estetikBoyUzatma.jpg


Estetik Boy Uzatma

Estetik Boy Uzatma uzun boylu olmak isteyen kişiler için kozmetik bir prosedürdür.Bu ameliyatı arayanların çoğu vücut imajlarından memnun değildir.Bir bacağın diğerinden kısa olmasıda aynı şekilde bir mutsuzluk sebebidir. Bu makalenin kaleme alınmasının amacı, bu tür bir ameliyatla ilgilenenleri eğitmek ve tedaviniz hakkında bilinçli ve eğitimli kararlar vermenizi sağlamaktır.

Estetik Boy Uzatma 2022

Boy uzatma yöntemi iki ana aşamaya ayrılmıştır: distraksiyon aşaması ve konsolidasyon aşaması.Ameliyattan önce, hastaların ilk konsültasyonlarını yaptırmaları gerekir.Sizi değerlendirmemiz ve bu ameliyat için mümkün olduğunca hazırlıklı olmanız gerekir.Ameliyat sırasında, bir osteotomi gerçekleştirilecek ve motorize bir uzatma çivisinin yerleştirilmesi yapılacaktır.


Dora Sağlık Bilgi FormuAmeliyattan sonra uzama başlayacak ve distraksiyon aşamasına gireceksiniz.İstenilen uzunluk elde edildiğinde, konsolidasyon aşamasına gireceksiniz..Konsolidasyon aşaması bittikten sonra,başka ayar yapılmaz ve yeni kemiğin iyileşmesine izin verilir.Motorize çivi bir ila iki yıl sonra alınacaktır.

Sürekli önyargılı yorumlardan ve medyamızda bol miktarda bulunan ve kültürümüze nüfuz eden, kısa insanlara karşı saygısız tutumlardan muzdarip olanlar,bu ameliyatla hayatını sonsuza dek değiştirdi.Kozmetik bacak uzatması, tüm hastalara yardımcı oldu, sosyal yeteneklerini ve özgüvenlerini arttırdı.Tüm hastalar boylarını normal olarak kabul etmiş ve mesleki ve kişisel yaşamlarındaki önemli değişikliklerden memnuniyet duyduğunu bildirmişlerdir.Kozmetik bacak uzatması bazı etik itirazlara yol açabilir ve bu nedenle hastalar bu tip ameliyatlarla ilgili tüm riskler ve komplikasyonlar hakkında iyi bilgilendirilmelidir.

Kısa boy ile ilgili gerçek ve algılanan sorunlar da dikkate alınmalıdır.Günlük iş ve yaşamdaki zorluklar, araba,motosikletleri veya büyük bisikletleri sürübilmeleri de dikkate alınmalıdır.Kısa boyların fonksiyonel kısıtlılıkları cerrahi olarak boy uzatmak için geçerli ve iyi bir motivasyon olarak kabul edilmelidir.Hastalar özellikle asker veya polis , modeller ve toplantılarda rahatsızlık duyan iş adamları vb. gibi kısalık nedenlerden dolayı ameliyat isterler.Yenilenmiş kemik normaldir ve yıpranmaz.Kaslar, sinirler ve kan damarları, bu büyüme hamlesi sırasında veya hamilelikte olduğu gibi yavaş ilerlemeye yanıt olarak büyür.Ameliyat 1 ila 3 saat arasında sürebilir ve hastanede bir veya iki gece kalınır.Distraksiyon çok kademeli olduğu ve hastalar tedavi sırasında yürümeye devam edebildikleri için hastalar çok fazla acı çekmezler.

Çocuklar ve yetişkinlerde uygulanabilir.Fibular hemimelia, konjenital kısa femur ve hemiatrofi gibi konjenital deformasyonları olan çocuklar, genellikle eşit olmayan bacak uzunluğuna sahip olurlar.Birçok yetişkin çocukluğundan beri bu rahatsızlığa sahiptir ve bacak boyu farklılığındandan bel ağrısı ve kalça artriti gelişebilir.Çocuklarda büyüme kıkırdağı kırıkları ve kemik enfeksiyonları, bir tarafın kısa kalmasına yol açan büyümenin yavaşlamasına neden olabilir.
Travma sonrasında, kemikler kısalmış ve deforme olmuş bir pozisyonda iyileşebilir.Ekstremite uzatma prosedürleri bu sorunların hepsini ele almaktadır.Büyük deformasyonlar başarıyla düzeltilip eşitlenerbilir.Bir kemik tümörü, kemik enfeksiyonu veya ciddi kırık sonrasında bir kemik parçası eksik olabilir.Bu kusuru doldurmak için yeni kemiği taşıyabiliriz.

Kısa boy çok engelleyici olabilir.Pek tercih etmesekte boyu uzatmak için her iki bacak da aynı anda uzatılabilir.Akondroplastik cüce hastalar bacaklarında 14 cm ve kollarda 7cm uzatılabilir.

Bacak deformasyonları olan genç erişkin hastalar, uyumsuzlukları nedeniyle eklem kireçlenmesi gelişimi için risk altındadır. Aynı teknikler ciddi deformasyonları güvenli bir şekilde düzeltmek ve eklem protezine gidişi önlemek için kullanılabilir.Estetik Boy Uzatma Komplikasyonları

Bu kadar sorunu çözmek için güzel teknikler,ameliyatlar,yeni cihazlar geliştirildi.Her şey iyi hoşta, birazda olası sorunlardan bahsedelim.Her hastamıza bunun uzun,pahalı ve zor bir süreç olduğunu anlatıp kararlı değilse vazgeçmesini öneriyoruz.Tedavi bir bacak için 1 yıla yakın sürecek ve bu süre zarfında işinizden ,arkadaşlarınızdan ayrı kalabileceksiniz.Hele aynı anda iki taraf uzatmada,aylarca tekerlekli sandalyede kalmanız gerekecek.Banyo ve tuvalete giderken bile yardıma ihtiyaç duyacaksınız.Yanınızda size yardım edecek birileri yoksa asla iki taraf aynı anda yapılmaz ve birazdan sayacağım nadir komplikasyonlarında olasılıkları yükselir.Estetik Boy Uzatma Enfeksiyonları

Her ameliyatta olabileceği gibi,böyle büyük kemik ameliyatlarında da % 1 ila 2 ,dışarda fiksatör olmayan otomatik distraktörler için enfeksiyon oranı vardır.İlizarov veya Holyfix te bu oran çok daha yüksektir.Her gün çivi dipleri bakımları yapılmalı gerekli ilaçlar mutlaka alınmalıdır.Kontrol edilemezse cihazların çıkarılması gerekebilir.

Yağ Embolisi

Bu çok nadir görülen ve kemiğin medullar kanalın uzatma cihazını yerleştirmek için oyulması sırasında görülebilen bir komplikasyondur.Yağ embolisi, yoğun bakım ünitesinde kalmayı gerektiren ölümcül bir komplikasyondur.Tüm kemik krıkları cerrahilerinde de bu risk vardır.

Derin Ven Trombozu (DVT) ve Pulmoner Emboli (PE)

Herhangi bir ortopedik ameliyattan sonra veya herhangi bir kırılmadan sonra derin ven trombozu (DVT) oluşabilir.Neyse ki bu komplikasyon oranımız çok düşüktür.Önleme anahtarıdır.Hastanede ameliyattan sonra kan sulandırıcı kullanılır ve her hastanın distraksiyon aşamasının sonuna kadar kullanılacak bir kan sulandırıcı reçetesi ile eve gönderilir

Erken Konsolidasyon

Erken konsolidasyon, hastanın kemiği nin beklenenden erken iyileşmesidir, boşluğu doldurur ve daha fazla uzamayı önler.Eğer hastada hızlı bir kemikleşme varsa, erken konsolidasyon oluşabilir.Bunu önlemenin tek yolu, bir veya iki hafta boyunca kasıtlı olarak uzatmayı hızlandırmaktır.Yeni cihazlar hız kontrolü ile cerrahın bunu yapmasına izin kolaylaştırır.Erken konsolidasyon meydana gelirse, kemiği tekrar kırmak için tekrar ameliyat gerekir.

Sinir Yaralanması

Herhangi bir uzatma ameliyatında sinir hasarı oluşabilir, ancak distraksiyon hızı günde 1 mm’yi geçmezse ve uzatma miktarı kısıtlıysa, nadir görülür.Hız kontrolü, sinir hasarını önleyen en önemli faktördür.Sinir semptomlarının tanınması önemlidir.Bu gibi durumlarda uzatma durdurulmalı veya yavaşlatılmalıdır.Herhangi bir motor semptom (zayıflık veya kas felci) ortaya çıkarsa, en kısa sürede bir sinir dekompresyonu yapılmalıdır.

Kas Kontraktürleri

Kas kontraktürlerini önlemek için fizik tedavi gereklidir.Hasta, en fazla risk altındaki kasları ve eklemleri günlük olarak gerdirmelidir (örn. Femoral uzatma için diz eklemi ve kuadriseps kasları ve tibial uzama için ayak bileği eklemi ve Aşil tendonu).Fizik tedaviye ek olarak, hasta günde birkaç kez evde kendi gerdirmelerini yapmalıdır.Kontraktürler için fizik tedavi esastır.Nadirende olsa kontraktürleri açmak için ayrıca ameliyat gerekebilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp