El-Bilek-Agrisi.jpg

El Bilek Ağrıları


El Bilek Ağrıları

El bileği ağrıları genellikle ani düşme ve çarpmalar sonucu oluşan ağrılardır. Aşırı zormalarda,kırık veya çıkıklarında, veya karpal tünel, artrit, tendinit, bazı damarsal problemlerde ağrı yapar. Bilek ağrısı yapan yüzlerce sebep sayılabilir, doğru tanı ve tedavi çok önemlidir.

El Bilek Ağrıları 2022

El Bilek Ağrıları Sebepleri

Yaralanmalar;
1. Sırada gelir. düşme sırasında reflex olarak bizi koruyan ilk şey ellerimizdir. Parmaklar açıkken avuç üzerine düşme en sık görülenidir. Bu kemiklerde kırılmalara, beğlarda gerilme veya kopmalara yol açabilir. En sık radyus alt uç kırıkları görülür. Bunların ötesinde skafoid dediğimiz kemiğin kırılmasıda teşhisi zor bir durumdur. Kırık bazan ilk filmlerde görülmez.


Dora Sağlık Bilgi FormuTekrarlayan stres, yüklenme;
Bu tür yüklenmeler, bir tenis maçı sırasında, çello çalan bir müzisyende veya kros yapan bir araba sürücüsünde saatlerce  zorlayıcı tekrarlayan stresler sonucu oluşur. De quervian hastalığı dediğimiz tendon sıkışmasındaki ana sebepte, tekrarlayan gerilmelerdir.Artritler;
Kireçlenmede diyebileceğimiz bu durumda kıkırdakların bazı sebeplerden bozulmaları ve düzgün eklem yüzeyi ve yastık görevini yapamaması sonucu ağrı oluşur.Bilek osteoartriti pek sık değildir.Daha önce geçirilmiş bir travma sonucu kıkırdaklarda bozulma olmuşsa bu zamanla ilerler.Romatizmal artritte ise bu kendi bağışıklık sistemimizin kendi dokularını yabancı görerek saldırması hadisesidir,kıkırdaklar erken yaşlarda başlayarak bozulur.El bilek eklemlerini çok sever,ve genellikle iki taraflıdır.Ganglion kistleri;
En sık el sırtında ,bilek arkasında görülür,İçi jelimsi bir materyalla dolu bir kesecik şeklinde yumru yapar,ağrısı ve büyüklüğü aktiviteyle artar.Fazla büyüdüğünde eklem harekitinide kısıtlayabilir.Tendon kılıfı veya kapsülden köken alır.Karpal tünel sendromu;
Bu sendromda ağrı genellikle uyuşmayla beraber olur.Uyuşma daha çok geceleridir.Uykudan uyandırabilir.Bilek seviyesinden geçerken elin 3 önemli sinirinden birinin(median sinir) burada sıkışması sonucu oluşur,ağrısı kola ,omuza,boyuna kadar çıkabilir.

Kienböck hastalığı
Lunatum dediğimiz elin karpal kemiklerinden birinin beslenme bozukluğuna bağlı,yani damarlarda yeterli kan alamaması sonucu bozulması hadisesidir,Genellikle genç kadınlarda görülür,Bozulma yavaş yavaş ilerleyip giderek ağrıları artar,rahatsız edici bir sorundur.Risk Faktörleri

Futbol,tenis,snowboard,voleybol,golf ,bowling,tenis gibi yüksek el bilek yüklenmesi sporlarıyla ilgilenenler,tekrarlayan stresler ,yüklenme dolayısıyla risk altındadır.Elleriyle uzun süreli zorlayıcı aktivitelerde çalışanlar,inşaat işçileri,kalıpçı,marangoz,kuaförler bile risk altındadır.Hamilelik,lohusalık dönemi,aşırı kilolular,diyabet hastaları,romatizmal artriti veya gut hastalarıda riskli gruptadır.Korunma Yolları

Kırıklardan korunmak için,öncelikle,kemik gücümüzü artırmalı ,buna yönelik besinler veya takviyeler almalıyız.Bütün yetişkinlerin günde en az 1000 mg kalsiyum ,50 yaş üstü veya menapozdaki kadınların 1200 miligram günde kalsiyum alması gereklidir.

El bilek ağrılarının en büyük kısmı düşmeler sonucu oluştuğundan,düşmeyi önleyici tedbirler alınmalıdır.Tuvalet ,banyo,merdivenlere tututacak trabzan gibi barlar monte edilmeli,yürüyüş koridorları iyi aydınlatılmalı,tabanı yumuşak,bastığımız yeri daha iyi hissettiren ayakkabılar tercih edilmeli,yerlerde yürürken ayağımızın takılacağı, küçük sehpalar,gereksiz aksesuarlar bulundurulmamalıdır.

Riskli spor aktiviteleri veya iş yapacaksak ellerimizi koruyucu eldiven ve bileklikler kullanımalıdır.Klavyeyle bilgisayarda işimiz uzunsa ,sık aralar verilmeli,el bileklerinde üzerinde nötral pozisyonda tutucu köük ve jel destekleri kullanarak ergonomiye dikkat etmeliyiz.

Teşhis ve Tedavi

Muayenede bilek hareket açıklığınız,hassasiyet noktaları,ciltteki kızarma veya şişmeler,enfeksiyon belirtileri,hissetme ve hareket analizleriyle değerlendirilir.El bilek X-ışın filmleri,tomografi,ultrason,kan tahlilleri ve EMG gibi sinir testleri,MR istenebilir.

Tedavi kısmında ,kesin teşhis konulup,sebep belirlendikten sonra çeşitli ilaçlar,fizik tedavi,el bilek veya parmak ortezleri konzervatif tedaviyle başlanır.Ameliyat gerektiren ,bazı kırıklar,kienböck,skafoid kaynamamış kırıkları,açık redüksiyon gerektiren durumlar gibi cerrahi tedaviye geçilir.Tendon kesileri,kırık ameliyatları vb sonrası 4 ila 6 hafta alçılama süresi,sonrasıda fizik tedavi gerekebilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp