Eswl-Tas-Kirma-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Eswl Taş Kırma Dora Hospital

Eswl taş kırma şok dalgası ile dışarıdan taş kırma işlemidir. Eswl ile böbrek ve idrar yollarında bulunan taşlar kırılmaktadır. Bu cihaz, üretildiği 1990’lı yıllarda yoğun olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde, ameliyat tekniklerinin gelişmesi ile birlikte daha az talep almaktadır fakat Eswl oldukça etkili bir işlemdir.

Eswl Taş Kırma 2022


Eswl işleminin uygulanması için bazı şartlar gereklidir. Bu şartlar:

Üreter üst uç taşları,
Cerrahi sonrası böbrek taşları,
Böbrekte bulunan 2 cm ve altı taşlar için Eswl işlemi uygulanabilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Eswl İşlemi Nasıl Uygulanır?

  Eswl işlemi için yapılması gereken ilk aşama; uzman bir ürolog tarafından muayene edilmektedir. Ürolog, detaylı olarak muayene edip, teşhis koyduktan sonra Eswl işlemi uygulanabilir. Bu işlem, 30 dakika ile 45 dakika arasında sürmektedir ve bir gün içerisinde tamamlanmaktadır.

  Şok dalgası ile taş kırma işlemi; boşaltım sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar için yapılmaktadır. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonu olan hastalara kesinlikle Eswl işlemi uygulanmamaktadır. Taşın büyüklüğüne ve durumuna göre birden fazla seans gerekebilir.  Eswl İşlemi Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

  Eswl uygulanmama durumu tamamen hastaların sağlık durumuna bağlıdır. Doktorunuz, gerekli olan muayeneyi yaptıktan sonra bu kararı verebilecek tek yetkili kişidir. Doktor, hasta sağlığını düşünerek bazı durumlarda Eswl işlemini uygulamayabilir. İşlemin uygulanmadığı durumlar:

  Kanama problemi olan hastalar,
  Kalp pili olan hastalar,
  Gebelik durumu,
  Böbreğe yakın bir noktada hastalık varsa ve
  Taş olan noktadan daha aşağı bir noktada tıkanma durumu varsa Eswl işlemi kesinlikle uygulanmamaktadır.  Eswl İşlemi Sonrası Yapılması Gerekenler

  Eswl sonrası hastaların bazı uygulamaları yapmaları gerekir. Eswl şok dalgası ile yapılan bir işlem olduğu için bazı yan etkiler bırakmaktadır. Doktor tavsiyesi olarak verilen bu uygulamaları kesinlikle yapmak gereklidir. Bu uygulamalar:

  Eswl sonrası bol bol yürüyüş yapılmalıdır. Taşın kırıldıktan sonra vücuttan atılması için fiziksel aktiviteler yardımcı olmaktadır.
  Eswl sonrası günde en az 2 litre su tüketilmelidir.
  Doktor tarafından ilaç verildi ise günü ve zamanına göre kullanılmalıdır.
  Ateş ve ağrı durumunda doktor ile iletişime geçilmelidir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp