Aft

Aft

Aft veya tıbbi ismi ile Aflöz, kişilerin ağız iç dokularında meydana gelen ve ağrıya, yanmaya sebebiyet verebilen ağız içi yaraları olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık genel olarak toplumda yaşayan bireyler içinde en fazla görülen ağız içinde oluşan hastalıklarında başlarında yer almaktadır. Hastalık kendisini ağzın iç kısmında oluşan yuvarlak ve orta tabakası delikli yaralar şeklinde gösterebilmektedir. Genel olarak ise oluşan bu yaraların orta kısımları beyaz olmakla birlikte kenar kısımları ise kırmızı olabilmektedir.

Bu ağız hastalığı ağız içinde hemen her bölgede görülebilmektedir ve ilerleyen zamanlar da ise hem ağrı yapmakta hem de kişileri oldukça fazla olumsuz etkileyebilmektedir.Aft Genel Tanıtım

Aft hastalığı ağız iç bölgesinde meydana geldikten sonra etkisine ve şiddetine bağlı olarak ağrı ve benzeri semptomlar göstermeye başlamaktadır. Bu noktadan sonra ise iyileşmeyen Aflöz sorunları ilerledikçe hastaların yemek yeme ve sıvı tüketme gibi konularda da zorluklar yaşamaya başlamaları gözlenmektedir. Ağız içinde oluşan yaralar şeklinde kategorize edilen bu hastalık ise genel olarak ağzın şu bölümlerinde de sıklıkla görülebilmektedir;

 • Diş eti tabakası üzerinde
 • Dil yüzeyinin farklı bölgelerinde
 • Yanak içi dokusu üzerinde
 • Damakların iç kısımlarında ve diğer alanlarında

Hastalık bu kapsamda hassas ve nemli olan ağız içi yapısının içinde gelişmektedir. Çok sık kullanılan ve sürekli temasa açık olan bu alanlar ise özellikle yaralar yüzünden vakalarda sıkıntılara neden olabilmektedir.

Aft hastalığı farklı nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkıp gelişebilen bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu doğrultuda hastalığın ortaya çıkma nedenleri ise kişiler arasında zaman zaman farklılıklar gösterebilmektedir. Hastalıkta oluşan yaralar genel olarak iltihaplanmaktadır ve bu nedenle de duyulan ağrıların şiddetleri artabilmektedir. Temel olarak ise bu yaralar belirli zaman dilimleri içinde bir etki olmaksızın kendiliğinden geçebilmektedir.

Hastalık hem erkek hem de kadınlarda ve yine her yaş grubundan bireyde de görülebilen bir hastalık olarak da ifade edilmektedir. Fakat görülme sıklıkları ve etkileri bakımından kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülebilen bir sağlık sorunu olabilmektedir. Ayrıca yine şiddetleri ve ölçülerine göre de farklı gruplara ayrılabilen bir hastalık olarak da açıklanmaktadır.


Aft Bilgi FormuAft Nedenleri

Aft yaralarına sebep olan farklı etkenler ve bu hastalığa zemin hazırlayan harici faktörler de bulunmaktadır. Bu kapsamda bu sebepler tek başlarına veya birkaç sebep birlikte ağız içinde Aflöz oluşumuna nende olabilmektedir. Bu ağız içi rahatsızlığına sebep olabilen bazı etmenlerin başında ise şu maddeler sıralanabilirler;

 • Bağışıklık sisteminin normalden zayıf olması,
 • Yeterli ve dengeli beslenmeme,
 • Vitaminlerin vücutta belirli oranlarda azalması,
 • Mineral dengelerinin bozulması gibi
 • Hormonların düzensiz çalışmasına bağlı etkenler
 • Çölyak hastalığına bağlı etkenler
 • Genetik ve kalıtsal sebepler
 • Aşırı derece de sigara kullanımı
 • Alkol alınması
 • Depresyona ve strese bağlı nedenler
 • Farklı ilaçların yan etkileri

Aft yapısı ve seyri itibariyle de bulaşıcı olmayan hastalıklar sınıfına giren bir hastalık olarak açıklanmaktadır. Yani Aflöz yaraları bir bireyden başka bir bireye geçmemektedir. Bu hastalığın ortaya çıkması ise sayılan nedenlere bağlı bir şekilde genel anlamda kişisel olabilmektedir. Yine gelişen bu hastalık olayı temel bağlamda farklı iki tür ve çeşide ayrılarak da incelenmektedir. Bu ayrım ise aftların genel olarak büyüklüklerine ve etkin oldukları sürelere bağlı olarak yapılabilmektedir. Bu bağlamda Aflöz hastalığı iki temel sınıfa ayrılabilmektedir;

Büyüklükleri yarım santim ve daha aşağı da olan Aflöz yapıları Minör
Çapları bu ölçüden çok daha büyük olan oluşumlar ise Majör olarak

Tanımlanmaktadırlar. Ayrıca majör aft olarak tanımlanan gruba giren yaralar hem daha büyük olurken hem de verdikleri ağrı ve diğer sorunlar daha fazla olabilmektedir. Genel olarak ise minör grubu üyeleri ise kısa süreler etkinlik gösterdikten sonra hiçbir harici etki gösterilmeden iyileşebilmektedirler.

Aflöz ülserleri ayrıca farklı bir sebebe ya da belirlenen bir neden bağlı olmadan da gelişebilen olgular şeklinde de tanımlanmaktadırlar. Bu bağlamda bu sağlık sorunun en önemli tanı ölçütlerinden bir tanesi ise tekrarlama durumu ve tekrar aralıkları ve süreleri olabilmektedir. Sık aralıklarla ve ağrı şiddeti yüksek olarak bu ağız içi yara sorunu yaşayan kişilerin ise vakit kaybetmeden bir uzaman doktora başvurmaları önerilmektedir.Aft Belirtileri

Aft rahatsızlığı ya da Aflöz ülser hastalığı kendisini de tanımlayan ve kendisine özel belirtileri olan hastalıklar grubuna girmektedir. Belirtiler genel anlamda ise başlangıç vakalarında çok daha az ve sıkıntı bakımından düşükken çok ilerlemiş ve kronik bir hal almış vakalarda daha etkili olabilmektedir. Yine hastalığın ortaya çıkmasına nende olan fizyolojik etkenler kişilerin belirtilerden etkilenme dereceleri üzerinde de etkili olabilmektedir.

Bu kapsam da belirtilerin etkileri de hastalığı yaşayan kişiler arasında farklılıklar gösterebilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi toplum içinde zaman zaman sıklıkla görülen bu ağız içi hastalığının tedavisinde de belirtilerin iyi bir şekilde izlenmeleri oldukça fazla önem taşımaktadır. Bu sayede erken teşhis ve tedavi seçenekleri de devreye girebilmektedir.

Aft hastalığının en sık görülen ve genele yayılmış olan bazı semptomları da bulunmaktadır. Bu belirtiler ise şu şekilde maddeler halinde sıralanabilirler;

 • Ağız içinde oluşan yuvarlak ve iltihap içerikli yaralar
 • Yara oluşan bölgelerde oluşumlardan önce yaşanan uyuşma ve ağrı
 • Özellikle yemek yerken ya da su içerken duyulan acı ve ağrılar
 • Konuşmaya engel olabilecek boyutta olabilen sızlamalar
 • Dil bölgesinde ortaya çıkan yaralar
 • Damak ve damak arkası kısımlara kadar yayılabilen ağrı durumları
 • İleri vakalarda lenflerde şişmeler
 • Yine ileri seviyelerde hastalarda ateşin yükselmesi
 • Yorgunluk ve bitkinlik hisleri
 • Fiziksel olarak halsizlik ve çeşitli durgunluk durumları


Aft Tedavi Yöntemleri

Aft hastalığının çoğu tür ve vakasında temelde bir tedavi uygulanmasına da gerek kalmamaktadır. Oluşan ağız içi yaraları kişilere göre farklı zaman aralıklarında doğal yollarla iyileşme gösterebilmektedir. Bununla beraber tedavi planlaması ihtiyaç duyulan hastalarda ise öncelik Aflöz ülserin neden olduğu sıkıntılı semptomların ortadan kaldırılmasına yönelik olmaktadır.

Bu doğrultuda özellikle oluşan ağrıların etkilerinin en az seviyelere indirilmesi adına farklı tedavi seçenekleri uygulanabilmektedir. Yine genel anlamda tedavisi başlanan ağız içi yaralarda tedaviye olumlu dönüş sağlanma süreleri de oldukça düşük ve kısa zaman aralıklarında olabilmektedir. Yaralar tedavide kullanılan ilaçlara ve etkilerine bağlı olarak kısa zaman zarfları içinde küçülme eylemine geçebilmektedirler. Hekimler ise özellikle ileri derece Aflöz vakalarında çeşitli etkileri olan ilaç tedavileri uygulamaktadırlar.

Aft tedavisi kadar önemli bir başka konu başlığı da bu sağlık sorunundan korunma yolları başlıkları olmaktadır. Yine farklı etmenler Aflöz oluşumuna uygun ortamların oluşmaması için etkili olabilmektedir. Yine tedavi sürecinde hastalar uygulayacakları bazı doğal yöntemlerle de tedavilerinin çok daha hızlı sonuç vermesine olanak tanıyabilmektedirler.

Bu kapsamda bu sağlık sorunundan korunmak için yapılabilecek bazı unsurlar ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Gıdaları ve içecekleri aşırı sıcak bir şekilde kullanmamak
 • Asit bakımından zengin gıdaları dengeli tüketmek
 • Sebze ve meyve tüketim miktarlarını artırmak
 • Özellikle sert yapılı yemiş ve besin maddelerinden uzak durmak
 • Ağız ve diş temizliğine önem vermek
 • Sigara kullanmayı azaltmak ve tam olarak bırakmak

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp