Diş-Sağlığının-Korunması.jpg


Diş Sağlığının Korunması

Dişler, insan vücudunda en önemli işleve sahip yapılardan biridir. Dişler hem sağlık açısından hem de estetik açıdan vücudumuzun önemli parçaları arasında yer almaktadır. Dişler, besinleri çiğnememizi sağlar ve böylece besinlerin sindirimi daha kolay gerçekleştirilen bir hale getirir.

Diş Sağlığının Korunması 2022

Başka bir deyişle, ağzımız ve dişlerimiz, aslında sindirim sistemimizin başladığı yerdir. Ağız ve diş sağlığının bozulması, sindirim sisteminin de bozulmasına yol açacaktır. Fakat ne dünyada ne de Türkiye’de çoğu insan diş ve ağız sağlığına gereken önemi göstermemektedir. Türkiye, ağız, diş ve diş eti sorunlarının en çok görüldüğü ülkeler arasında başı çekmektedir. En çok görülen sorunlar arasında diş eti iltihaplanmaları ve diş çürükleri gelmektedir.


Diş sağlığı sandığımızdan önemli

Diş ve diş etlerinde ortaya çıkan hastalıklar zaman zaman, diş yuvasının içinde yer aldığı çene kemiğini eritecek kadar büyük sorunlara sebep olabilir. Ayrıca diş ve diş etleri enfeksiyona açık hale geldiğinde, bütün vücudumuzu etkileyecek enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden, ağız ve diş sağlığının korunması işine çok dikkat edilmeli ve üzerinde durulmalıdır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Diş sağlığı nasıl korunur ve diş hastalıkları nasıl önlenir?

  Diş ve diş eti sağlığının vücut açısından ne kadar önemli olduğunun farkına varan birçok insan, diş sağlığının korunması konusunda neler yapması gerektiğini merak etmektedir. İlk olarak şu kesinlikle söylenebilir ki, diş sağlığının korunması konusunda en büyük pay kişinin kendisine aittir. Bir diş çürüğünün oluşması, yapılan birçok araştırmaya göre aylar sürmektedir. Bu da, kişinin, dişinin çürüdüğünü anlamasını zorlaştırır. Ancak diş çürüdüğünde sorun fark edilir. Bu problemle karşılaşmamak için sadece diş çürüdüğünde diş hekimine gidilmemeli, en azından yılda iki kez dişler kontrol ettirilmelidir.

  Çocukluk dönemi de diş sağlığının korunması konusunda anahtar öneme sahiptir. Çocukların, diş gelişimi için çok önemli olan kalsiyum, fosfor gibi mineralleri tam olarak aldığından mutlaka emin olunmalıdır. C, A ve D vitaminleri de diş sağlığı için son derece önemlidir ve çocukların bu vitaminlerin eksikliğini yaşamalarına izin verilmemelidir.  Tüketilen Besinler Son Derece Önemli

  Gün içinde tüketilen besinler de diş sağlığının korunması konusunda çok büyük bir paya sahiptir. Sert besinleri yemekten kaçınan birçok insan bulunmaktadır. Bu, diş sağlığına zarar vermektedir. Sert besinler olan elma, ayva, havuç gibi meyvelerin ısırılarak yenmesi dişler için oldukça faydalıdır. Diş ve ağız sağlığına en çok zarar veren davranışlardan birisi de, öğün aralarında rastgele besinler tüketmektir.

  Öğün aralarında şeker, çikolata çeşitleri yemek ve kola, gazoz vb asitli içeceklerin fazla tüketilmesi dişlere zarar verecektir. Tabii ki en önemli konulardan birisi de dişleri düzenli olarak fırçalamaktır. Yemeklerden sonra ve mutlaka gece yatmadan önce dişleri uygun teknikle fırçalamak dişlerin daha sağlıklı ve güçlü hale gelmesini sağlayacaktır. Özellikle ülkemizde en çok düşülen ve diş sağlığına ciddi zarar veren alışkanlıklardan birisi de, dişleri yabancı cisimlerle karıştırmaktır. Dişlerin arasına kürdan sokmak, diş etlerine ve dişe zarar vermektedir.

  Dişlerinizin arasında besin parçaları kaldıysa ve rahatsızlık veriyorsa diş eti kullanmalısınız. Dişlerinizi kürdan veya başka bir yabancı cisimle karıştırmamalısınız. Sigara ve alkol alışkanlığı da diş sağlığı için zararlıdır. Bu alışkanlıkları bırakmak ya da en aza indirmek diş sağlığının korunması noktasında büyük bir öneme sahiptir. Yine ülkemizde özellikle orta yaş üzerinde çok rastlanan sorunlardan birisi de, çürüyen dişi kendi kendine çekmektir. Diş, gerekli görüldüğünde diş hekimi tarafından çekilmelidir. Bu önerilere tam olarak uyulduğunda daha diş ve ağız sağlığınızı ciddi oranda korumuş olacaksınız.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp