Estetik ve Plastik Cerrahi


Estetik ve Plastik Cerrahi genel başlığı ile tanımlanan tıp uzmanlık alanı içinde kişilere çok fazla sayıda ve oldukça geniş bir yelpazede hizmetler verilmektedir. Temel olarak Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi olarak da isimlendirilen bu alanda uzmanlaşan estetik cerrahlar farklı vücut bölgelerine estetik ve cerrahi işlemler uygulamaktadırlar.

Bu tıp alanı içinde kişilerin doğuştan gelen ya da sonradan farklı sebeplere bağlı olarak gelişen görünüm ve diğer benzer sorunlarına çözümler üretilip, uygulanmaktadır. Yine sadece görünüm bozuklukları ile sınırlı kalmayan bu bölüm içinde şekil ve fonksiyon uygulama bozuklukları ile ilgili de tedavi ve ameliyat seçenekleri uygulanmaktadır. Temel olarak bu tıp bölümü ayrıca hem işlevsel hem de görünümle alakalı sorunları bir arada ele alıp tedavi etme yoluna gitmektedir.

Genel Tanıtım

Estetik ve Plastik Cerrahi ismi ile alnına bölüm ise genel anlamda farklı işlevleri olan alanlardan da oluşmaktadır. Bu noktada Estetik ve Plastik Cerrahi ismi ile doğru anlamlı olarak kişilerin fiziksel olarak kendilerini çok daha iyi hissedecekleri görünümlere kavuşmaları açısında devreye giren tıp uzmanlık alanı olmaktadır. Estetik ve Plastik Cerrahisi içinde kişilerin farklı vücut bölgeleri ile çok daha içlerine sine ve güzel görünümlere kavuşmaları da yapılan operasyonlarla sağlanmaya çalışılmaktadır.

Bu alan içinde uygulama yerleri ve alanları ise son derece geniş ve fazla olmaktadır. Yine yüz ve yüz bölgesi ya da vücudun diğer yerleri için farklı estetik operasyonlar ve işlemlerde yapılmaktadır. Bu bağlamda estetik ameliyatlar ile kişilerin kendileri ile çok daha mutlu ve barışık olarak yaşamaları da sağlanmış olabilmektedir.

Estetik ve Plastik Cerrahi temel olarak sahip olunan görünümün kişiler için uygun kriterler altına getirilmesi için işlemler de yapmaktadır. Bu noktada farklı kişiler vücutlarının farklı bölgeleri ile alakalı olarak memnuniyetsizlikler ya da kaygılar içine de girebilmektedirler. Bu noktada ise devreye estetik ameliyatlar ve geliştirilen tedavi seçenekleri de girmektedir.

Yine temel güzellik algıları konusunda da yapılan ameliyat ve operasyonlar ile belirli kıstaslar ve ölçüler de yakalanabilmektedir. Cerrahi müdahaleler ile kişilerin o an için mutsuz ve kaygılı olmalarına neden olan vücut görünümleri üzerinde kalıcı ve başarılı değişiklikler de yapılabilmektedir. Bu sayede insanlar aynaya baktıkları zaman çok daha mutlu ve kendileri ile barışık bireyler olarak yaşamlarına devam edebilmektedirler.Estetik ve Plastik Cerrahi Rehberi


No more posts

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Estetik ve Plastik Cerrahi içinde yer alan ve daha ziyade onarım ve tamire yönelik işleri kapsayan bölüm ise Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi olarak isimlendirilmektedir. Bu alanda ise genel olarak bozulan ve fonksiyonlarını yitiren vücut uzuvlarının onarımı ve tedavileri yapılmaktadır. Bu tür işlemlerde ise öncelik işlevini yitirmiş olan bölgenin tekrar çalışır fonksiyon kazanması amaçları olmaktadır.

Yaşanılan kazalar sonrası oluşan hasarlar, alınan fiziksel darbelere ve travmalara bağlı oluşan hasarlar, kanser ve benzeri hastalıklar sonucu oluşan işlev kayıpları, uzuv kayıpları gibi problemlerin çözümleri bu alan içinde ele alınıp, çözülmeye çalışılmaktadır. Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi işlemleri ile kişilerin öncelikle işlevlerini kaybeden uzuv ve bölgelerinin onarılması ve tekrar işlevsel hale getirilmesi de hedeflenmektedir.

Estetik ve Plastik Cerrahi başlığı altına giren ve bir bütün olan Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi işlemleri ise yine vücudun hemen hemen her bölgesi ve her organı ile ilgili olarak yapılabilmektedir. Bu kapsamda özellikle fonksiyon kazandırma veya onarma amaçları ise bu alanı Estetik ve Plastik Cerrahisinden ayıran ana unsurlar olabilmektedir.

Bu bağlamda Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi ile ele alınan bazı sorun ve problemler ise şu şekilde sayılabilirler;

  • İyileşmeyen yaralara yapılan işlemler
  • Farklı sebeplerle oluşmuş yara izlerinin giderilmesi
  • Özellikle yüz bölgesinde meydana gelen kemik kırıkları
  • Cinsel organlarda olan şekil bozuklukları
  • Meme işlemleri
  • Cilt ve deri kanserleri sonucunda oluşan hasarlar

Burun Estetiği

Estetik ve Plastik Cerrahi işlem alanları içine giren önemli bir alan ise genel anlamda burun estetiği ve estetik ameliyatları olmaktadır. Rinoplasti olarak da bilinen bu işlemler ise farklı sorunlara etkili ve kalıcı çözümler üretilen işlemler bütünü olarak ifade edilmektedir. Yine yapılan burun estetik ameliyatları da hastanın ve burnun durumuna göre farklı çeşitlerde ve tekniklerle yapılabilmektedir.

Bu ameliyatlar yine türüne göre değişen zamanlarda yapılmakta ve hastanın genel sağlık durumuna göre ise neticelenmektedir. Sonrasında ise çoğu zaman 2-3 ay içinde kişiler tam olarak eski sağlıklarına kavuşmakta ve günlük yaşam aktivitelerine geri dönebilmektedir.

Meme Estetiği

Estetik ve Plastik Cerrahi içinde sıklıkla uygulanan ve kadınları temel alan meme Estetik ve Plastik Cerrahi işlemleri de farklı şekillerde olabilmektedir. Kadınları gün içinde son derece önemli ölçülerde etkileyen memelere yapılan estetik amaçlı operasyonlarla em görünüm hem de rahatlık gibi konularda kalıcı çözümler ortaya konulmaktadır.

Bu kapsamda meme estetiği başlığı içine meme büyütme, meme küçültme ve meme dikleştirme gibi temel işlemler girmekte ve uygulama alanı bulmaktadır. Bu uygulama başlıkları içinde ise en fazla uygulanan yöntemlerden biri olarak meme büyütme operasyonları genel anlamda ön plana çıkmaktadır. İçleri sıvı ile dolu olan protezlerle ile yapılan bir işlem olan büyütme uygulamaları ile istenen görünüme kavuşmak hedeflenmektedir.

Yağ Alma İşlemleri

Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanlık tıp alanı içinde yapılan ve sıklıkla uygulanan işlemlerden bir tanesi ise yağ alma ya da bilimsel adıyla Liposuction olmaktadır. Bu işlem ile kişilerin yağ biriken ve genel cilt yapısı bozulan cilt bölgelerine müdahale edilip, fazla yağlar alınmaktadır. Yağ alma işlemi özellikle vücudun karın ve bel bölgesine yine boyun ve gıdı kısımlarına da oldukça fazla uygulanan yöntemler arasında gelmektedir.

Karın Germe İşlemleri

Karın estetiği ya da karın germe operasyonları da günümüzde insanlar tarafından son derece sıklıkla yaptırılan ve olumlu sonuçlar alınan işlemler arasında yer almaktadır. Bu işlemlerde de yine sarkan karın derileri cerrahi yöntemlerle alınarak mevcut bölgede ki derinin sıkı ve gergin olması sağlanmaktadır. Estetik ve Plastik Cerrahi alanı içine giren bu işlemler sonrasında ise kişiler düz, sıkı ve son derece sağlıklı görünüme sahip karın bölgelerine sahip olabilmektedir.

Göz Kapağı İşlemleri

Hem alt hem de üst göz kapakları farklı etkenlere bağlı olarak kırışabilmekte ve görünüm açısından bozulmalara uğrayabilmektedir. Bu kapsamda özellikle yüz estetik görünümü açısından son derece önemli olan bu bölgelerde yaşanan bozulmalar ise görünümü son derece fazla olumsuz etkileyebilmektedir. Bu kapsamda hem alt göz kapağı hem de üst göz kapağı için yapılan estetik işlemler ile oluşan görünüm bozuklukları ortadan kaldırılabilmektedir. Bu sayede de genel yüz estetiği de bir bütün olarak Estetik ve Plastik Cerrahi içinde ele alınmış ve olumlu sonuçlar alınmış olmaktadır.

Yüz Germe Kaş Kaldırma Uygulamaları

Özellikle yaşlılığa ve ileri yaşlara bağlı olarak ortaya çıkabilen önemli sorunlardan bir tanesi de yüz dersinde yaşanan sarkmalar olmaktadır. Bu kapsamda yüz gerdirme ameliyatları ile sarkan cilt ve deri yapıları tekrar daha sıkı ve genç bir görünüme kavuşturulabilmektedir.

Yine inanların görünümleri üzerinde önemli etkileri olan kaşların düşük olması da görünüm ve estetik açılardan olumsuzluklara neden olabilmektedir. Yapılan cerrahi işlemlerle kaşlarda olmaları gereken form ve görünümlere tekrar geri getirilmekte ve bütün olarak görünümde istenen seviyeye ulaştırılmış olmaktadır.Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp