En Son Eklenenler


Androloji 2022

Plastik ve Estetik Cerrahi


Androloji


Androloji

Androloji kadınlarda ve erkeklerde gelişen cinsel işlev bozukluklarını ele alan bir tıp alanı olarak bilinmektedir. Özellikle erkeklerde oluşan problemler arasında cinsel fonksiyon yetersizliği, kısırlık, sertleşme, boşalma sorunlarını klinik açıdan inceleyen bir tıp alanı olarak ifade edilmektedir. Bununla birlikte Androloji dalı genel bakımdan erkek bilimi şeklinde değerlendirilmektedir. Cinsel sağlığın yanı sıra kişide meydana gelebilen anormal değişim şeklinde de yorumlanmaktadır.

Androloji 2022

Ayrıca anatomik bakımdan inceleme yapılmasını sağlayan bu alan fizyolojik ve biyokimyasal şekilde oluşan gelişmeleri ve cerrahi yöntemleri de takip etmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda oluştuğu bilinen cinsel işlev bozuklukları fiziksel açıdan oluştuğu gibi aynı zamanda psikolojik yönden de gelişebilmektedir. kişinin yaşadığı travma sonucu ortaya çıkan cinsel sağlık sorunu oluşan soruna yönelik çözüm üretilerek tedavi edilmektedir.

Androloji dalı üroloji dalı ile işbirliği yapması gereken tıp alanları olarak değerlendirilmektedir. Üroloji bölümünde bakılan konular arasında androloji sistemi de bulunmaktadır. Bu yüzden androloji dalı üroloji ana dalı altında bulunmaktadır. Erkek ve kadın ilişkilerinde oluşan cinsel problemleri ele alan durum genellikle erkeklere yönelik oluşan sorunlardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bunun beraberinde erkeklerde oluşan kısırlık sorununa da bakan bölüm olarak bilinmektedir.


Gelişen teknolojik ürünler, beslenme yetersizliği veya birçok sebepten meydana gelebilen kısırlık sorununa yönelik çok önemli tedaviler uygulayan bir tıp alanı olarak değerlendirilmektedir. Kısırlık problemi nedeniyle çocuk sahibi olamayan erkeklerin yaşadığı psikolojik sorunu da kökten çözüme kavuşturacak tedavi metotları her geçen gün zarfında geliştirilen yöntemlerle uygulanmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuAndroloji Nedir?

Androloji terimi Latinceden doğan yapısı nedeniyle andros kelimesinden alıntı sayılmaktadır. Ayrıca anlam bakımından erkek ve logos şeklinde belirtilen terim anlamı ile erkek bilimi şeklinde ifade edilmektedir. Üroloji dalının alt dalı olarak bilinen androloji genel bakımdan erkek infertilitesini ve erkeklerde oluşan cinsel fonksiyon bozukluğunu incelemektedir. Ayrıca bu durumla ilgili genel sorunların incelenip tedavi edildiği bölüm şeklinde bilinmektedir.

Erkeklerde öne çıkan cinsel işlev bozukluğu adı altında pek çok konu öne çıkabilmektedir. Fizyolojik bakımdan incelenen ve araştırılan konu biyokimyasal açıdan da değerlendirilmektedir. Oluşan sorunun nedenleri arasında fiziksel ve kalıtsal sorunlar olabildiği gibi psikolojik açıdan da oluşabilen sorunlar bulunmaktadır. Bu nedenle detaylı inceleme yapılması gerekli görülmektedir.

Androloji dalı altında ortaya çıkan veya en sık incelenen sorunların başında erkeklerde meydana gelen geç veya erken boşalma sorunu öne çıkmaktadır. Bununla birlikte peyronie hastalığı ve doğumsal neden olarak bilinen penis eğrili konuları da bulunmaktadır. Tedavi bakımında cerrahi operasyonların eşlik ettiği bu durum genel bakımdan sorunun nedenine bağlı olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle androloji kapsamı altında ortaya çıkan sorunların genel değerlendirmeden geçmesi gerekmektedir. Kadınlarda oluşan sorunların başında ise cinsel fonksiyonlarda bozukluk oluşması, isteksizlik veya uyarılamama gibi durumlar öne çıktığı bilinmektedir. Bununla birlikte çok önemli bir durum olarak bilinen orgazm olamama sorununa yönelik tedavide yapıldığı bilinmektedir.

Erkeklerde oluşan kısırlık sorunuyla ilgili varikoselin cerrahi yöntemi uygulanmaktadır. Ayrıca sperm yolunda tıkanıklık oluşması halinde cerrahi yöntem kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca sperm değerleri mevcut değerinin altında kalmış ise bu duruma yönelik tıbbi açıdan da tedavi yapıldığı bilinmektedir.

Gerekli görüldüğünde cerrahi yöntemlerde uygulanmaktadır. Kişide hiçbir şekilde sperm olmaması halinde de hipospadyas cerrahisi gerekli yöntemi uygulaması gerekmektedir. Belirtilen sorunlara yönelik yapılan tedaviler androloji bölümüne yönelik uygulandığı bilinmektedir. Kişide elde edilmesi gereken sperm miktarı mikrotese aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.Androloji ve Erkeklerde Cinsel İşlev Bozukluğu

Androloji dalı altında bakılan sorunların başında erkeklerde meydana gelen cinsel işlev bozukluğu olarak bilinmektedir. Bu soruna yönelik ortaya çıkan en belirgin durum kişinin sıkça yaşadığı geç veya erken boşalma sorunu olarak bilinmektedir. Ayrıca cinsel isteği olmasına rağmen sertleşme sorunu yaşadığı bilinmektedir. Bu sorun nedeniyle de kişi cinsel hayatında çok fazla mutsuz olmaktadır.

Fiziksel sorunun beraberinde psikolojik yönden de kişi kendini oldukça verimsiz ve potansiyeli düşük olarak görmeye başlamaktadır. Sorunun devamında ise yetersizlik hissinden dolayı aldatılma korkusunun yanı sıra kendine olan güvenini de kaybetmektedir. Hekime gelen hastalarda öne çıkan en önemli durum bu şekilde olup erkekler açısından zor konular arasında yer aldığı bilinmektedir. Bu nedenle erkeklerde cinsel işlev bozukluğu sorunları belirli aşamalar halinde yapılmaktadır.

Androloji dalında incelenen cinsel fonksiyon sorunlarından biri olan sertleşme problemi hekimin belirtiği duruma yönelik tedavisi yapıldığı bilinmektedir. Hastanın hekime gitmesi sonrasında belirli bir dönem rutin kontrol şeklinde gerçekleşen tedavi hali meydana gelen sorunun kaynağını da kökten çözmek açısından aşamalı şekilde gerçekleştirilmektedir.

Kişide istek duyulma anında oluşan durumla ilgili sorun kaynağı incelenmektedir. İlk başta ilaç tedavisi ile başlayan tedavi şekli belirli değerlendirmeler yapılma sonrasında ilaç tedavisinin sonucuna bakılarak devam ettirilebilmektedir. Devam edilme hali ise düzelme oluşmasına bağlıdır. Düzelme olmamış ya da hiçbir etki yaratmamış ise penis içi iğne tedavisine geçilmektedir.

Bu tedaviden cevap alan hastalar cinsel işlev öncesindeki süre zarfında penis içine iğne yaparak cinsel fonksiyonunu yerine getirebilmektedir. Fakat hastada oluşan durum çok daha önemli bir durum ise bu tedavi de cevap vermemektedir. Son aşamada yapılan işlem ise doppler ultrasonografi çekilmektedir. Penis damarlarının ultrasonografi ile incelenmesi ardından penil protez çubuğu yerleştirildiği bilinmektedir. Bu çubuğun işlevi ve özelliği bakımından ismi mutluluk çubuğu olarak bilinmektedir.Androloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Androloji bölümü genel bakımdan erkek bilimini inceleyen bir tıp alanı olarak nitelendirilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda oluşabilen cinsel fonksiyon bozukluğunun yanı sıra bölüm açısından bakılan diğer hastalıklar şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Erkeklerde kısırlık (infertilite)
  • Varikosel (Testis damarlarının şişme problemi)
  • Erektil disfonksiyonu (Sertleşme sorunları)
  • Prematür ejakülasyon (Erken boşalma sorunları)
  • Testosteron düşüklüğü sorunu
  • Cinsel istek azalması
  • Peyronie hastalığı
  • Vazektomi oluşması
  • Cinsel yoldan bulaşan hastalık çeşitleri
  • Prostat rahatsızlıkları

Androloji bölümüne yönelik yukarıda sıralanan sorunların geneli erkeklerde oluştuğu bilinen rahatsızlıklar olarak değerlendirilir. Bu nedenle androloji erkek bilimi olarak bilinen bir tıp alanıdır. Erkek üreme sisteminde yer alan tüm sorunlar bu dalın içinde incelenmektedir.Androloji Bölümü Tedavi Alanları

Androloji bölümüne yönelik yapılan birçok tedavi bulunduğu bilinmektedir. Bu nedenle yapılan tedavilerin oluşan soruna yönelik uygulandığı öne çıkmaktadır. Yapılan tedavi alanları şu şekilde belirtilmektedir.

Erkek infertilitesi: Erkeklerde oluşan kısırlık durumu Varikosel durumu ile açığa çıkmaktadır. Kişinin testislerinin toplardamarında oluşan sorun ısı artışı ve beslenme bozukluğundan dolayı da oluşabilmektedir. Sorunu oluşturan riskli durumlar incelenerek tedavi yapılmaktadır.
Çocuk sahibi olamayan erkekler açısından ultrason, hormon ve genetik test yapılmaktadır. Beraberinde de tedavisi başlatılmaktadır.
Yardımcı üreme sistemi kullanılmaktadır.
Spermi olmayan erkekler için kullanılan tüp bebek tedavisi çok önemli bir tedavi alanı sayılmaktadır. Çünkü bu yöntem ile birçok kişi çocuk sahibi olmayı başarmıştır.

Yukarda belirtilen durumlar genel bakımdan kısırlık konularıyla ilgilidir. Fakat cinsel konuların tamamını içeren androloji dalı oluşan sorunu bir bütün olarak ele alarak incelemektedir. Oluşan kısırlık durumunun nedeni araştırılarak tedavi yapıldığı gibi diğer durumlarda bu şekilde incelendikten sonra tedavisi yapıldığı bilinmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu, İdrar Kaçırma ve Mesane Sağlığı, Hpv Aşısı, Frengi, Hematüri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp