DiyabetikNoropati.jpg


Diyabetik Nöropati Nedir

Şeker hastalarındaki kanda bulunan yüksek glukoz nedeniyle sinirlerde oluşan harabiyet olduğu düşünülür. Diyabetik nöropati vücutta en çok bacak ve ayak sinirlerini etkiler. Diyabetik nöropatiden etkilenen sinrilerin derecelerine göre ayaklarda ağrı ve his kaybı oluşmasından, sindirim, üriner (boşaltım) kan damarlarında tıkanıklıklar ve kalp damalraının etkilenmesine kadar varan tüm vücudu etkileyen bir durumdur.

Diyabetik Nöropati Nedir? 2022

Etkilenim derecesi kişiden kişiye farklılık gösterir. Şeker hastalığının ciddi bir komlikasyonudur. 4 ana tipi olup,bir veya birden fazlatipi aynı kişide olabilir. Genellikle semptomlar hafiften başlayıp giderek artar.

Komplikasyonları arasında ayak parmak kaybı, ayak veya bacak kaybına kadar giden ağır sonuçlar oluşabilir. Ayak tabanında oluşan küçük kesiler, yanıklar, ülserler zamanla enfekte olup kemiğe atlayabilir, doku ölümüne (gangrene) sebebiyet verebilir. Doktora başvurma konusunda acele edilip önlemler alınmalı, erken kurtarma çabasına girilmelidir.


Eklemlerde bozulma kireçlenmeler, Diyabet hastalarının ileri dönemlerinde özellikle kayaklarda Charcoat eklemidenen bir durum oluşur. Bu genellikle ayağın küçük eklemlerini tutar, ayakta his kaybı, eklemlerde şişme, kızarma ve ağrı, çökmeler görülebilir. Tedavide çok hızlı davranıp daha fazla bozulmaları önlenebilir. İdrar yolları enfeksiyonları ve altına kaçırmalar olabilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu1. periferik nöropati; Diyabetik nöropatinin en sık görülen şeklidir. Önce ayak ve bacakları, sonra elleri ve kolları etkiler. Geceleri daha rahatsız edicidir. Ayaklar ve ellerde hissizlik, uyuşma, yanma hissi, keskin ağrı ve kramplar, kas güçsüzlükleri, özellikle ayak bileğinde refleks kayıpları, denge ve koordinasyonda bozulmalar, ayaklarda kemik ve eklem ağrılarından ciddi enfeksiyonlar, yanıklar, kötü kokulu ülserasyonlar gelişebilir.

2. Otonomik nöropati; OTtonom sinir sistemi kalp, mesane , bağırsaklar, mide, gözler ve cinsel organlar gibi iç organlarımızı kontrol eder. Diyabet bu organların hepsini birden etkileyebilir. Yutma güçlüğü, kabızlık veya ishal, altına kaçırma, cinsel fonksiyon bozuklukları, artmış veya azalmış terlemeler, vücut ısınında dengesilikler, tansiyonda ani düşme ve yükselmeler, gözlerde aydınlık ve karanlık arası geçişlerde geç uyumlar görülebilir.

3. Radikülopleksus nöropati; Kalçalar bacaklar ve ayak sinirlerinin etkilenmesidir. Tip 2 diyabette yaşlı erişkinlerde daha fazladır. Bu tipin diğer isimleri, diyabetik amyotrophy, femoral nöropati veya proksimal nöropatidir. Kalçalar ve kaba etlerde şiddetli ağrı, giderek zayıflayan ve küçülen bacak ve uyluk kasları, oturduğu yerden kalkmada zorluk, karın şişmesi, kilo kayıpları görülebilir. Bazı hastalar da semptomlar kendiliğinden gerileyebilir, bazen dahada kötüleşebilir.

4. Mononöropati; Fokal nöropatide denir. Yüzde, vücutta veya bacakta herhangi bir sinir etkilenebilir. Sıklıkla aniden veşiddetli ağrıyla başlar, fakat genellikle uzun sürmez,bir kaç hafta veya ayda çoğunlukla kendiliğinden düzelir. Ani şiddetli ayak ağrısı, bel veya leğen kemiklerinde, bacak ön kısmında, göğüs veya karın ağrısı şeklinde ortaya çıkabilir. Mono nöropati bazan göz ve yüzde deodaklama bozukluğu, çift görme, bir gözün arkasında ağrı veya yüz felci şeklinde de ortaya çıkabilir. Elde karpal tünel sendromu olabilir.Bu semptomların oluşma sebinin sinirleri besleyen kan damarlarında yavaşlama veya tıkanıklık olduğu düşünülür. Sinirlerde enflamasyon, bağışıklık sisteminin sinirleri yabancı kabul edip saldırabilir (autoimmune reaksiyon), genetik fatörle, sigara ve alkol kullanımı, aşırı kilo, böbrek hastalığıda suçlananlar arasındadır.

Diyabetik hastalarında, ayak problemlerinde ayak bakımı çok önemlidir. Ayaklara bebek gibi ihtimam göstermeli, ayakkabılara ve terliklere çok dikkat edilmeli, özel diyatik ayakkabı veya terlikler kullanmalı, her gün mutlaka ısısı 30 dereceyi geçmeyen ılık suyla yıkanıp, parmak araları kurulanmalı, özel kremler ve ilaçalarla masajlar yapılmalı, tırnaklar ihtimamla kesilmeli, günde birkaç kez temiz çorap giyilmelidir. Ayak hissetmediğinden 2. bir şahıstan yardım istenmeli, kalorifer veye sobalardan uzak durulmalı, oluşan herhangi bir çatlak, renk değişikliği, yara görüldüğünde derhal doktora başvurulmalıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp