Diz-Agrisi.jpg


Diz Ağrılarına Protez Harici Çözümler

Diz kireçlenmesi ( osteoartrit ) özellikle yaşlı popülasyonda çok sık görülen bir problemdir. Diz kireçlenmesi, dize yastıkçık, esneklik, amortisman görevi yapan kıkırdakların aşınması ile oluşmaya başlar.

Tamamen düzelmese de ağrı tedavi edilebilir. Doktorunuz size ağrı kesiciler(non-steroidler, steroidler, hatta naktotikler) reçete edebilir. Fakat bunların hepsinin uzun süre kullanımda birçok yan etkileri vardır.

Diz Ağrılarına Protez Harici Çözümler 2022

İlaçlarla birlikte fizik tedaviler verilir, bunlar sonrasında dize artroplasti (total veya kısmi protez) önerilebilir. Fakat bu son ameliyat herkes için doğru olmayabilir, yaşları veya ameliyata engel diğer problemleri dolayısıyla ameliyat uygun olmayabilir. Aşağıda diğer tedavi seçeneklerini sıralayacağız.


Hangi tedavi yöntemi bana uygundur?

Doktorunuzun muayenesi, yapılacak görüntülemeler ( filmler, mr, tomografi vb ), yapılacak değerlendirme ve ölçümler, sizin varsa diğer hastalıklarınız ( romatoid artrit ,kalp hastalığı, kronik ilaç kullanımı, enfeksiyonlar vb. ) gibi çok yönlü değerlendirmeler sonunda ve sizin beklentileriniz doğrultusunda yönteme karar verilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu
 • Diz içi Hyaluronic acid veya Hyaluronat enjeksiyonları
  bunlar aynı zamanda viscosupplement olarakta adlandırılır. 20 yılı aşkın zamandır bu tür enjeksiyonlarla diz ağrıları ve fonksiyonları düzeltilmek için uygulanmaktadır. Hastalara 6 aydan 1.5 yıla kadar rahatlama, hareketlerde açılma sağlar.
 • Platelet rich plasma(PRP) enjeksiyonları
  Bu tedavide doktorunuz sizden bir miktar kan alıp,bir santrifuj makinesinden geçirerek plasma ve platelet hücrelerini ayırarak dizinize enjekte eder. Genç hastalarda nispeten daha uzun bir düzelme sağlar.
 • Kök hücre uygulaması
  Mesenchimal stem cell,kemik iliği veya yağ dokusundan karından alınan yağdan veya kemik iliğinden özel metodlar ile alınan kök hücrelerin diz içine verilmesiyle uygulanır. Prp veya diğer enjeksiyonlardan daha yoğun kök hücre içerir. Son yıllarda etkisinin üstünlüğü konusunda çok araştırmalar yapılmakla birlikte yinede ileri yaş ve ileri derece kireçlenmelerde etkisi sınırlıdır.
 • Botox enjeksiyonu
  Botulinum Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen bir toksindir. Dizin sinir uçlarını geçici olarak felç ettiğinden ağrısını azaltır. Dizin yapısında herhangi bir değişiklik yapmaz. Ama ağrıların geçmesi de, ileri yaşlarda, ameliyata engel sorunları olan hastalarda kabul edilebilir bir çözümdür.
 • Radyofrekans veya fenol uygulanarak genicular sinirin hissizleştirilmesi
  Usg eşliğinde veya manuel olarak genicular sinir dizin 3 bölge çevresinde hissizleştirilerek ağrı hissi azaltılır. Diz protezi yapılan hastalarda post op ağrıları azaltmak için rutin kullanımda olan lokal anestezikle geçici uyuşturmaktır. Radyofrekans veya fenol ablasyonu kalıcı hissizlik sağlanabilir..
 • YTO (yüksek Tibial Osteotomi)
  Nispeten genç ve kıkırdak bozukluğu medial eklem aralığına sınırlı hastalarda ,dizin mekanik aksını düzeltip, yük dağılımını lateralede yükleyip ağrıları azaltmak,eğikliği düzeltmek için yapılan proteze göre daha hafif bir ameliyattır. Hasta memnuniyeti yüksektir aşırı kilolu ve ileri yaş hastalarda etkisi sınırlıdır. Post op 3 ay kaynama için zamana ihtiyaç vardır.
 • PFO (Proksimal Fibular Osteotomy)
  Son yılların en popüler, en az invazif, yatış süresinin en az, etkilerinin erken dönemde hızlı görüldüğü, protez dışı ameliyattır. Amaç yüksek tibial osteotomideki gibi yük dağılımını daha dengeli hale getirip dizin ağrısı azaltmaktır. Literatürde hasta memnuniyetleri yüksek,maliyeti proteze göre oldukça düşüktür. İlerde total protez adayı olsalar bile dizin ömrünü 10-15 yıl daha uzattığına inanılır.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp