başlayan bu durum erektil fonksiyonu ve depresyona girme şeklinde de ifade edilmektedir. Bu dönemin oluşma sürecine yönelik gözlemlenen nedenlerin sıralaması şu şekilde belirtilmektedir.

 • Yoğun stres yaşanması
 • Depresyona girme
 • Anksiyete sorunu yaşanması
 • Sigara kullanımı
 • Alkol tüketimi
 • Sağlıksız beslenme tarzına sahip olunması
 • Düzenli egzersiz veya spor yapmama
 • Düzensiz uyku hali

Andropoz ile ilgili yukarıda sıralanmış nedenler arasına bazı hastalıklarda girebilmektedir. Özellikle şeker ve hipertansiyon rahatsızlığı bulunan erkeklerin yukarıda sıralanmış nedenlere ek olarak yaşadığı durum andropoz dönemine daha erken girmesine vesile olmaktadır. Bununla birlikte hastalık beraberinde kullanılan ilaçların yan etkileri olarak ta yaşanabilen evre olarak değerlendirilmektedir.

Erkeklerde oluşan bu durum beraberinde ruhsal bakımdan sorunlarda yaşandığı görülmektedir. Aynı zamanda psikolojik açıdan etkili travma durumları bu döneme girilmesini tetikleyebilmektedir. Bu yüzden duygusal bakımdan değişim anlamına da gelen bu evrenin nedenleri arasına pek çok kategori sıralanabilmektedir.Andropoz Belirtileri

Andropoz erkeklerin yaşadığı ve yaşa bağlı olarak normal kabul edilen bir evre olarak tanımlanmaktadır. Yaşanılan birçok durum ile birlikte belirgin hale gelen evre içinde kişilik değişimleri dahi gözlemlenen durumlar arasında yer aldığı bilinmektedir. Genel bakımdan andropoz dönemine yönelik erkeklerde oluşan belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Üzüntü ve depresyon hali yaşanması
 • Ereksiyon bozukluğu yaşanması
 • Normalden daha düşük enerjiye sahip olunması
 • Jinekomasti ve meme gelişimi başlaması
 • Fiziksel bakımdan zayıf hissettirmesi
 • Kas kütlesine yönelik azalma veya güçsüzlük oluşması
 • Kemik yapısında azalma veya kemik erimesi
 • Özgüven kaybı yaşanması
 • Kısırlık oluşturması
 • Konsantre olamama hali
 • Libido seviyesinin düşmesi
 • Uyku sorunları yaşanması
 • Vücutta yağlanma oluşmaya başlaması

Andropoz ile ilgili yukarıda sıralanan semptomlar arasına pek çok durum girebilmektedir. Erkeklerin önemli bir gücü veya göstergesi sayılan durumların azalma ve düşüşe geçme hali psikolojik sorunları da öne çıkarmaktadır. Bu yüzden aşırı gergin olma, sıcak basması, gereksiz bir telaş hali ve acelecilik kavramları da belirtiler arasında yer aldığı bilinmektedir. Bu evreyi yaşayan erkeğin önceki haline göre değişmiş olması yakınları tarafından da fark edilecek bir durumdur.

Fakat tanı konulmamış veya bilinmeyen bir andropoz dönemi açısından kişilerin birbirine baskın yaklaşım tarzı sonucunda olumsuz giden evlilik süreci de öne çıkmaya başlamaktadır. Bu yüzden kişide oluşan belirtiler dâhilinde hekime başvurulması ve gerekli önlemlerin alınması dönemin daha hafif geçmesini sağlayacaktır.Andropoz Tanı Yöntemleri

Andropoz tanı yöntemleri öncesinde erkeğin yaşadığı durumları kabullenip hastaneye gitmesi önemli rol oynadığı bilinmektedir. Çünkü bu evreyi geçiren erkeklerde özgüven kaybı oluşmaya başlamakta ve beraberinde utangaçlık halleri de yaşadığı bilinmektedir. Sırf bu nedenden dolayı doktora gitmek istemeyen erkek açısından durumu anlaşılır hale getirmek biraz zor olmaktadır.

Kişide oluşan belirtiler halinde hekime gidildiği zaman ilk önce kişide var olan hastalık geçmişi öğrenilmektedir. Detaylı fizik muayenesi esnasında kişinin tıbbi geçmişi değerlendirilmektedir. Andropoz tanısının konulabilmesi açısından hekim tarafından kişide oluşan belirtilere yönelik kan testi istenmektedir.
Kan testi yoluyla kişinin testosteron seviyesi tespit edilmektedir. Geç başlamış bulgular açısından değerlendirilmek üzere yapılan test sonucu belirlenen değerlendirme ile karşılaştırılmaktadır. Böylece yaşanan evrenin tanısı yapılabilmektedir.Andropoz Tedavi Yöntemleri

Andropoz döneminin oluşturduğu belirtiler altta yatan farklı bir hastalık bulunmuyorsa kişinin kendi kendine yönetmesi gereken hayat tarzı ile tedavi edilebilir durumda ilerlemektedir. Fakat bir hastalığa bağlı oluşmuş dönem ise geçmemekle birlikte yaş artışı ile birlikte oluşan durum kişiye daha da ağır gelebilmektedir. Bu dönemin en etkili tedavi şekli ise kişinin yaşadığı stresi azaltması ve yaşamını yeniden şekillendirmesinden geçmektedir.

Uyku sorununa yönelik ilaç veya terapi alması önemli rol oynuyorken psikolojik açıdan oluşan problemlere yönelikte destek alması gerekmektedir. Aynı zamanda düzenli spor veya egzersiz yapması, düzenli beslenme tarzına sahip olması da dönemin en hafif şekilde geçmesini sağlamaktadır. Kişinin hayatına yönelik yapılacak önemli değişikliklerin beraberinde zararlı alışkanlıklarından da kurtulması genel bakımdan olumlu rol oynamaktadır. Bu yüzden yaşam kalitesini arttıracak şeyler yapılması, meşguliyet edinme ve benzeri hobiler bu evrenin en iyi şekilde atlatılmasına yardımcı oluğu bilinmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı, Hpv Aşısı, Frengi, Hematüri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp