Dogum-Lekesi-Dora-Hospital.jpg

Doğum Lekesi


Doğum Lekesi

Doğum lekesi normal bir durum olarak algılanan ve hastalık olarak görülmeyen bir durum olarak bilinmektedir. Birçok yeni doğan bebekte görülen bu izlerin herhangi bir zararı olmadığı gibi yaşın ilerlemesiyle birlikte de kendiliğinden kaybolduğu bilinmektedir. Hemanjinom olarak bilinen bu durumun her zaman doğum ile birlikte geliştiği görülmemektedir.

Doğum Lekesi 2022

Doğum sonrasındaki zamanlarda dahi gelişebilen bu durum sonradan da kaybolabilmektedir. Genel olarak zararsız olduğu bilinen doğum lekelerinin kimyasal bir işlem ya da kullanılan bir kozmetik ürün sonrasında da geliştiği görülmektedir. Böyle bir durumda ise altta yatan neden saptanmak ve bir hastalığın varlığı araştırmak açısından inceleme yapılması gerektiği düşünülmektedir. Doğum lekesi taşıyan kişiler genellikle oluşan izi hatıra şeklinde algılaması nedeniyle zararsız bir amblem olarak düşünmektedir. Fakat hızlı büyüme gösteren doğum lekeleri kozmetik bir ürün sonucunda da oluşabildiği için farklı türde hastalıkların sebebi olarak ta gözlemlenmektedir. Ayrıca kendi içinde iki kısımda incelenen doğum lekeleri vasküler ve pigmente olarak bilinmektedir.


Vasküler olarak bilinen doğum lekeleri doğum sonrasında damar yakınlarında görülen ve kırmızı renkte oluşan leke türleri olarak bilinmektedir. Pigmente olarak bilinen doğum lekesi ise doğum anında mevcut olarak gözlemlenmiş olan leke türleri olarak bilinmektedir. En yaygın görünme alanları kalça ve sırtın alt kısımları olarak bilinmektedir. Fakat farklı bölgelerde de oluştuğu görülmüştür. Mavi, gri, siyah ve kahverengi tonlarında olan lekeler genellikle zararsız olarak algılanan pigmente doğum lekesidir.


Dora İlgi Alanları Bilgi Formu
Doğum Lekesi Nedir?

Doğum lekesi doğum anında beliren veya sonrasında kendiliğinden gelişerek büyüyen şekillerde vücudun herhangi bir yerinde kırmızı, kahverengi, mavi, gri ve siyah tonlarda oluşan izler olarak bilinmektedir. Genellikle zararsız olduğu bilinen bu izlerin farklı bir ürün kullanımı sonucunda oluşması veya değişik bir boyutta ilerlemesi altta yatan bir hastalıkla bağlantılıdır. Doğum lekesi türleri vasküler ve pigmente olarak ikiye ayrılmaktadır.

Vasküler olarak bahsedilen doğum lekeleri genellikle damar yanlarında bulunan kırmızı renkte sonradan oluştuğu bilinen leke türleridir. Küçük damarların yakınında bulunduğu görülen vasküler doğum lekeleri doğum anında da oluşabildiği gibi sonradan da oluştuğu bilinmektedir. Halk arasında bazı şekillere benzetilen bu lekeler ortalama olarak 18 yaşına kadar kaybolmaktadır. Fakat kaybolmayan türleri de vardır.

Doğum lekesi olarak bilinen pigmente türündeki lekeler ise siyah, kahverengi ve mavi tonlarında oluştuğu bilinmektedir. Yaygın bir şekilde oluşan bu lekelerin ebadı önemlidir. Ortalama bozuk paradan daha büyük bir pigmente lekesi genetik bozukluğa maruz kalmış bireyin vücudunda gözlemlenebilmektedir. Doğum öncesinde oluşan ve gözlemlenen bu durum sonradan kimyasal bir ürün nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Normal boy ortalamasının üzerinde olan bir doğum lekesi tıbbi açıdan araştırılıp incelenmesi gereken bir duruma da yol açmaktadır. Ufak bir şekilde oluşan izler açısından durum normal karşılanarak uygulanması gereken bir tedaviye ihtiyaç yoktur.Doğum Lekesi Belirtileri

Doğum lekesi belirtileri genel olarak kendi başına oluşturduğu izler ile öne çıkan bir durum olarak bilinmektedir. Vasküler ve pigmente olarak ikiye bölünen doğum lekelerinin genel belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Doğumdan önce oluşması
  • Doğumdan sonra oluşması
  • Küçük ve dar damarların bulunduğu yerlerde çıkması
  • Güneş ışınlarına maruz kalınması ile oluşması
  • Kanaması
  • Kırmızı, mavi, siyah, kahverengi ve gri tonlarda olması

Yukarıda sıralanan belirtiler doğum lekesi taşıyan kişilerde gözlemlenmiş lezyonlar olarak bilinmektedir. Bu belirtiler aynı zamanda kozmetik bir ürün kullanımına bağlı olarak ta gelişim gösterebilmektedir. Ayrıca bazı hastalıkların öne çıkmasında da ortaya çıkan bir durum olarak bilinmektedir. Bu yüzden hafife alınacak bir konu değildir. Tıbbi açıdan incelendiğinde pek çok farklı hastalığın neticesinde çıktığı da görülmektedir.Doğum Lekesi Tanı Yöntemleri

Doğum lekesi tanı yöntemleri genellikle sağlık uzmanları tarafından ilk gözlemleme esnasında teşhis konulan bir durumdur. Aynı zamanda ebeveynlerinde doğum sonrası çocuğunu inceleme esnasında çıplak gözle görebileceği bir lezyon olarak bilinmektedir. Fakat ayrıntılı tanı yöntemi açısından biyopsi, MRI ve tarama ile doğum lekeleri saptanabilmektedir. Bunun dışında laboratuar incelemelerinde de tanısı konulabilen izler olarak bilinmektedir. Ayrıca fiziki muayene esnasında da kolaylıkla saptanabilecek bir durum olarak bilinmektedir.Doğum Lekesi Önleme

Doğum lekesi genel olarak önlenebilen bir iz olarak algılanmamalıdır. Fakat güneş ışınlarına yoğun bir şekilde maruz kalan kişilerde lekeler hızlı bir şekilde büyümektedir. Bu nedenle güneş kremi kullanılması oluşan lezyonun büyümesini engellemesi ile bilinmektedir. Doğum lekelerinin kendiliğinden geçme veya çoğalma özelliği bulunmasından dolayı genetik faktörler ve iklimde önemli bir role sahip olmaktadır.Doğum Lekesi Tedavi Yöntemleri

Doğum lekesi tedavi yöntemleri arasında öncelikli olarak hangi tip doğum lekesi bulunduğuna bakılması gerekmektedir. Genellikle vasküler olarak bahsedilen ve halk arasında somon ve çilek şekline benzetilen şekiller hiçbir tedavi gerektirmemektedir. Ayrıca vücuda bir yan etki oluşturan durum içermemektedir. Fakat pigmente olarak ortaya çıkan doğum lekelerinin tedavisinde lazer tedavileri uygulanabilmektedir.

Dermatolog ve cerrahlar eşliğinde uygulanan bu yöntem ile oluşan iz kaybolmaktadır. Lazer tedavisi genel olarak acı ve ağrı yapıcı bir uygulama olduğundan dolayı lokal anestezi ile birlikte uygulanmaktadır. Özellikle küçük yaşlarda olan kişilere bu yöntem daha kolay şekilde uygulanmaktadır. Yetişkin kişilerde ise durum biraz daha ağrılı olabilmektedir. Kişinin hissetmemesi açısından anestezi işlemi yapılarak lazer tedavi uygulamasına geçilmektedir. Lazer tedavi haricinde ise doku genişletme uygulaması yapılmaktadır.

Her pigmente doğum lekesi için tedaviye ihtiyaç yoktur. Sadece normal boyut sınırlarını aşmış olan lekelerde bu uygulama yapılması gerekebilmektedir. Ayrıca bazı doğum lekeleri beraberinde yaşanan çoğalma durumu çeşitli hastalıklarında habercisi olabilmektedir.

Örneğin; cilt kanserine yönelik oluşumlar bu lekelerin gösterge olarak kabul edildiği bir durumdur. Bu yüzden ne derece çoğaldığı veya boyutunun ne kadar büyük olduğu tedavi açısından önemli bir faktör sayılmaktadır.

Cerrahi olarak yapılan uygulamalar genellikle kişilerin isteğine bağlı bir şekilde yapılmaktadır. Çünkü doğum lekeleri genel bakımdan zararsız izler olarak bilinmektedir. Tedavi açısından ekstra bir durum öne çıkmamaktadır. Fakat doğum lekesinin yanında oluşmuş olan bir et beni kişiyi rahatsız edebilmektedir. Doğum lekesinin cerrahi yöntemle alınması sırasında cilt yapısına zarar vereceği düşünülen et beni de alınabilmektedir. Genellikle kısa süre zarfında yapılabilen cerrahi uygulamalar dermatolog tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayakta dururken dahi yapılan bu işlem sonrasında kişi sağlıklı bir şekilde sosyal yaşamına adım atabilmektedir.

Doğum lekesi bulunan kişilerin rahatsız olması anında cerrahi işlemlerle lezyonlar temizlenebilir. Ayrıca güneş ışınlarının yaydığı UV ışınları nedeniyle leke oluşması mümkün olduğu için koruyucu güneş kremi kullanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle aşır sıcaklığın görüldüğü zamanlarda sadece denize girilme esnasında değil normal hayat sürdürürken de güneş kremi önerilmektedir. Çünkü iklime bağlı olarak ta kendiliğinden oluşum gösterebilen leke türleridir.

Özellikle de normalin dışında bir büyüme oluşursa ve boyutları bozuk paradan daha büyük olmaya başladığında cilt kanseri ve benzeri hastalıklardan şüphe edilmesi yönünden cerrahi uygulama gerektirmektedir. Bu yüzden zararsız gibi algılanan durumlar dışında gelişen doğum lekelerini kontrol ederek hekim kontrolü yaptırmanız gerekmektedir.

Eğri Boyun, El Ayak Ağız Hastalığı, Guillain-Barre Sendromu, Erken Ergenlik, Ergenlik Ve Büyüme Sorunları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…

Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp