Döllenme-Evreleri.jpg


Döllenme Evreleri

Döllenme yumurta ve sperm isimli üreme hücrelerinin, zigotu oluşturmak için olan füzyonudur (birleşmesidir). Günümüzde, döllenme hem vücutta doğal yollarla hem de laboratuvar ortamında üreme teknolojileri kullanılarak meydana gelebilir. Her iki durumda da döllenme sonucunda zigot oluşur.

Döllenme Evreleri 2023

Hazırlık Evresi

Bu evre, döllenme evreleri için hazırlık aşamasıdır. Döllenmenin öncesinde olgun bir yumurta ve sperm hücresi elde etmek için geçilmesi gereken aşamalar vardır. Oogenez isimli süreç, olgun bir yumurtanın oluşması evresidir. Olgunlaşmamış yumurtalar, dişinin yumurtalıklarında hazır olarak bulunur. Mayoz bölünme geçirmesinin ardından olgunlaşmış forma dönüşür. Bir kadın her menstrüasyon döngüsünde, yani her ay 1 adet olgunlaşmış yumurta atar. Yumurtalar, yumurtalıktaki folikül adı verilen yapıların içinde bulunurlar. Yumurtalıklardan yumurtanın salınması işleminde önce, beyindeki hipotalamus GRH isimli hormonunun, folikül uyarıcı hormonunun ve LH hormonunun salınımını yapar.


Bu hormonlar, yumurtalıklarda yumurtanın olgunlaşmasını ve yumurta atılımını sağlar. Yumurta atmanın gerçekleşmesi, folikülün çatlamasına bağlıdır. Yumurtanın çevresinde zona pellucida adlı glikoprotein yapıda koruyucu bir tabaka bulunur. Bu yapı yumurtayı mekanik olarak korur. Spermin yumurtaya bağlanmasını sağlar ve spermin yumurtaya kolayca girebilmesi için bölgesel olarak zarı yıkan bir enzim salgılar. Ayrıca, birden fazla spermin yumurtaya girmesini önler. Blastosit gelişiminde de rolü vardır. Ayrıca, yumurtalıklarda corona radiata adlı, yumurtalıkları koruyan ve onlara besin sağlayan hücreler bulunur.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Erkeklerde, olgun spermi oluşturma sürecine spermatogenez denir. Testislerdeki seminifer tüplerde, bu olay yaşam boyu gerçekleşir. Ergenlik döneminde itibaren, buradaki olgunlaşmamış sperm hücreleri çoğalmaya başlar. Mitoz bölünmeden sonra mayoz bölünme geçirerek olgun sperm hücresini oluştururlar. Olgunlaşmış sperm hücresinin, olgunlaşmamış türevinden farklı çok sayıda morfolojik özelliği vardır. Bunlar; hücre sitoplazmasının azalması ve hücredeki mikrotübüllerin hareketi sağlamak için kuyruğu oluşturmasıdır. Spermler vücuttan dışarı atılırken, 3,5 ml sıvı 200-600 milyon sperm içerir.

  28 günlük menstrüasyon döngüsünde, döllenmenin gerçekleşme olasılığının yüksek olduğu günler, 10. gün ile 17. gün arasıdır. Bu süreçte, döllenme evreleri başlayabilir. Bazı kadınlarda, bu günler daha geç ya da daha erken olabilir. Yumurta kanalının baştaki 1/3’ünde döllenme evreleri başlar. Tüp bebek yönteminde ve dış gebelikte, döllenme evreleri yumurta kanalının dışında meydana gelir. Dış gebelikte, döllenen yumurtaların çoğu embriyoyu oluşturamaz. Çünkü embriyonun yaşamına devam edebilmesi için, rahime tutunmaya ihtiyacı vardır.  Döllenme Gerçekleşirken Üreme Hücrelerindeki Reaksiyonlar

  Sperm yumurtaya, döllenme evreleri başlangıcında, zona pellucida da bulunan ZP2 proteini aracılığıyla bağlanır. Sperme akrozom adlı bir yapı bulunur. Bu yapı yumurtanın zarını delip, spermin içeri girmesini kolaylaştıracak enzimleri içerir. Döllenme sırasında da, akrozom içeriği dışarı çıkar. Enzimler, zona pellucida tabakasını bir bölgeden parçalarlar. Yumurtanın ve sperm hücresinin zarı birleşir. Bunun sonucunda, sperm hücresindeki kalsiyum konsantrasyonu artar. Yumurtada ise, kalsim iyonları artışı olur ve enzimler ZP2 proteinini değiştirir. Bu sayede, yumurtaya ikinci bir sperm bağlanamaz.  Zigot Oluşumu

  İlk aşamada, dişi ve erkek hücresinin nukleusları (çekirdekleri), birbirlerine doğru hareket ederler. Kromozomlar eşlenir ve sonrasında ilk mitoz bölünme gerçekleşir. Hücre, sentriolü (hücre organellerinden biri) spermden, mitokondriyi (hücre organellerinden biri) ise yumurtadan alır.

  Cinsiyet kromozomları dişilerde XX, erkeklerde XY şeklindedir. Bu nedenle olgun yumurta her zaman bir tane X kromozomu içerir. Sperm ise 1 tane X ya da Y içerebilir. Eğer yumurta, X içeren spermle döllenirse, embriyonun cinsiyet kromozomları XX olacağı için, embriyo dişi olarak gelişir. Y içeren spermle döllenirse de embriyo erkek olacaktır. Bu nedenle, embriyonun cinsiyetini spermin türünün belirlediği sonucuna varılır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp