Diskinezi-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Diskinezi

Diskinezi sıklıkla beyin felci ile karıştırılan bir rahatsızlıktır. Ancak bu hastalık, daha çok tikleri ve istem dışı kas hareketlerini içeren hareket anomalilerini, ifade etmektedir. Hastalığın kapsamı içerisinde eller, ayaklar ve yüzde meydana gelen her türlü istemsiz hareket olabilir. Hatta solunum sistemi içerisinde yer alan kaslarda da bu koordinasyon problemli kas hareketleri meydana gelebilmektedir.

Diskinezinin türleri

Titreme
Kasıtlı titreme
Postüral titreme
Kinetik titreme
Göreve özgü titreme
İzometrik titreme
Kore distoni
Ballissimo
Tikler
Miyoklonus
Kortikal
Balizm
Subkortikal
Tardif diskinezidir.Diskinezi Nedir?

Bu hastalık üç farklı tiptedir. Ayrımın yapılmasında tetikleyiciler etkili olur. ilk tür, ilaçlara bağlı olarak gelişen diskinezilerdir. Antipsikotik ilaçların kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Vücudun herhangi bir bölgesinde yer alan kaslarla ilgili olumsuz bir durum gelişir.

Bu kaslar, dil, çene, kollar, boğaz ve ya bacaklarda gelişir. Meydana gelen olumsuzluk boğaz kaslarında bulunuyorsa bu durum hayati tehlikeyi beraberinde getireceğinden oldukça dikkat gerektiren bir konudur. Antipsikotik ilaçların oral yolla alınmasına göre enjeksiyon ile alınmış olması ve alınan dozun belirlenen düzeyin üzerinde olarak ifade edilebilecek yüksek doz akut diskinezi riskini çok daha arttırmaktadır. Bunun yanı sıra uyuşturucu ilaçlar da bu türde tetikleyici olabilmektedir.

Antipsikotik ilaçların çok uzun süreli kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan tür kronik diskinezi olarak adlandırılmaktadır. Bu türün bir diğer adı da geç diskinedir. Çok uzun süre ile ilaç kullanımı sağlamak, ilaçların vücutta yaratacağı tahribat nedeni ile istemsiz kas hareketlerine sebebiyet verebilmektedir. Ağırlıklı olarak yüz kaslarında meydana gelen istemsiz anomaliler olarak gözlemlenir. Uvuzlarda gözlemlenen istemsiz titremeler ve kasılmalar, kıvranma hareketleri, kişinin farkında olmadan yaptığı ağız şapırdatma eylemi, istem dışı somurtma hareketi, dilde meydana gelen çıkıntılar buna örnek olarak verilebilir. Ayrıca tavşan sendromu da bir kronik diskinezi türüdür.

Diskinezinin son türü, motorsuz olarak ifade edilen türdür. İstemsiz hareketler söz konusu olmaz. Vücudun kendisinden kaynaklanan belirli etkisi bulunmayan eylemlerinden kaynaklanır. Bu vakarın yaşanmasında, çevresel bir tetikleyici bulunmamaktadır.


Diskinezi Bilgi FormuDiskinezi Nedenleri

Bu hastalığa dair net bir biçimde neden iade edilememektedir. Genel anlamda ifade edilmesi gerekirse rahatsızlığın ortaya çıkmasında,

Uzun süreli Antipsikotik ilaç kullanımı
Beyin çekirdeğinde meydana gelen anomaliler
Travmatik darbeler
Yüksek dozda ilaç kullanımı
Alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilecek ilaçların kullanılması
Psikolojik travmalar
İlaçlarda ani doz artışı ve ya dozun ani bir biçimde azaltılması
İleri yaşa bağlı olarak meydana gelen problemler
Yüksek hasarlı kazalar sayılabilmektedir.Diskinezi Belirtileri

Diskinezi sendromları, uzun süreli ilaç kullanan hastaların yaklaşık olarak % 20 ila % 50’sinde görülmektedir. Hastalarda etkilerin görülmesinde kişinin yaşı da oldukça belirleyicidir. Kişi eğer 40 yaşın üzerindeyse semptomların görülme oranı %12 ‘ye çıkar. Hastalıkla ilgili en belirgin semptom, kişinin istem dışı kas hareketleri yapmasıdır. Bunlar,

Yüz kaslarında gerilme
Ani ve engellenemeyen aynı samanda somurtma hareketleri
Dili dışarıya çıkarma
Dudak büzme
Göz kırpma
Dilin ağız kenarında çevrilmesi ve burun ucuna değdirilmeye çalışılması
Yüzün tuhaf şekillere sokulması
Parmaklarını enstrüman çalar gibi açılıp kapanması
Bacaklarda ani hareketler
Titreme
Ani sıçramalar
Boyunda sağa, sola ve ya ileri, geri yüksek açılı kıvrılma hareketleri genel anlamda diskinezi belirtileri arasında yer almaktadır.

Hasta bu eylemlerin hiç birini kasten gerçekleştirmez. Hastalığın etkisi ile istem dışı yapar. Kimi hastalarda semptomlar hafif şiddette iken, kimi hastalarda ise, yüksek şiddette ve rahatsızlık vericidir. Böyle bir durumda hastasının fiziksel hasarının yanı sıra psikolojik anlamda da bir takım kayıplar yaşaması söz konusu olabilir.Diskinezi Tanı Yöntemleri

Hastalıkla ilgili olarak tanının konulabilmesi için, hastanın mutlaka bir uzmana görünmesi gerekir. İlk aşamada hastanın yaşadığı etkilerin anlaşılabilmesi için hasta öyküsü talep edilecektir. Hasta öyküleri tüm hastalıklarda olduğu gibi nörolojik rahatsızlıkların da tanısının konması konusunda oldukça etkilidir. Ayrıca erken tanının konulabilmesi ve hastanın yaşayacağı fiziksel ve psikolojik kayıpların erken tedavi sürecinin başlatılması ile azaltılabilmesi açısından da önemli rol oynamaktadır.

Diskinezi ile ilgili olarak tanının konulabilmesinde hastanın öyküsünün alınmış olması çoğu zaman yeterli olmaktadır. Ancak umanın talebine bağlı olarak, farklı nörolojik testler de yapılabilmektedir. Bunlar

Biyokimyasal ve hormonal incelemeler
Dopaminerjik ajanlara verilen yanıt
Görüntüleme yöntemleri
Elektrofizyolojik incelemeler
Yüksek kortikal fonksiyonuna yönelik incelemelerdir.Diskinezi Tedavi Yöntemleri

Diskinezinin tedavi yöntemleri hastanın içerisinde bulunduğu duruma bağlı olarak uzman hekim tarafından gerçekleştirilmektedir. Meydana gelen sorunun ilerleyiş seviyesine bağlı olarak tedavi sürecinde yoğunluk arttırılır. Kesin sonuca yönelik bir tedavi olduğu tam olarak ifade edilememekle birlikte, belirtiler özellikle boğaz kanalında gözlemleniyorsa, kişilerin mutlaka doktora başvurmaları gerekir.

Diskinezi kasların istem dışı hareket etmesi şeklinde gelişen bir hastalıktır. Bu nedenle kişilerin hareket sistemleri üzerinde otoritelerini kaybetmelerine neden olan sebebin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak tedavi süreçleri planlanmaktadır. Uzmanların ilk etapta atacağı adım, nedenin ortadan tamamen kaldırılmasına ya da etkilerinin azaltılmasına yardımcı olacak yöntemin izlenmesidir.

Diskinezinin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak, asıl neden Antipsikotik ilaçlarsa, bu ilaçların doktor gözetiminde dozu azaltılır ve ya arttırılır. Bir ilaç içerisinde bulunan etken madde kaynaklı bir semptom gözlemleniyorsa, etken maddenin ihtiva olmadığı türev bir ilaç ile tedavi yöntemi şekillendirilebilmektedir. Diskinezi tedavisinde doğrudan ilaç kullanımı da söz konusu olabilmektedir ancak nihai bir sonuç elde edilmeme oranı yüksektir.

Kas hareketlerinin düzenlenebilmesi için bazı vakalarda fizik terapi ve rehabilitasyon teknikleri de düzenli ve sistemli bir biçimde uzman tarafından önerilebilir. Semptomların gözlemlendiği bölgeye uygulanan fizik tedavi hareketleri ile hastanın semptomlarının azaltılması ve süreç içerisinde tamamen ortadan kaldırılması hedeflenir.

Beyin Damar Hastalıkları, Nöroloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp