endometriosis.jpg


Endometriozis

Rahim içerisinde bulunan ve Endometrium olarak adlandırılan özel hücre tabakası gebelik oluşumuna ev sahipliği yapar. Gebeliğin oluşmadığı dönemlerde, adet kanaması ile dökülerek vücuttan atılır. Endometrium hücre tabakası vücutta sadece rahimde yer almaktadır. Bu hücre tabakasının vücutta rahim harici başka bir bölümde yer alması sonucu Endometriozis hastalığı oluşur. Genellikle yumurtalıklarda, tüplerin çevresinde, karın zarı üzerinde, bağırsakların yüzeyinde gözlenmektedir.

Endometriozis Nedir? 2022

Endometriozis merkezleri, regl dönemi boyunca aynı şekilde kanama eğilimi gösterir. Endometriozis, yumurtlama fonksiyonlarının bozulmasına, embriyonun rahim içerisinde tutunmasındaki bozukluklara kadar pek çok etki ile kısırlık yapar. Kısırlığın yanı sıra, ağrılı adet dönemi, sancılı cinsel birleşme ve kasık ağrısı yapar. Ayrıca endometrioma denilen yumurtalık kistlerine sebep olmaktadır.


Bu hastalık her kadında farklı etki gösterir. Kimi kadında genital organlara, karın boşluğuna, bağırsak ve idrar kesesi gibi organlara zarar verir. Kimi kadın da ise daha hafif bir kist hastalığı şeklinde görülebilir. Çok yaygın olan hastalıkta çok şiddetli belirtiler görülemeyeceği gibi, hafif kistik bir hastalıkta şikâyetler çok şiddetli olabilir. Bu hastalık çok yaygın olarak görülmektedir. Kadınların % 3İla % 5’inde, çocuk sahibi olmakta zorlanan kadınların ise % 40’ında görülebilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Endometriozis Neden Oluşur?

  Endometriozis hastalığının neden oluştuğu konusunda herhangi bir bilgi yoktur. Bununla birlikte değişik görüşler öne sürülmektedir. Bu görüşlerden en fazla kabul göreni, karın içerisinde bulunan belirli yüzey veya dokulardaki hücrelerin yapılarının değişikliğe uğraması, endometrium dokusunun regl dönemi boyunca tüpler vasıtasıyla karın boşluğuna geçmesinin bu değişikliği kolaylaştırması ve bunun sonucu olarak yeni Endometriozis merkezlerinin oluşması teorisidir. Ayrıca, kişilerin bağışıklık sistemlerinin zayıf olması da bu hastalığa sebep olabilmektedir.  Endometriozis Teşhisi Nasıl Konulur?

  Bu hastalığın en belirgin şikâyetleri, sancılı regl dönemi, ağrılı cinsel birleşme ve kısırlıktır. Özellikle regl döneminin başladığı yaşlardan sonraki dönemde şiddeti artarak devam eden adet ağrıları en belirleyici özelliklerdendir. Bu hastalığın muayene ile tanımlanması zordur.

  Ultrasonografi ile tanı koymak ta çok zordur. Endometriozis tanısı kesin olarak laparoskopi ile yapılabilmektedir. Halk arasında kansız ameliyat olarak ta bilinen bu yöntem ile göbek çukuruna yakın yerden 1 cm kesi yapılarak karın içi boşluğu görmek üzere bu kesiden içeriye optik bir kamera gönderilerek yapılır. Bu yöntemle Endometriozis tanısı kesin olarak konulabilir.  Endometrioma (Çikolata Kistleri)

  Rahim içerisinde bulunan endometrium tabakasının yumurtalıklarda bulunması ve her regl döneminde kanama yaparak kistleşmesi sonucu oluşur. Her regl döneminde kanayan kist içerisinde pıhtılaşan kan kahverengi bir renk alır ve bu nedenle bu kistlere çikolata kistler adı verilir. Çikolata kistlerinin görülmesi, Endometriozisin şiddetli olduğu anlamına gelir. Ultrasonda yumurtalık içerisinde bu kistlerin görülmesi ile tanısı konur.  Endometriozis Tedavisi

  Endometriozis tedavisi genellikle laparoskopi yöntemiyle kistlerin çıkarılması yoluyla olur. Bu kistlerin çıkarılması sonucu hastaların % 50’si altı ay içinde herhangi bir tedaviye gerek kalmadan hamile kalabilmektedir. Hastalığın tedavi biçiminde, yaş, gebe kalma isteği ve kadının kısırlık öyküsü rol almaktadır.

  Genellikle laparoskopi yöntemi ile yapılan müdahalelerde, yumurtalık rahim ve tüp çevresindeki yapışıklıklar kesilir, kistler çıkarılır, lezyonlar temizlenir. Ayrıca regl döneminde görülen şiddetli ağrıyı azaltmak için, rahimi arkadan asan sinir yakılarak kesilir. Yumurtalıklarda oluşan kistlerin zarıyla beraber tamamen çıkarılması gereklidir.

  Hastalığın tıbbi olarak tedavisinde, yumurtlamayı baskılamak için çeşitli ilaçlar kullanılır. Doğum kontrol ilaçları, yalancı menopoz hali yaratan ilaçlar kullanılır. Ancak bu ilaçların kesilmesi sonrası şikâyetler yeniden artmaktadır. Özellikle kısırlık tedavisine başlanacaklarda, öncelikle endometriosis tedavisine başlanıp başlanamayacağı ve cerrahi tedaviden sonra uygulanacak aşılamanın uygun olup olmayacağı tartışılarak karar verilmelidir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp