Egzama-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Egzama

Egzama toplum içinde ki bireylerde sıklıkla görülebilen ve yaygın olarak karşılaşılabilen aynı zamanda kronik bir seyir izleyen bir cilt ve deri hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Cilt hastalıkları genel olarak sürekli olarak dış çevreyle temas halinde olan vücut bölgelerinde olmaktadır bu rahatsızlıkta vücutta farklı cilt alanlarında görülebilen bir deri ve cilt dokusu rahatsızlığı olmaktadır.

Cilt rahatsızlıklarının olumsuz bir yanı ise kişilerin oluşan olumsuz görüntü ve durumlardan sürekli olarak psikolojik olarak da etkilenmeleri durumudur. Netice olarak cilt üzerinde meydana gelen döküntülü ya da yara benzeri rahatsızlıklar etkileri çok riskli olmasa da bireylerin oluşan kötü görüntüler sebebi ile rahatsız olmalarına yol açabilmektedir.Egzama Nedir?

Egzama, cilt hastalığı, cilt yapısı üzerinde meydana gelen kuru, pullu ve döküntülü durumlar olarak tanımlanabilmektedir. Deri yüzeyinde oluşan kuruluk hissi ve buna bağlı olarak meydana gelen yoğun kaşıntı ise bu rahatsızlığın önemli göstergeleri arasında sayılmaktadır. Yine ilerleyen aşamalarda ise meydana gelen kuruluklar ve kabarmalar açık birer çatlak haline de gelebilmektedir.

Bu durumda dışarıdan yara içlerine farklı türde bakterilerin de girmelerine olanak tanınmış olabilmektedir. Bu açılmaların doğal sonucu olarak ise bu rahatsızlığa sahip kişilerin farklı enfeksiyon durumlarına yakalanma durumları da daha fazla olabilmektedir. Bu kronikleşebilen cilt rahatsızlığı vücut üzerinde farklı bölgelerde ve yine farklı yoğunluklarda da görülebilen bir hastalık olarak ifade edilmektedir.

Egzama rahatsızlığında hastaların sorun olan bölgelerinde ise sıklıkla kaşıntı ve kabarma gibi olağan dışı patolojik durumlar gözlenebilmektedir. Yine bu deri hastalığı özellikle lezyon benzeri yapıların oluşmasına ve beraberinde de cilt yüzeyinin normalden daha fazla kalınlaşmasına da neden olabilmektedir. Bu cilt sorunu kişilerin hayatlarını farklı birçok yönden de olumsuz olarak etkileyen bir sağlık sorunu ve hastalık olarak da kabul edilmektedir.

Hem fiziksel olarak farklı ve sıkıntılı sorunlar meydana gelebilirken hem de beraberinde psikolojik olarak insanları kötü açılardan etkileyebilmektedir. Tıbbi tanım olarak ise bu cilt rahatsızlığı bir alerjik hastalık olarak kabul edilememektedir ama hastalığın yol açtığı fiziksel cilt bozulmaları bu hastaların alerjik etkilere çok daha fazla yakalanmalarına sebep verebilmektedir.


Egzama Bilgi FormuEgzama Çeşitleri

Egzama sağlık sorunu özellikle kronik olması yani uzun süreler devam etmesi sebepleriyle önemli cilt hastalıkları arasında sayılmaktadır. Bu cilt rahatsızlığı akut etkilerden çok kalıcı ve kronik olarak yerleşmiş cilt yaraları ve benzeri etkiler göstermektedir. Farklı cilt rahatsızlıklarında olduğu gibi bu deri hastalığının da farklı nedenleri ve çıkış noktaları olabilmektedir. Yine bu rahatsızlık nedenlerine ya da seyir durumuna göre de farklı çeşitlere ayrılabilmektedir. Bu rahatsızlık cilt yüzeyinde oluşturduğu dökülme ve yara benzeri durumlarla tanımlanırken etkileri çoğu zaman çok tehlikeli boyutlar almamaktadır. Fakat oluşan görüntü bozuklukları ve cilt yapınsın bozulması ise görünüm ve estetik açılardan hastaları son derece olumsuz ve negatif yönlü olarak etkisi altına alabilmektedir.

Egzama hastalığı oluş nedenleri ve ortaya çıkan sonuçlara göre de farklı çeşitlere ya da gruplara ayrılabilmektedir. Bu noktada bu cilt rahatsızlığının çeşitlere ayrılması ise seçilecek tedaviyi ve tedavi sürecini de direk olarak etkileyen bir durum olarak kabul edilmektedir. Birçok insanı olumsuz olarak etkileyebilen bu cilt ve deri hastalığının genel olarak çeşitleri ise şu şekilde maddeler halinde sıralanabilirler;

 • Strese bağlı
 • El yüzeyinde meydana gelen türler genellikle dış etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir çeşit olarak kabul edilmektedir.
 • Kontakt grubu ise genel anlamda deri yüzeyiyle temas eden bazı kimyasal maddelerin etkileri sonucu oluşmaktadır.
 • Atopik türler ise, genelde alerjen maddeler kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir.
 • Numuler egzama türü ise, kişilerde çoğunlukla yetişkin zamanlarda görülen ve kronik bir yapısı olan çeşit olarak kabul edilmektedir.
 • Asteatotik çeşit ise cilt yapısında ki yağ miktarının azalması ve seyrelmesi sonucu oluşabilmektedir.
 • Seboreik çeşitteki rahatsızlık ise hali hazırda tam olarak nedeni ortaya koyulamamış bir tür olarak tanımlanmaktadır.

Kronik yani sürekli olarak devam etme eğilimi olan bu cilt rahatsızlığının farklı çeşitleri kişilerde görülebilmektedir. Bu doğrultuda ortaya çıkan patolojik durum ve belirtiler ise uzman doktorların kişilerin sahip oldukları rahatsızlığın türünü belirlemelerine olanak tanımaktadır. Bu tanı işlemleri sonrasında ise mevcut çeşit için geçerli olan tedavi yöntem ya da yöntemleri yine uzman hekimler tarafından belirli tıbbi kurallar çerçevesinde uygulanmaktadır.Egzama Tedavisi Nasıl Uygulanır

Egzama sorununun nedenleri yani oluşma sebepleri ise kişiler arasında farklılık ve çeşitlilik gösterebilmektedir. Yine meydana gelen rahatsızlığın girdiği grup ya da çeşidi de hastalığın oluşma ya da ortaya çıkma nedenlerini etkileyen bir başka unsur olarak kabul edilmektedir. Fakat genel olarak kabul edilen ortak neden ise herhangi oluşan bir etkiye karşı vücudun verdiği tepkiler kaynaklı olarak da meydana gelebilmektedir. Burada meydana gelen etkiler ya da uyarıcılar ise hem fizyolojik yani vücut kaynaklı hem de dış yani harici olabilmektedir. Özellikle harici yani çevresel etkenlere bağlı olarak oluşabilen hastalıklar ise bazı durumlarda hemen ortaya çıkabilirken bazen ise daha sonra ki zamanlarda ortaya çıkabilmektedir.

Egzama cilt rahatsızlığına daha açık bir ifadeyle bu hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilen bazı genel kabul gören nedenler de bulunmaktadır. Bu sebepler ise özellikle hastalığın çeşidi içinde tam anlamıyla belirleyici birer etken olabilmektedir. Bu kronik deri hastalığına neden olabilecek bazı sebepler ve etkenler ise şu şekilde sıralanabilirler;

 • Kişilerin sahip oldukları genetik yapıları
 • Kimyasal içerikli maddelerle yoğun temas kurulması
 • Bazı alerjik durumların etkileri
 • Yoğun ve güçlü bazı temizlik maddeleri
 • Parfüm ve benzeri kozmetik ürünler
 • Yoğun güneş ışığına kontrolsüz olarak maruz kalmak
 • Deride ve ciltte ki yağ tabakasının zayıflaması
 • Fizyolojik etkenler
 • Bazı uygun olmayan kıyafet ve ayakkabı kullanımları


Egzama Belirtileri

Egzama hastalığı kendisini tanımlayan belirtileri olan ve belirtileri yoğunluk bakımından farklı olabilen bir hastalık olabilmektedir. Belirtilerin yoğunlukları ve görülme alanları kişilerde farklılıklar gösterse de genel olarak bu kronik cilt hastalığının hastalarda görülen ortak ve aynı belirtileri de bulunmaktadır. Bu hastalığın bazı genel kabul görmüş belirtileri ise şunlardır;

 • Cilt yüzeyinin kuruması
 • Deri üzerinde yoğun kaşıntı
 • Cilt üzerinde kabarmalar ve döküntüler
 • Özellikle etki bölgelerinde cilt yüzeyinde kızarmalar
 • Cilt üzerinde belli noktalarda çatlaklar oluşması


Egzama Tedavi Yöntemleri

Egzama kronik seyirli olarak tanımlanan bir hastalık olmaktadır fakat bu hastalık için uygulanan farklı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Fakat bu rahatsızlığın kronik olması ise hastalığın kesin ve kalıcı olarak ortadan kaldırılmasını önleyen bir durum olarak ortaya çıkmaktadır.

Tedavilerle öncelikle hastanın cildi üzerinde oluşmuş kabarık ve iltihaplı alanların azaltılması ve etkilerinin giderilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsam altında ise tedavilerin ana çıkış noktaları hastalığın olumsuz etkilerini en aza indirmek ve hastanın genel sağlık durumunu korumaya yönelik olmaktadır. Tedavi kapsamında ise genel olarak ilaç tedavileri ve yine hekim kontrolünde verilen jel ve krem uygulamaları uygulanmaktadır.

Bişektomi, Botoks, Doğum Lekesi, Uçuk, Terleme Tedavisi


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp