Eklem-Kireçlenmesi-Neden-Olur.jpg


Eklem Kireçlenmesi Neden Olur

Halk arasında eklem kireçlenmesi olarak bilinen osteoartrit, eklem kıkırdağının yapısının bozulması ile ilgili bir hastalıktır.

Eklem kireçlenmesi hastalığında ayrıca, eklem kıkırdağının altındaki kemik yapısında da bozulmalar oluşur. Osteoartrit sık görülen bir eklem hastalığıdır. Eklemlerin yapısının bozulması ve hareketlerin kısıtlanmasına sebep olur. Genellikle yavaş ilerleyen bir hastalık olan eklem kireçlenmesi bazen eklemlerin sınırlı bir bölgesini etkilerken bazen de taamını etkiler.

Eklem Kireçlenmesi Neden Olur ? 2022

Osteoartrit Nasıl Oluşur?

Osteoartrit eklemlerde ağrıya sebebiyet verir. Kemiklerin ucunda kemiği tamamen kaplayan bir kıkırdak doku vardır. Eklem Kireçlenmesi Neden Olur ? Kıkırdaklar eklemlerin hareketlerini rahat yapmasını ve kemiklerin bu hareket esnasında birbirine sürtmemesini sağlar. Zamanla aşınan bu doku kaybı sonucu eklem kireçlenmesi denilen hastalık oluşur.


Kıkırdaklar genellikle yaşa bağlı olarak yıpranır veya fazla kullanılan eklemlerdeki kıkırdaklarda çabuk yıpranabilir. Eklem kireçlenmesi kişiden kişiye değişen bir hastalıktır. Genetik olarak ailesinde bu hastalık bulunan kişilerde veya eklem yaralanması veya ameliyatı geçiren kişilerde bu hastalığın görülmesi daha fazla olur. Eklemlerde bulunan zar tabakası zamanla iltihaplanır ve buda kıkırdağa zarar verir.


Dora Sağlık Bilgi FormuBu durum eklemlerde şişmelere sebebiyet verir. Daha ileriki aşamada kıkırdak yok oldukça, kıkırdağın altındaki kemik ortaya çıkar ve çıkıntılar oluşur. Ayrıca eklem zarının salgıladığı bir sıvı olan ve eklemler için hayati önem taşıyan bir sıvı olan hyalüronan zamanla özelliğini kaybederek eklemlerin daha fazla zarar görmesini sağlar.Kireçlenmenin Evreleri

Eklem kireçlenmesinin ilk evresinde eklemlerde şişlik ve sıcaklık oluşur. Daha ileriki evrelerde hareketlerde sınırlama görülür. Hareketlerdeki kısıtlılık, el ve parmak eklemlerinde şişme, sırtta eğrilme, eklemlerdeki şekil bozuklukları, yürümede dengesizlik, kalçadaki şekil bozukluğu, dizlerde eğrilmeler, yürürken topallama ve dengesiz yürüme şeklinde ortaya çıkar.

Bu durumdaki hastaların zorlayıcı hareketlerden, düşme ve travma gibi durumlardan korunmaları gerekir. Zaman zaman da eklemlerin dinlendirilmesi gerekir.Osteoartritin Belirtileri

Eklem kireçlenmesi belirtileri, genellikle hasta eklemin çok kullanılması veya uzun süre kullanılmaması sonucu ağrılar oluşur. Bu durumda hasta eklem kolaylıkla hareket ettirilemez. Hasta ekleme egzersiz yapılması gerekir. Eğer egzersiz yapılmazsa eklemi çevreleyen kaslarda zayıflamalar oluşur. Zayıflayan bu kaslar eklemlerin hareketlerini destekleyemez ve bu da şiddetli ağrılara sebep olur.Eklem Kireçlenmesinin Çeşitleri

Eklem kireçlenmesi iki çeşittir. Birinci tip osteoartritte belirgin bir sebep bulunamaz ve buna primer osteoartrit denir. İkinci tip olan sekonder osteoartrit te, eklem kireçlenmesine sebep olan faktörler belirgindir. Genellikle vücuttaki tüm eklemlerde görülen eklem kireçlenmesi, çoğunlukla kalça eklemi, diz eklemleri, el ve parmak eklemleri, ayak başparmakları eklemlerinde ve omurgada görülür.

Ayrıca, ayak bileği, dirsek ve omuz eklemlerinde de görülür. Eklem kireçlenmişinin başlangıç dönemlerinde hareket sırasında veya günün ileriki saatlerinde ağrılar görülür. Uzun süre hareketsiz oturduktan sonra harekete geçince hareketlerde zorlanma olur. Bu durum zamanla hareketlere bağlı olarak düzelir. Osteoartritin ileriki dönemlerinde, dinlenirken de ağrılar oluşur ve günlük hareketlerde kısıtlanmalar oluşur.

Ayrıca ekleme yakın yerdeki kaslarda güçsüzlük oluştuğu için kas krampları görülür. Bu hastalık genellikle 60 yaş üstü olan kişilerde, eklemlerinden rahatsızlık geçirenler, aşırı kilolu olanlar, eklemlerinden ameliyat olanlar, mesleki olarak eklemlerini fazlaca zorlayanlar ve doğuştan eklem rahatsızlığı olanlar risk altındadır. Kadınlarda daha fazla görülmektedir. Menopoz döneminden sonra daha fazla risk taşımaya başlarlar.

İklimsel değişikliklerde eklem kireçlenmesinde etkilidir. Hava sıcaklığının azalması ve atmosferdeki değişiklikler de hastaların ağrı hissetmesine sebep olmaktadır. Ancak iklim değişiklikleri sadece ağrı üzerine etkilidir. Hastalığın sürecine bir etki de bulunmaz.Tedavi Yöntemleri

İlaç tedavileri, eklem içine uygulanan enjeksiyonlar, fizik tedavisi ve eklemlere uygulanan cerrahi müdahaleler. Ayrıca vücut ağırlığının normal seviyeye inmesi için uygulanacak diyetler, ayağa uygun ayakkabının kullanımı ve baston kullanımı tedavi de alternatifler olarak gereklidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp