El-Başparmağı-Kireçlenmesi-Osteoartrit-Dora-Hospital-1200x679.jpg


El Başparmağı Kireçlenmesi (Osteoartrit)

El Başparmağı Kireçlenmesi (Osteoartrit), kireçlenme ve kıkırdak kaybı gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan, eklem hasarıyla sonuçlanan bir rahatsızlıktır. Parmağın hareketine olanak sağlayan birçok farklı eklemde ortaya çıkabilir. Travmalar ve zorlamalar başparmak osteoartrit sorunlarına neden olabilir.

El Başparmağı Kireçlenmesi (Osteoartrit) 2022

El başparmağında kireçlenme veya farklı bir hasara bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlık, sıkma, kavrama ve hareket sırasında ağrılara yol açmaktadır. Özellikle sıkma gücünde azalma hastalığın en temel belirtisidir. El başparmağı kireçlenmesi için farklı tip tedaviler uygulanabilir.


El Başparmağı Kireçlenmesi (Osteoartrit) Nedir?

Başparmak osteoartriti, başparmağın kök kısmında yer alan eklemin (kapometakarpal) kireçlenmesi sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklarda, parmağın hareket etmesini sağlayan eklemin rahat hareket edebilmesi için kemiğin uçlarının üzerinden kaplanması ve kaygan bir ortamın oluşması gerekmektedir. Bu eklemde oluşan kireç hareket kabiliyeti azalttığı gibi hareket sırasında ağrılara da neden olabilir. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.


Dora Sağlık Bilgi FormuEl Başparmağı Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Sağ el baş parmak kökünde ağrı ve sol başparmakta ağrı şekilde ortaya çıkabilen rahatsızlık, normal çalışmayı sağlayan kıkırdak ve eklemlerin kireçlenmesi sonucu oluşabilir. Başparmak osteoartritinin başlıca klinik bulguları arasında:

Harekete bağlı olarak ağrı hissi (anahtar çevirme, kapı açma vb.),
Başparmak kökünde ağrı ve şişlikler,
Parmak ve eklem açıklığında hareket kısıtlılığı,
Eklem bölgesinde kemik çıkıntıları vb.

Yer almaktadır. El başparmak kireçlenmesi hastalarda ağrı ve acı hissiyle ortaya çıkmaktadır.Osteoartrit Tedavi Yöntemi Nedir?

El başparmağı kireçlenmesi tedavisi için iki farklı yöntem uygulanabilir. Bunlar; cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler olarak sınıflandırılmaktadır. Cerrahi olmayan tedavilerde:

Soğuk kompres uygulaması,
İlaç tedavisi,
Fizik tedavi,
Splint kullanımı vb.

Uygulamalar tavsiye edilmektedir. Bu yöntemlerin yanı sıra hastalığın ileri safhalarında cerrahi müdahale gerekebilir. İleri derecede kireçlenme yaşayan hastalarda artrodez yöntemi ile eklem dondurma işlemleri yapılabilir. Yine ameliyatla kireçlenme temizlenebilir.

Ameliyat sonrasında belirli süre atel kullanılması mümkündür. Tedavi sonrası parmağın yeniden eski fonksiyonlarını yerine getirmesi için fizik tedavi uygulanabilir. El başparmağı kireçlenmesi özellikle 40 yaşından sonra kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp