Endodonti-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Endodonti


Endodonti

Endodonti, diş hekimliğine ilişkin bir mütehassıslık dalıdır. Günümüzde sık olarak kanal tedavisiyle beraber anılan endodonti bilim dalı hekimlerine endodontist denmektedir.

Sindirim sistemine ait ilk organ olan ağızda bulunan dişler, sindirime dair ilk hareketin yapıldığı canlı dokulardır. Dişlerin ağız içerisinde görünen bölümü kuron (taç) olarak isimlendirilirken, çene kemiği içerisinde kalan bölümü kök olarak tanımlanabilmektedir.

Endodonti 2022

Endodonti Nedir?

Endodonti teriminin ne anlama geldiğini çok daha iyi anlamak adına diş anatomisiyle alakalı temel seviyede bilgi sahibi olmak açısından önem taşır.

Dişin gözle görünen bölümü olan kuronun en üst tabakasında, vücutta yer alan en katı dokulardan bir tanesi olan mine bulunmaktadır. Dişin, diş eti içerisinde kalan bölümü ise çene kemiği tarafından çevrelenmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuFakat kök bölümünün çevresinde de sement isimli katman bulunmaktadır. Diş ve kökün çevresini saran mine ve sement katmanının altında ise dentin tabakası bulunmaktadır. Dişin etrafını saran en büyük katman olma özelliğini taşımakta ve diş kemiği bölgesinde sinir uçları bulunmaktadır. Mine katmanında yer almayan bu sinirler, ağrı mekanizmasında rol oynamaktadır.

Endodonti açısından büyük önem arz eden diş kemiği katmanının altında ise diş özü; dişin, diş özü bölümünde ağırlıklı olarak sinirler ve damarlar bulunmaktadır. Dişlerin çıkması ve gelişmesine mühim bir rolü olan diş özü, dişe ait sorunların kişi tarafından ağrı olarak hissedilmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Her bireyin ağzının içerisinde çok sayıda bakteri bulunmaktadır. Bu parazitler, ağza alınan besinler ile birleştiğinde ağız asitlerinin meydana gelmesini sağlamaktadır. Ağız temizliğine dikkat edilmediğinde bu parazitler artarak diş minesine zarar vermekte ve dişin çürümesine yol açmaktadır. Yüzeysel çürük olarak da nitelendirilebilen mine çürüklerinin tedavi edilmemesi halinde parazitler artmayı sürdürerek gittikçe mine tabakasının altındaki diş kemiği kısmına geçmektedir.

Bireyin ağrı duyumsamasına yol açan bu hususta da dişe uygun biçimde endodonti işlemi uygulanmadığı takdirde çürük, diş özüne ulaşmakta ve bu alanda bulunan damar ve sinirlere hasar vererek iltihap oluşumuna yol açmaktadır. Pulca bölümünde iltihap oluşumuna yol açan bir başka faktör de sarsıntılar olmaktadır. Bir dişin ötekini sıkıştırması, dişe dışarıdan alınan darbeler bu sarsıntılara örnek gösterilebilmektedir. Bilhassa dışarıdan gelen darbelere bağlı şekilde gelişen sarsıntılarda dişin kökünden gelen damar ve sinirler kopabilmektedir.

Dişin canlılığını yitirmesine yol açan bu durum da diş özünün iltihaplanmasına yol açabilmektedir. Ayrıca periodontal veya değişik bir ifadeyle diş eti ve etrafını etkileyen rahatsızlıklar da diş özünün iltihaplanmasına yol açabilmektedir. Bu ve benzeri hususlarda diş ağrısı, sıcak ve soğuk besinlere karşı hassasiyet, çiğneme esnasında ağrı gibi belirtiler görülebilmektedir. Ayriyeten yüz bölgesinde farklı ebatlarda şişlikler de gözlenebilmektedir. Buna benzer durumlarda birey, dişini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Yalnız endodonti tedavilerinden bir tanesi olan kanal tedavisi sayesinde birey, dişini kaybetmekten kurtulabilmekte ve tedavi gören dişini uzun seneler daha sağlıklı bir biçimde kullanabilmektedir. Bu bağlamda kanal tedavisi ile anlamdaş olarak kullanılır duruma gelmiştir. Kanal tedavisi ise dişte mevcut iltihabın yok edilmesi ve dişin kurtarılması için uygulanmakta olan bir tedavi metodu olmaktadır.Endodonti Nedenleri

Endodonti nedenlerinden bazıları; uyumsuz yenilemeler, eski dolguların etrafında meydana gelen yeni çürükler, derin çürükler veyahut kaza neticesi diş, sinir ve damar dokusu canlılığını kaybedilmesi olmaktadır.

Hiç çürük olmaksızın da kimi sebepler diş iltihaplanmasıyla sonuçlanabilmektedir. Bunların başında da sarsıntıya maruz kalma gelmektedir: Şiddetli bir şekilde gelmiş olan bir darbe, dişin dolaşımını kesebilmekte ve böylece diş beslenemediğinden ötürü zamanla canlılığını kaybetmektedir.

Diş sıkma veyahut gıcırdatma, yüksek yapılan dolgular ve yenilemeler de kronik sarsıntı sebepleri arasında yer almakta ve iltihaplanmaya sebep olabilmektedir.

Bununla beraber uzun zaman tedavi edilmeyen periodontal (dişeti ve çevresi) rahatsızlıkları da dişin iltihaplanmasında faal etmenler arasında yer almaktadır. Bu durumlarda da tedavi olarak endodonti gündeme gelmektedir.Endodonti Belirtileri

Endodonti uygulamasından önce diş özü bölümü zedelenmiş olan dişlerde sık olarak ağrı, apse, yüzde şişme meydana gelebilmektedir.

Bunların yanı sıra;

  • Çiğneme ya da baskı uygulama durumunda şiddetli diş ağrısı,
  • Sıcak ya da soğuğa duyarlılık (ağrı),
  • Diş renginin kararması,
  • Yakındaki diş etlerinde şişme ve hassasiyet,
  • Diş etlerinde kalıcı ya da yineleyen sivilce benzeri beyaz kabarcıklar.

Ağrıyan ya da çürüyen her dişe kanal tedavisi yapılmamaktadır. Tedavi yapılabilmesi için parazitlerden kaynaklanan ve hafif ağrıyla sinyal veren veya hiç ağrı yapmayan bu çürükler yalnızca dolguyla tedavi edilebilmektedir.

Diş bu raddede tedavi edilmezse parazitler dişin özüne doğru ilerleyerek iltihaplanmaya neden olmakta ve bu hususta endodonti uygulanması gerekmektedir.Endodonti Tedavi Yöntemleri

Endodonti işlemi uygulanacak olan dişin özü canlıysa ve bireyin genel bir sağlık sorunu, tüm vücudu etkileyen bir rahatsızlığı yoksa tedavi uygulanmadan evvel antibiyotik kullanmaya gerek duyulmamaktadır. Lakin iltihabın ileri olduğu hallerde ve diş duyarlılığı halinde antibiyotik verilebilmektedir.

Endodonti işlemi, bir diş hekimi veya endodontist tarafından uygulanabilmektedir. Endodontist; dişin diş özündeki problemler ve tedavileri konusunda tecrübe kazanmış diş hekimidir. Dişteki problem ileri seviyedeyse ve komplike bir işleme ihtiyaç duyuluyorsa, diş hekimi kişiyi endodonti alanında uzman birine yönlendirebilmektedir.Endodontide Kanal Tedavisinin Adımları

Dişteki boşluğa uygulanan dolgu için çağımızda dijital porselen dolgu sistemi kullanılabilmektedir. Bu tarz dolgular dişe destek bakımından çok daha tesirli olmaktadır. Yani endodonti yapılan dişin ömrü kısalmamaktadır.

Diş röntgeniyle kök kanalları ve çevre kemiklerdeki iltihaplanma görüntülenmektedir.
Lokal anesteziyle diş çevresi uyuşturulmaktadır. Sinirin öldüğü hallerde anesteziye ihtiyaç duyulmamakta fakat hekim hastayı rahatlatmak adına anestezi uygulayabilmektedir.
Dişe bir delik açılarak diş özü dokusu etrafındaki parazitler ve enfekte dokuyla çıkarılmaktadır.
Ardından kök kanalları temizlenmekte ve meydana gelen boşluğa dolgu yapılarak yeniden enfekte olması önlenmektedir.

Endodonti Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Pupa adı verilen dişin özünün canlı olduğu hususlarda tedavi bir seansta bitirilebilmektedir. Yalnız dişin canlılığını kaybettiği, kök ucunda iltihap bulunduğu ve kanal tedavisi tekrarı yapıldığı hususlarda seans sayısı dişin durumuna göre değişebilmektedir.Endodonti Tedavisi Sonrası Neler Yapılmalı?

Endodonti işleminin uygulandığı dişin, diş özü olarak nitelendirilen özü alındığı için soğuk-sıcak benzeri dış uyaranlara karşı duyarlılık olmamaktadır. Şayet diş canlı bir diş ise kökün uç bölümünde sinir damar paketi koparılması esnasında bir yara oluşmaktadır ki bu hekimin yarattığı bir yaradır.

Bu yara iyileşene dek çiğneme esnasında baskı ile hafif ağrı olması çok normaldir. Kesinlikle yoğun ve şiddetli ağrı olmamaktadır. Şayet bu tarz bir durum bahis mevzusuysa yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğu düşünülerek hekime başvurmak gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Sonrası Aynı Sağlık Sorunu Tekrar Eder Mi?

Endodonti açısından güzel uygulanmış bir kanal tedavisinin başarı oranı %90 veyahut 95 olarak gösterilmektedir. Yani iltihap veya ağrı gelişmemektedir. Fakat kişinin ağız bakımına dikkat etmemesine bağlı şekilde dişte yeni bir çürük, diş sert dokusunda kırık meydana gelmesi gibi kök kanallarının içerisine tekrardan bakteri sızıntısı yaşanması durumunda yeniden iltihap gelişebilmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar, Trigeminal Nevralji, Pembe Estetik, Ortodonti Tedavisi, Laminate Veneer

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp