Estetik-Tedaviler-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Estetik Tedaviler


Estetik Tedaviler

Estetik tedaviler denildiği zaman akla adından da anlaşılacağı üzere estetik görünüm gelmektedir. Günümüzde gerek bayanlar gerekse de erkekler yapmış oldukları işte ve günlük yaşamda daha avantajlı olmak için iyi ve bakımlı görünmek istemektedirler. Tepeden tırnağa birçok estetik çözüm bu tip insanlara hizmet ediyor

Estetik Tedaviler 2022

Tedavi Yöntemleri

Estetik tedaviler ile diş hekimliği de artık daha basit uygulanmakta olan bu yelpazede mühim bir yer almakta ve dış görünüşün en önemli öğelerinden olan dişleri ve dolayısıyla gülümsemeyi mükemmelleştirmektedir. Dişler, bir insanın konuşması, gülmesi, ağzın açılmasıyla görünen, gerek renk gerekse diziliş olarak insanın estetik görüşünü tamamlayan ve ışıltı katan önemli bir unsurdur.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuDiş Beyazlatma

Estetik tedaviler kapsamında Avrupa’da 35-40 senedir, Türkiye’de ise 20-25 senedir uygulanmakta olan ‘bleaching’ adı verilen bir metotla dişlerin doğal rengi açılabilmektedir.

Eski senelerde dişin doğal rengi olduğu gibi kabul edilerek yalnızca dişin yüzeyine yapışan birikintilerin temizlenmesiyle renk açmaya çalışılmaktaydı. Yetersiz flor ve kalsiyuma bağlı şekilde kararmış ya da çocukluk çağında ateşli bir rahatsızlıktan ötürü üstünde bant lekeleri oluşan dişler de bu ağartma metotları ile beyazlatılabilmektedir.Ev Tipi Beyazlatma

Ev tipi beyazlatma yönteminde ölçü alınarak dişlerin üstünü örtecek bir kılıf hazırlanmaktadır.

  • İçerisine özel bir jel sıkılan kılıf, hasta gece yatarken veya gün içerisinde uygun olduğu saatlerde 4-5 saat süresince ağzında tutmaktadır.
  • Takribi iki hafta boyunca gündelik olarak yapılan uygulamanın neticesinde dişler ağır ağır ve daimi olarak beyazlamış olmaktadır.
  • Estetik tedaviler grubuna dâhil edilen beyazlatma işleminin uygulanmış olduğu süre boyunca renkli içeceklerden, bilhassa kırmızı renkli meyvelerden, kırmızı şaraptan uzak durmak gerekmektedir.

Aksi takdirde dişlerin renginde pembeleşme olabilmektedir.Ofis Tipi Beyazlatma

Ofis tipi beyazlatma işleminin faydası, işlemin takribi bir saat devam eden bir veya iki seansta bitirilmesi olmaktadır.

  • Bu işlemde yoğunlaştırılmış özel dalga boyu ışıklar ve lazer ışınları kullanılmaktadır.
  • Dişlerin yüzeyine uygulaması yapılacak maddenin diş etlerine zarar verme ihtimaline karşı evvela diş etleri silikon esaslı bir madde ile bloke edilmektedir.
  • Akabinde dişlerin yüzeylerine ilaç sürülmekte ve lazer ışını ile özel dalga boyu belirlenmiş ışın uygulanmaktadır.
  • Işığın da tesiriyle ilacın dişin içerisine etkisi hızlanmaktadır.
  • Tahminen 20-25’er dakikalık üç seans arka arkaya uygulanmaktadır.
  • Bu esnada ağzı açık tutulan hastanın arzu ettiği müziği kulaklıkla dinlemesine veya televizyon izlemesine olanak tanınmaktadır.
  • Arzu edilen renk sağlandıktan sonraki birkaç gün içerisinde muhakkak flor uygulanarak rengin içerde hapsedilmesi garantiye alınmakta ve akabinde her çeşit gıdanın ve içeceğin tüketilmesi mümkün olmaktadır.

Her iki tür beyazlatma işleminin de sıkça tekrar edilmesi gerekmemektedir. Flor uygulaması ihmal edilmediği takdirde yeni renk çok daha uzun ömürlü olmaktadır.Diş Eti Estetiği

Diş eti, diş estetiğinin çok mühim bir bölümünü oluşturmaktadır. Şayet diş eti düzgün ve simetrik değil ise dişlerin güzelliğine gölge düşmektedir. Bu hususta estetik tedaviler arasında bulunan gingivoplasti yani diş eti biçimlendirme metotlarından yararlanılmaktadır. Gülümseme anında dişten çok diş etinin gözüktüğü hallerde diş boylarını uzatabilecek operasyonlar yapılmaktadır. Diş etinin yumuşak bir dokudan meydana gelmesi ve bilhassa dişe yakın bölümünde sinirlerin zayıf olması sebebiyle sprey anesteziler dahi yeterli olabilmektedir.

Özel bir dalga boyu ve ısı kullanılarak diş etleri lazerle kansız olarak kesilmekte ve iyileşme süreci çok süratli olmaktadır. Aşırı sıcak yiyecek veyahut içecek tüketen, sigara içen hastaların diş etlerinde meydana gelen pigmentasyonlar da yine lazer uygulamaları ile giderilebilmektedir. Yeniden lekelenmenin önüne geçmek içinse bilhassa sigaranın bırakılması tavsiye edilmektedir.Bonding Uygulamaları

Bundan 60-70 sene önce gerek ön gerekse de arka dişlerin çürük tedavisinde uygulaması kolay ve ağız içerisine uygun olan amalgam dolgular kullanılırken, ön dişlerde porselen kaplamalara geçilmiştir. Ancak son 10-15 senedir bu işin içerisine çağdaş kimyanın da katkılarıyla çok estetik, nerdeyse dişin tüm yapılarına tabakalar halinde uygulanabilecek bir imkân doğmuştur. Dişin en iç bölümündeki kemik dokunun niteliğini taklit edecek materyalden, en dıştaki diş minesinin saydamlığını taklit edecek diş dolgusuna dek çok muhtelif materyaller ortaya çıkmıştır. Bonding başlığı altında bulunan bu yeni materyallerin uygulanması da çok süratlenmiştir.

Bonding, çok geniş bir yelpazede uygulanabilen bir yöntemdir. Dişin yüzeyinde bir darbeye veya başka sebebe bağlı şekilde meydana gelmiş koyu bir renk ya da hoş olmayan bir görüntü var ise, dişin üzeri estetik tedaviler içerisinde yer alan bonding yöntemiyle kapatılarak kötü görüntü yok edilebilmektedir. Kırık dişler de yine bu biçimde onarılabilmektedir. Bonding dizgesi, diş tedavisinde çok işlevli olarak uygulanabilen faal bir tedavidir.

Porselen Kaplamalar

Kompozit ya da bonding ile çözümlenemeyen durumlarda porselen kaplamalara başvurulmaktadır. Dişte yoğun madde yitimi var ise ve yenileme yapılacak diş sayısı çoksa, genelde porselen yenilemesi tercih edilmektedir. Noksan diş tamamlamak adına implantla veya komşu dişlerin tıraşlanmasıyla yapılan porselen yenilemeler vardır. Bunların beraberinde sararmış, kırılmış veya çarpık dişler de porselen yenilemesi ile düzeltilebilmektedir. Ön dişlerde bütünüyle estetik tedaviler arasında sayılabilecek porselenden yapılan kaplamalar veya son 10 senedir çok popüler olan zirkonyum kullanılmaktadır.İmplantlar

İmplant sözcüğü, bilhassa noksan diş kısımlarında, uygun büyüklükte titanyum vidaların, hususi kalsiyum plazmalarla çene kemiğinin içerisine yerleştirilmesiyle meydana getirilen yapay kökleri ifade etmektedir. Bu yapay diş alt yapısının üstüne bir porselen yenilemeyle hastanın yaşadığı müddetçe kullanabileceği dişler yapılmaktadır. İmplantın dikkat edilmesi gerekli olan en önemli olan özelliği doğru mevcut altyapının konulması ve üstüne doğru yükün bindirilmesi olmaktadır. Estetik tedaviler grubundaki implant uygulamalarının en büyük artısı, noksan olan diş yerine kullanılacak olan tak-çıkar damakların bütünüyle ortadan kaldırması olmaktadır.

Diş Telleri

Diş teli ile estetik sözcüğünü birlikte düşünmek basit olmasa da artık yeni sistemler bilhassa gençleri memnun etmektedir. Eskiden dişlerin üstüne baret ismi verilen metaller yapıştırılırken; artık estetik tedaviler sayesinde saydam baretler, teller ve diş kalıpları kullanılmaktadır. Ufak çaplı çapraşıklıklarda saydam kalıplar, daha üst düzey çarpıklıklarda baret ve tel metotları tercih edilmektedir. Ergenlik çağında bu tarz tedavilere gereksinim duyulmaması için dişlerin çıkışının bitirildiği 12 yaşına dek devamlı ortodonti muayenesine gidilmesi, alan darlığı ile alakalı soruların önüne vakit kaybetmeden geçilmesini sağlamaktadır.

Lamine Veneer Uygulamaları

Son senelerde son derece popüler olan estetik tedaviler dahilindeki bu metotta aynı takma tırnak uygulaması gibi dişin üstüne bir kaplama yapıştırılmaktadır. Yalnız bunun için dişin yüzeyini aşındırmak gerekmektedir. Bu uygulama biçim ve renk farklılığı sağlamak amacıyla kullanılabilmektedir. Çarpıklıklarda tel takmayı arzu etmeyen hastalar da bu metodu tercih edebilmektedir. Diş yüzeyinin aşındırılması, geri dönüşü olmayan bir uygulamadır.

Estetik tedaviler bağlamında bu metot, dişlerinin bilhassa ön tarafta, çok fazla yenileme gereksinimi ya da çok sayıda çürüğü olan, renginden, görüntüsünden hoşnutluk duymayan, çok ufak çapraşıklıkları olan veya beyazlatmadan netice alamamış hastaların talebine bağlı şekilde kullanılmaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar, Trigeminal Nevralji, Pembe Estetik, Ortodonti Tedavisi, Laminate Veneer

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp