Duodenum-Mukozası-Nedir-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Duodenum Nedir

Duodenum ülseri; diğer bir adıyla onikiparmak bağırsağı ülseri peptik ülserler arasında en yaygın görülen ülser çeşitlerinden biridir. İnce bağırsağın yaklaşık 25 cm kadar olan ilk bölümünde yer alan onikiparmak bağırsağı, C harfi görünümüne sahiptir. Bu bölgede meydana gelen ülser, duodenum ülser olarak tanımlanır.

Duodenum Ülseri Nedir? 2022

Onikiparmak bağırsağı ülserinin ortaya çıkmasında birçok farklı neden sayılabilir. Sağlıksız beslenme ve tedavi edilmeyen gastrit en temel sebepleri arasında gösterilmektedir. Duodenum mukozası, hastaların ağzına ekşi su gelmesi ve mide ekşimesi gibi şikâyetlerle ortaya çıkabilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Duodenum Ülseri Belirtileri Nelerdir?

  Duodenum ülseri belirtileri farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Onikiparmakbağırsağı ülserinin başlıca belirtileri:

  Mide ekşimesi,
  Ağıza özellikle geceleri ekşi su gelmesi,
  Solgun görünüm,
  Baş dönmesi,
  Çok sık terleme,
  Mide üzerine temasta ağrı,
  Yemekten sonra göğüs bölgesine ilerleyen ağrılar,

  Yer almaktadır.

  Bu belirtiler özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında daha çok artış göstermektedir. Duodenum mukozası özellikle yaşam tarzının değiştirilmesi ve beslenmeye dikkat edilmesi halinde hafifler.  Duodenum Ülseri Kimlerde Görülür?

  Duodenal ülser tanı ve teşhisi yapılırken bu hastalığın genellikle düzensiz yaşam tarzı, gürültü, aşırı derecede sigara, sinir bozuklukları vb. durumlar yaşayan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Hastanın yaşam tarzı hastalığın ortaya çıkmasında en büyük etkenlerden biridir. Bunun yanı sıra:

  Tedavi edilmeyen gastrit,
  Asit miktarında artış,
  Aşırı derece alkol ve sigara kullanımı,
  Çok sıcak veya soğuk ürün tüketimi,
  Hamur işi tüketimi,
  Sinir ve stres bozuklukları,
  Hormon dengesizliği vb.

  Unsurlara dikkat etmeyen hastalarda onikiparmak ülserinin oluşma ihtimali oldukça yüksektir.  Duodenum Mukozası Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Duodenum ülseri tedavisi için hastalara farklı tür uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamalar genellikle hastalığın boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Tedavi için öncelikli olarak hastalığı doğuran nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Yaşam tarzında yapılacak ufak değişimler tıbbi tedaviye de yardımcı olacaktır. Buna göre:

  Az ve sık sık yemek yemek,
  İstirahat etmek,
  Stres, kaygı ve üzüntüden uzak kalmak,
  Sigara, alkol vb. ürünlerden uzak durmak,

  Tedavi için gerekli en önemli unsurlardır. Duodenum mukozası tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp