Eklem-Ağrıları.jpg


Eklem Ağrıları

Şişkinlik, kızarma ve sertleşme olarak kendini gösteren eklem ağrıları, aşırı kilo nedeniyle ortaya çıkabilir. Spor yaparken eklemlere fazla yüklenme olduğunda da farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Ağrılar en çok; omuz, ayak başparmağı, kalça, diz ve topukta görülür. Genel olarak bakıldığında yaşlılarda daha sık görülen rahatsızlığın tıbbi olarak incelendiğinde yaşla herhangi bir bağı olmadığı kanıtlanmıştır.

Eklem Ağrıları 2022

Şişkinlik, kızarma ve sertleşme olarak kendini gösteren eklem ağrıları, aşırı kilo nedeniyle ortaya çıkabilir. Spor yaparken eklemlere fazla yüklenme olduğunda da farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Ağrılar en çok; omuz, ayak başparmağı, kalça, diz ve topukta görülür. Genel olarak bakıldığında yaşlılarda daha sık görülen rahatsızlığın tıbbi olarak incelendiğinde yaşla herhangi bir bağı olmadığı kanıtlanmıştır.


Dora Sağlık Bilgi FormuPsikolojik Nedenlerden Kaynaklanan Eklem Ağrıları Nasıl Ortaya Çıkar?

Kilo sorunları, çeşitli spor aktiviteleri esnasında aşırı yüklenme ve psikolojik nedenler eklem rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Toplumda yaygın rastlanan şikayetler arasında yaşanan sorun günlük hayatın kalitesini ciddi şekilde etkiler.

Hareket etmede en az kas ve kemikler kadar etkili olan eklemlerde yaşanan sorunlar hareket kısıtlamasına neden olabilir. Doğru ve etkili bir tedavi planının devreye koyulabilmesi için yaşanan eklem ağrıları doğru tanımlanmalıdır. Fiziksel sağlığı direkt olarak etkileyen sorun, vücuttaki tüm fonksiyonları etkileyebileceği gibi kısıtlayıcı da olabilir. Yaşanan ağrı nedeniyle belli pozisyonlarda duramayan kişiler yapmak istedikleri bazı hareketleri de yapamayabilir.

İlk etapta hafif sızı şeklinde kendini gösteren sorun kısa vadede çok hızlı bir şekilde gelişerek istenmeyen sonuçların yaşanmasına neden olabilir. Eklem rahatsızlıkları kesinlikle önemsenmeli ve zaman kaybetmeden ilgili hekime başvurulmalıdır.Çevresel Faktörlere Bağlı Eklem Hastalıkları

Eklem hastalıkları doğuştan yani genetik olabileceği gibi zaman içinde çevresel etkilere bağlı olarak da görülebilir. Çevresel faktörler olarak gösterilebilecek olan sorunlar arasında; mikroplar, virüsler ve ağır çalışma şartları sayılabilir.

Eklem ağrıları dendiğinde halk arasında akla ilk gelen sorun romatizmadır. Bölgedeki kıkırdak yapının zedelenmesi ve sıvı kaybı eklemlerinin görevlerini tam olarak yerine getirememelerine neden olur ki bu durum kendini ilk olarak ağrıyla belli eder.Eklem Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Fizik tedavi, sıcak uygulaması ve en önemlisi kaplıca tedavisi eklem ağrıları açısından son derece önemlidir. Eklem fonksiyonlarının korunmasını sağlayan fizik tedavi süreci mutlaka bir uzman kontrolünde planlanmalıdır. Bölgedeki kasların güçlendirilmesine yönelik çalışmalar eklemin temel fonksiyonlarının kaybedilmesini engeller. Beslenme ve dinlenme bu dönemin en önemli konuları olurken kilo alımının da yavaşlatılması son derece destekleyicidir.

Eklem rahatsızlıkları nedeniyle yaşanan ağrı ve iltihaplanmada ağrı kesiciler ve iltihap gidericiler temel tedavi olarak uygulanmalıdır. Her türlü hastalıkta olduğu gibi eklemle ilgili problemlerde de erken teşhisin tedavi üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle ağrılar hissedilir olduğunda hekime görünmek tedavinin etkili bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.Eklemle İlgili Rahatsızlıklar

Kireçlenme; tıp dilinde osteoartrit olarak anılan sorun eklemlerde iltihaplanma olarak da tanımlanabilir. Kıkırdak dokunun zarar görmesi halinde ortaya çıkan sorun nedeniyle zaman için hareket kayıpları da yaşanabilir. Bu tür eklem rahatsızlıkları daha çok yaşlılarda, obezlerde, herhangi bir nedenle sakatlık geçirenlerde ve sürekli aynı hareketi yapmak zorunda kalanlarda görülür.

Kesecik iltihabı; tıp dilinde bursit olarak bilinen sorun, tendonları koruyan sıvı keseciklerinin zarar görmesi nedeniyle yaşanır. Son derece ağrılı bir durum olan bu hastalık, ağrıya ek olarak kızarıklık, şişkinlik ve sertleşmeyle kendini gösterir. Aşırı kilolu olmanın yanı sıra sporcularda da çok sık görülen sorun eklemin dinlendirilmesiyle birkaç hafta içerisinde geçebilir.

Tendinit; tendonlarda yaşanan iltihaplanma ve tahriş nedeniyle oluşan eklem ağrılarıbu sorunun habercisi olabilir. En çok omuz ve bilek bölgesinde görülen rahatsızlık nedeniyle ciddi hareket kısıtlamaları yaşanabilir.

Yaralanmalar; burkulma, kırık ve çıkık durumu eklem rahatsızlıklarının yaşanmasına neden olabilir. Özellikle yaşanan kazalardan sonra görülen durum düzenli bir tedavi ve dinlenmeyle geçirilir. Ciddi yaralanmaların ardından osteoartrit riski de oluşabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp