Diş Çekimi


Diş Çekimi 2022

Ağız içi sağlığı dişlerin sağlığı ile doğrudan bağlantılıdır. Sağlıklı dişler sağlık vücut anlamına geldiğinden diş sağlığına her daim dikkat edilmeli ve bakım için yapılan adımlar kesinlikle atlanmamalıdır.

Diş bakımı denince akla yalnızca diş fırçalama gelmemelidir. Dişleri diş ipi ile temizlemek ve zararlı yiyeceklerden örneğin; asitli içeceklerden uzak durmakta diş sağlığının korunmasını sağlayacaktır.

Diş Çekimi 2022

Dişlerin uzun süre kullanılması ve hiç çürümemesi için bu detaylara dikkat edilmesi yeterlidir. Fakat ülkemizde insanların birçoğu bu adımları önemsememekte ve diş hekimine kontrol için değil yalnızca bir sorun oluştuğunda gitmektedir. Diş hekimleri yalnızca problemleri gidermek için değil problemler oluşmadan önce engellemek içinde hizmet vermektedir. Bu sebeple 6 ayda bir mutlaka kontrollere gidilmeli ve bir problem olup olmadığı öğrenilmelidir. Bu rutin kontroller sayesinde oluşabilecek bir diş problemi erkenden tespit edilecek ve hemen tedavi edilecektir.


Bu sayede diş çekimi gibi geri dönülemez tedavilere gerek kalmayacaktır. Dişte var olan çürüme erken tespit edildiğinde kanal veya dolgu tedavisi gibi diş tedavileri ile dişi kurtarmak mümkündür. Fakat diş kurtarılamayacak bir seviyeye geldiğinde mecburi bir diş çekimi yapılacak ve diş tamamıyla çekilecektir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Diş çekimi hangi durumlarda yapılır?

  Diş çekimi operasyonu dişin kökü ile birlikte tamamen çekilmesi anlamına gelmektedir. Bu tedavinin yapıldığı belli başlı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlarda ilki çürüklerdir. Çürük, dişi tamamen ele geçirdiyse ya da diş üzerinde tedavi edilemeyecek kadar büyük bir kırık mevcut ise diş çekimi tedavisi uygulanması zorunludur. Bu sayede diş çekilecek ve yerine implant ya da köprü tedavisi ile yenisi yapılabilecektir.

  Diş çekimi tedavisinin uygulanmasının zorunlu olduğu bir diğer problem ise diş eti sorunlarıdır. Diş eti çekilmesi tarzı problemler altta yer alan dişin sallanmasına neden olacaktır. Diş eti tedaviye karşılık vermiyorsa sallanan dişin çekilmesi gerekecektir. Aynı durum gömük dişler içinde geçerlidir. Ağız içinde var olan diş tam olarak gömülü ise çekilmesi çok daha doğru olacaktır. Bu ve bunun gibi durumlar operasyonun zorunluğu olduğu operasyonlardır. Bu sebeple bu tarz problemleri olan kişilerin mutlaka bir uzman görünmeleri tavsiye edilmektedir.  Diş çekimi nasıl yapılır?

  Operasyon ne şekilde yapılacağı dişin durumuna bağlıdır. Normal dişlerin çekimi çok daha kolay olsa da 20’lik dişler biraz daha zor çekilmektedir. Bu gibi durumlarda çene cerrahisine başvurulması gerekebilmektedir. Normal dişlerin çekimi ise bir günde tamamlanacaktır. Bunun için ilk olarak bir muayene süreci geçirilmesi gerekmektedir. Diş hekimi dişi inceleyecek ve başka tedaviler ile kurtarılıp kurtarılamayacağına karar verecektir.

  Eğer kanal tedavisi gibi bir tedavi uygulanması mümkün ise bu yöntem tercih edilecektir. Fakat diş kurtarılamayacak seviyede kırık ya da çürük ise diş çekimi yapılacaktır. Diş çekimi yapılacağında diş etti ve o bölge uyuşturulacak ve lokal anestezi ile hiçbir şey hissedilmemesini sağlayacaktır. Bölge uyuştuktan sonra ise çekim işlemine geçilecektir. Diş çekimi tamamlandıktan sonra mutlaka bir pamuk bastırılmalı ve kanamanın durması sağlanmalıdır.  Diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Operasyon kısa sürede tamamlanan fakat iyileşme süreci biraz uzun olan bir operasyondur. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken belli başlı detaylar bulunmaktadır. Bu detaylardan ilki  konan pamuğun en az 20 dakika boyunca çekim yapılan bölgede tutulması gerektiğidir. Bu bölgenin mikrop kapmasına engel olacak ve kanama çok daha kolay bir şekilde duracaktır. Bunun yanı sıra yiyecek ve içeceklere de dikkat edilmeli ve çok sıcak olan besinlerden uzak durulmalıdır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp