Down-Sendromu.jpg


Down Sendromu

Genetik düzensizlik nedeniyle ortaya çıkan down sendromu, insanların 21.kromozom çiftinde fazladan bir kromozomun bulunması sonucunda görülür. Basit bir anlatımla vücuttaki hücrelerin 46 yerine 47 kromozoma sahip olması bu genetik farklılığın ortaya çıkmasına neden olur.

Down Sendromu 2022

Downlu çocukların fiziksel görüntüsü arkadaşlarından biraz daha farklı olabilir. Belli durumlarda sağlık sorunlarını da beraberinde getiren farklılığın sebebi kesinlikle anne-baba değildir. Gebelik öncesinde ya da sırasında yaşanan herhangi bir olay bebeğin 47.kromozoma sahip olmasının nedeni olarak gösterilemez.


Diğer bireyler gibi kendi özgü özellikleri, duygu ve düşünceleri, kişilik yapısı ve fiziksel özellikleri olan adaylar, dünyanın her yerinde ve her ırkta görülebilir. Down sendromu belirtileri gebelik sırasında veya doğum esnasında tanımlanabilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Down Sendromu Hayatın Doğal Bir Parçasıdır

  Yeni doğan bebeklerde bu farklılık varsa görüntülerinde de bir takım değişiklikler olabilir. Bu bebeklerin en önemli ayrımı farklı yüz tipleriyle kendini gösterir. Başları nispeten daha küçük ve arka kısmı yassı olan bebeklerde gözler de birbirinden ayrık ve çekiktir. Ellerin geniş bir yapıya sahip olması, parmakların kısa ve tombik görünümü de farklılığın ayrıntıları arasında sayılabilir. Bu tür çocukların doğum sonrasında hemen özel bir tedaviye alınması erken ölüm riskini ortadan kaldırabileceği gibi yaşam kalitesinin artmasına da katkı sağlayacaktır.

  Bu çocuklarda elin 5.parmağındaki aşırı esneklik ve zeka geriliği en karakteristik özellik olarak tanımlanabilir. Yaşanan fiziksel sorunlar doğru tedavi yöntemleriyle geri kazanılabilir. Fiziksel eksikliklerin sağlığı olumsuz etkilemesi söz konusu değildir. Zeka geriliği çocuktan çocuğuna değişiklik gösterir. Az bir bölüm IQ:50-70 civarındayken ortalama değer IQ:35-50 olarak gösterilebilir. Nadiren IQ:20-35 aralığı da görülebilir.  Down Sendromlu Çocukların Zeka Gelişimi

  Farklı olan bireylerde zeka seviyeleri de belli bir standarda sahip değildir. Bebeklik dönemi boyunca diğer çocuklara yakın olan zeka gelişimi ilerleyen yaşlarda ciddi farklar gösterecektir. Erken dönem tedavi ve eğitimleri zeka gelişimi üzerinde olumlu katkılar sağlayabileceği gibi bireyin toplum içinde kendi başına yaşama şansını da artırır. Down sendromu farklılığı taşıyan bireyler mongol adıyla da anılır. Yapısal bir özellik olan çekik gözler kişilerin bu şekilde de anılmasına neden olmuştur. Günümüzde Trizomi 21 olarak da anılan bu farklılık, tüm dünyada yaklaşık olarak 6 milyon kişiyi etkisi altına almıştır.

  İnsan vücudunu oluşturan 46 kromozomun 23’ü anneden ve 23’ü de babadan alınır. Down sendromlu bireylerde 21.kromozom tek değil çifttir. Döllenme esnasında yanlış bir bölünme sonucunda yaşanması muhtemel olan sorun, 47 kromozomun ortaya çıkmasına neden olur. Genetik bir hastalık olarak değerlendirilmesi gereken sorun, ortalama olarak 800 doğumda bir görülür. En büyük risk faktörü ilerleyen yaşlarda gebe kalınmasıdır.  Genç Anne Adayları da Down Sendromlu Bebek Doğurma Riski Taşır!

  Genel olarak akranlarına oranla kısa boylu kalan bireylerde tiroid bezlerinin yavaş çalışması hareketlerin de yavaşlamasına neden olur. Down sendromu farkındalığı taşıyan bireylerde erken eğitim programlarının içeriğinde; dil terapisinden oyun gruplarına, fizyoterapiden alternatif tedavilere kadar zenginleştirilmelidir. Zamanında alınan etkili bir eğitim programı sayesinde bu bireyler eğitim hayatlarını üniversiteye kadar sürdürebilmektedir.

  Doğru beslenme alışkanlığı edinemeyen bireylerin en ciddi sağlık sorunu obezite nedeniyle yaşanır. Down sendromu farkındalığı beraberinde savunma sistemlerinin de olması gerektiğinde az çalışma riskini getirir. Bu durum bireylerin enfeksiyonlara karşı yatkın olmalarına neden olur.

  Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ve orta kulak iltihabına daha sık yakalanabilen bireylerin tedavi süreçleri normalden daha uzun olabilir. Gebeliğin ilk 3 ayında yapılan ense kalınlığı ölçümü ve kan testleri anne ve baba adayına bebekte yaşanan farklılıkla ilgili bilgi verebilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp