EklemAgrileriveDiyet.jpg


Eklem Ağrılarında Diyet Takviyesi

Bazıları besinlerin de bir ilaç olduğunu söylerler. Doğru bir beslenme alışkanlığı gerçekten de eklem ağrılarını yumuşatmada etkilidir. Eklem sıhhatinize iyi gelecek bir kaç tavsiyede bulunalım. Allerjiniz olduğunu bildiğiniz besinler veya ilaçların kaşıntıyı, şişmeleri, ağrıları artırdığını biliyorsunuz.

Eklem Ağrılarında Diyet Takviyesi 2022

Birincisi bunlardan kaçınmalıyız. Allerjiniz olmadığı halde de bazı besinler eklem ağrılarını artırırlar. Bunlar etkisini bağışıklık sisemini tetikleyerek, zaten otoimmün, saldırmak için hazır bekleyen bağışıklık sistemini hareketlendirip eklemlerde şişmelere, ağrılara , ciltte tahriş ve kaşınmalara yol açarlar.


Dora Sağlık Bilgi FormuEklem dostu diyetler;

Akdeniz diyeti: En populer diyettir. Beslenme deniz ürünleri ağırlıklı olup, tam tahıl, sebze ve meyveler, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla ve çerezlerle olur. Sebze ve balık yağından zengin bir diyetle eklem ağrılarınızın ve sabah sertliklerinizin azaldığını göreceksiniz. Bu diyet kalp sağlığınız ve kilo vermeniz içinde gereklidir.

Glutensiz beslenme; Gluten hassasiyetiniz.veya allerjiniz yoksa, bu diyet uygulaması biraz zor bir diyettir. Ama varsa mutlaka buğday, çavdar ve arpa gibi hergün tükettiğimiz tahılların glutensiz olanını temin edip bunlarla beslenmelidir. Glutenin bağışıklık sistemini tetikleyen etkisi olduğu bilinir.Paleo diyeti; İşlenmiş besinler, tuz ve şekerden uzaklaşıp, tamamen organik, çimenle beslenmiş hayvan etleri, organik sebze ve meyveler vardır. Mağara adamı diyeti de denir. Bu diyette kalp dostu ve kemik yapıcı tam tahıllar ve baklagiller olmadığından bizce biraz eksiktir.

Beslenme türünün adı ne olursa olsun bilinen eklem dostu besinleri sıralayacak olursak; Günde en az 9 servis her renginden sebze ve meyve yemeli. Domates ve biberin eklem ağrılarını artırıcı etkisi bilindiğinden azaltmalıdır. Kabak, brokoli ve ıspanak gibi k vitamini zengini besinler artırılmalı, çilek ve kiraz gibi c vitamini zengini kırmızı ve morlar artırılmalı, tam tahıl ekmeği, kahverengi pirinç tercih edilmeli, özellikle somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar tercih edilmelidir. Zeytinyağı gibi kalp ve eklem dostu bitkisel orijinli yağlar kullanılmalı, baklagiller ve çerezler mutlaka eklenmelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp