Dize-Yük-Ayarı-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Dize Yük Ayarı

Dize yük ayarı, yük dağılımı dengelemesi ameliyatı adını verdiğimiz “Denge“ ameliyatını kısaca anlatmak gerekirse, hastanın hastaneye başvurduğu gün ameliyat olup aynı gün taburcu olabilmesi gibi bir avantaja sahiptir. Bilindiği üzere diz kireçlenmesi ileri yaş grubundaki ortopedik problemlerin başında gelen çok ağrılı ve kısıtlayıcı bir rahatsızlıktır.

Dize Yük Ayarı 2023

50 yaş üstü orta ve ileri yaş grubu insanların neredeyse üçte biri, bu problemle karşı karşıyadır. Diz ekleminin kıkırdaklarındaki bozulmayla başlayan bu durum giderek dahada rahatsız edici bir hal almakta, ağrı giderek artarken dizde de şekil bozuklukları görülmeye, bacaklar eğilmeye, O-bacak dediğimiz, dizlerin dışa doğru açılanmasına sebep olmaktadır.

Bu durum bir kısır döngüye dönüşüp kıkırdaklardaki bozulmayı, bir tarafa fazla yük geldiğinden daha da hızlandırmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi FormuBütün dünyada durum aynıdır.

Amerika gibi gelişmiş bir toplumda yılda 500 bin civarında diz protezi uygulanmaktadır. Diz protezleri tabiiki altın standart bir ameliyat olup meseleyi kökünden çözmede son basamak tedavisidir.Bu ameliyat hasta için biraz ağır bir ameliyat olup ,potansiyel komplikasyonları vardır.

Özellikle ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde,bir enfeksiyon kapması veya gevşemesi durumunda 2. bazan 3. ameliyatlar gerekebilmekte bazan ameliyatın getirdiği komlikasyonların tedavisi yıllar sürebilmektedir.Bu yüzden diz ekleminde dondurma ameliyatına hatta amputasyona kadar giden komplikasyonlar yaşandığını duymakta ve görmekteyiz.Yıllardır buna alternatif çözümler aranmakta,diz içine PRP,Kök hücre,çeşitli jel enjeksiyonları,bazan kortizon enjeksiyonları denenerek gidişat geciktirilmeye çalışılmaktadır.

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar alternatif çözümler olduğu yönündedir.İlgimizi çeken son 2 3 yıldır bize ulaşan yayınlardan bu ameliyatların sonuçları çok başarılı bildirilmiş, bizde 27 hastamızda uygulama şansı bulduk ve memnuniyeti görünce paylaşmak istedik. Dize yük ayarı, yük dağılımı dengelemesi ameliyatı adını verdiğimiz “Denge” ameliyatını kısaca anlatmak gerekirse, hastanın hastaneye başvurduğu gün ameliyat olup aynı gün taburcu olabilmesi gibi bir avantaja sahiptir.

Protez ameliyatına kıyasla ekonomik açıdan oldukça uygun, ameliyat sonrası koltuk değneği, tekerlekli sandalye gibi yürüme desteği gerektirmeyen bir ameliyattır. Hastanın, ameliyattan 3 saat kadar kısa bir zaman sonra yürümesine izin verilir. Komplikasyonu yoktur. Uyguladığımız hastalarda hemen diz ağrılarının azalmaya başladığını ve eklem aralığının genişlemeye başladığını gözlemledik.Dize yük ayarı ameliyatının detayına girecek olursak, spinal anestezi,yani belden bir iğne ile bacaklar uyuşturulduktan sonra, ilgili bacak veya bacaklara, dizin hemen bir 10 cm altından, dış yandan, 4 cm’lik bir girişle, fibula dediğimiz bacağın ince kemiğinden sadece 2 cm’lik bir parça çıkarılmasıdır.

Estetik dikişle kapatıldığında iz kalma oranıda çok düşüktür. 4 gün arayla sadece 2 pansuman yapılır. Sonrasında tamamen rahatlayıp işine dönebilir. Bu yeni ameliyatın kısaca hikayesinide anlatalım. Hindistanda hapishanede çıkan isyanlarda, gardiyanlar mahkumların sopa veya jopla dizlerinin altına, bacaklarına vuruyor. Bacaklarındaki ince kemiği, yani fibulası kırılan hastalar hapishane doktoruna başvurduklarında, vurulan yerlerinin, bacaklarının ağrıdığını, ama eskiden olan diz ağrılarının geçtiğini ifade ediyorlar.Bunlardan yola çıkılarak yapılan araştırmalarda şu teze kanaat getiriyorlar ki; normalde vücudumuzun altıda biri oranında yükümüzü çeken bacaklarımızın ince kemikleri olmayınca, vücut yük taşıma ekseni dengeleniyor ve diğer tarafta yük taşımaya başlayor, O-bacak gelişen, eğilen taraf kıkırdakları hem düzeliyor. Ağrıları geçiyor, hemde O-bacaklı hastaların dıştan görünüşleride normal bacak şekline geliyor. Dünyada çeşitli merkezlerden yapılan yayınlarda bu yöntemin oldukça etkili bir yöntem olduğu ve protez hastalarına alternatif olduğu yönünde sonuçlar bildirilmektedir. Henüz ülkemizde sık uygulanmamaktadır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp