Epidural-Dogum-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Epidural Doğum


Epidural Doğum

Doğum zamanının yaklaşması ile birlikte birçok anne adayında bebeğinin sağlığı için hangi yöntem ile dünyaya getireceği hakkında birçok yöntem için araştırmalar yapmaktadır. Bu yöntemler arasında bulunan ve normal doğum için dünya genelinde kabul görmüş epidural doğum güvenli ve ağrısız bir yöntem olmasından dolayı çoğu annenin merak ettiği bir yöntem olmaktadır.

Epidural Doğum 2022

Epidural Doğum Nedir?

Epidural doğum anne adayının doğumun başlamasından önce bel kısmına özel olarak geliştirilmiş iğneler ile omuriliğe girilmesi ve buradan kateter ile anestezi maddelerin verilmesi yöntemine verilmektedir. Bu uygulama sonrasında ise anne bel altını hissetmemekte ve böylelikle doğum ağrısı çekmemektedir. Göstermiş olduğu bu özelliklerden dolayı da ağrısız doğum olarak da adlandırılmaktadır.


Ağrısız doğum, normal doğum olması durumunda da tercih edilen bir yöntem olmaktadır. Ancak bu yöntem ile yapılan doğumlarda istenilen şekilde doğum gerçekleşmediğinde kateter yardımı ile ilaç dozu yükseltilerek sezaryen doğuma geçilmesi mümkün olmaktadır. Bu tamamen doğum esnasında gerçekleşecek duruma göre alınan bir karar olmaktadır. Yani her zaman doğum planlanan şekilde gitmesi mümkün olmayabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuEpidural Doğum Sırasında Neler Yaşanır?

Doğumun gerçekleşmesi için annenin rahminde bulunan bebeğin kafa kısmının aşağıya dönmesi ve daha sonrasında annenin şiddetli kasılmalar yaşaması ile başlamaktadır. Doğum ise 3 farklı eylem ile gelişme göstermektedir. Bunlardan ilki açılma, ikincisi bebeğin çıkışı, üçüncüsü ise plasentanın çıkışı olmaktadır.

Birinci evre olan açılma evresinde genellikle bebek rahim kanalına girmesinden dolayı anne şiddetli ve sistematik bir şekilde gelen ağrı ve sancılar hissetmektedir. İstenilen açıklığın ortaya çıkmasından sonra ise ikinci evre olan bebek önce başını sonra da bedeninin kalan kısmını çıkararak doğum gerçekleşmektedir. Üçüncü kısım ise rahimde kalan plasentanın çıkışı ile doğum tamamen bitmiş olmaktadır.Epidural Doğumda Hissedilen Ağrıyı Azaltmak İçin Başka Yöntemler Var Mıdır?

Epidural doğum ağrısız bir yöntem olarak bilinmesinden dolayı anneler tarafından tercih edilmektedir. Ancak doğum kendi başına başlaması ile birlikte güçlü bir ağrı yaşatmasından dolayı ortaya çıkan ağrıların azalması için birbirinden farklı birçok yöntem kullanılmaktadır.

Bu yöntemler ise şunlardan oluşur;

 • Hipnoz
 • Aromaterapi
 • TENS uygulaması
 • Akupunktur
 • Nefes alıştırmaları
 • Lokal anestezi
 • Egzersizler

Bu yöntemler planlı bir şekilde gerçekleştirilen doğumlarda annelerde kullanılsa da çoğu zaman oluşan doğum ağrısını azaltmakta yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden de Epidural doğum bu ağrıları azaltmakta en etkili yöntemlerden biri olarak bilinmektedir.Epidural Doğum Tekniği Normal Doğumların Hepsinde Uygulanabilir Mi?

Epidural doğum yapılabilmesi için annenin bilincinin açık olması ve doğum sürecine bizzat katılım sağlaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra gebelik süresinin planlandığı şekilde gitmesi, doğumun başlaması ile birlikte düzenli kasılmaların olması, rahim ağzında 3 ila 7 cm arasında açıklığın olması, tek bebek olması ve gebeliğinin 38. Haftası ve 42. Haftası arasında olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan ve sağlıklı bir gebe olunması durumunda ise istenilen epidural doğumun gerçekleştirilmesi mümkündür.

Verilen şartların hepsinin anne de olmasına rağmen her gebede gerçekleştirilme ihtimali de olmayabilmektedir. Bunun için en sağlıklı ve doğru kararı uzman doktorlar vermektedir. Bunun için doktor ile karşılıklı konuşmak ve gerekli olan kontroller dahilinde karar vermek en sağlıklısı olmaktadır.Epidural Anestezi Nasıl Uygulanır?

Epidural doğum yapılırken uygulanacak anestezi genellikle anestezi uzmanlarının bölgesel olarak uygulanmasından dolayı en tecrübeli oldukları tekniklerden biri arasında yer almaktadır.

Anestezi işleminin gerçekleştirilmeden önce kadın doğum uzmanı ile eş zamanlı bir şekilde annenin durumu değerlendirilmektedir. Herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalınmaması durumunda ise gerekli adımlar teker teker uygulanmaktadır. O adımlar ise şunlardan oluşmaktadır;

 • Annenin anestezi için uygun pozisyona getirilir,
 • İğne ile girilecek olan yer antiseptik olan sıvılar ile temizlenir,
 • Temizlenen bölge gerekli olan bezler ile örtülür,
 • Cilt ve cilt altı dokular acı hissedilmemesi için uyuşturulma işlemi yapılır,
 • Uyuşma gerçekleştikten sonra epidural iğnesi ile aralığa girilerek kateter yerleştirilir ve flaster (bant) yardımı ile sabitleme işlemi gerçekleştirilir,
 • Kateter içerisinden uyuşturacak dozda ilaçlar verildikten sonra doğum ağrıları hissedilmemeye başlamaktadır.

Bu uyuşma esnasında rahim kasılmalarında herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Yöntem tamamen annenin rahim kasılmalarının başlaması ile ortaya çıkan sancısının kesilmesini sağlamaktadır. Yapılan bu yöntem ise gebelerin %85’inde oldukça yüksek bir oranda etki ettiği görülmektedir.Epidural Doğum Nasıl Gerçekleştirilir?

Epidural doğum için gerekli olan açıklık ve istenilen düzenli ağrıların gelmesi ile birlikte doğum başlamaktadır. İstenilen şartların sağlanması durumunda ise anestezi uzmanı kateter takma işlemini yaparak annenin ağrı hissetmemesini sağlamaktadır. İşlem 10 dakika kadar sürmesinden sonra ise doğum başlamaktadır.
Doğum esnasında annelerde ıkınma isteği ortaya çıkabilmektedir. Ancak NST adı verilen cihazlar ile birlikte annenin tam olarak ne zaman ıkınacağı tespit edilerek söylenebilmektedir. Böylelikle de bebeğin doğumu sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir.Epidural Doğumun Avantajları Nelerdir?

Epidural doğum ağrısız bir yöntem olmasından dolayı anneye birçok avantaj sağlamaktadır. Bunlar ise şunlardan oluşur;

 • Normal doğuma ek bir yöntem olmasından dolayı hem anne hem de bebek sağlığı için pozitif etkileri bulunmaktadır.
 • Doğum ne kadar sürerse sürsün uygulanmaya devam edilebilmektedir.
 • Annenin ağrı hissetmemesinden dolayı dinlenmesine ve daha sonraki ıkınma zamanında daha iyi olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Annenin doğuma pozitif bir şekilde katılım sağlamasına yardımcı olmaktadır.
 • Bebeğe oldukça az miktarda ilaç gitmesinden dolayı herhangi bir zararlı etkisi bulunmamaktadır.
 • İstenmeyen şekilde doğumda bir durum ile karşı karşıya kalınmasında sezaryene hızlı bir geçiş yapılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Annenin uyuşukluğunun geçmesi ile birlikte hızlı bir toparlanma sürecine girmekte ve böylelikle de hemen bebeği ile ilgilenmesi mümkün olmaktadır.

Epidural Doğumun Dezavantajları ve İstenmeyen Yan Etkileri Var Mıdır?

Epidural doğum birçok olumlu yönü bulunsa da belli başlı dezavantajları ve yan etkileri de bulunmaktadır. Kateter takılması esnasında anestezi uzmanının tecrübesi yan etkilerin azalmasında büyük bir rol oynamaktadır. Ancak buna rağmen yan etkiler ile karşı karşıya kalmak mümkün olmaktadır.

Yan etkiler ise şunlardan oluşmaktadır;

 • Geçici tansiyon düşmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Kaşıntı
 • İdrar yapamama
 • Baş ve sırt ağrısı (%1 oranında)
 • Bacaklarda geçici güç kaybı
 • Hafif baş dönmeleri gibi etkiler ortaya çıkmaktadır.

Ancak bunlar oldukça hızlı bir şekilde tedavi edilebilecek durumlar olmaktadır. Yani annenin ve bebeğin sağlığını etkileyecek kadar büyük yan etkileri bulunmamaktadır.

Epidural Yöntem Kimlerde Uygulanamaz?

Epidural doğum için annenin bedensel olarak gerçekleştirmesi gereken belli başlı durumlar olmaktadır. Bunlar açıklık, tek bebek olması veya sağlıklı bir gebelik süreci geçirmesi gibi. Sayılan bu durumların yanı sıra epidural yöntem belli başlı gebelerde uygulanması sağlıklı karşılanmamaktadır. Bu durumlar ise şunlardan oluşmaktadır;

 • Kan sulandırıcı olarak bilinen ve kişilerin kanlarının pıhtılaşmasını engelleyen gebelerde tercih edilmemektedir.
 • Pıhtılaşma sorunu ile ilgili tedavi görülen kişilerde,
 • Aşırı kanaması olan ve bunun risk teşkil etmesi durumu olan gebelerde,
 • Uygulanacak olan bölgede hastanın herhangi bir enfeksiyonunun bulunmasında,
 • Doğum öncesinde belinden ve çevresinden herhangi bir operasyonun geçirilmesi durumunda,
 • Gebe de yüksek tansiyonun bulunmasında epidural yöntem genellikle tercih edilmemektedir.

Ancak bu durumun gerçekleşip gerçekleşmemesine hamilelik sürecini takip eden doktor karar vermektedir. Annenin bu yöntem ile doğum yapmayı çok istemesi durumunda ise anestezi uzmanı ile görüşülmesi ve daha sonrasında bu durum yeniden gözden geçirilmesi daha sağlıklı olmaktadır.

Frengi, Gebelik Zehirlenmesi, Gebelikte Ayrıntılı Ultrason, Gebelikte Tanısal Testler, Gebelikte Tarama

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp