Dis-Protezi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Diş Protezi


Diş Protezi

Diş protezi, diş eksikliklerinden ötürü sağlık ve estetik görünüm bakımından meydana gelen yitimlerin önüne geçmeyi amaçlamaktadır.

Diş kayıpları bilhassa ağız sağlığını negatif yönde etkileyen durumlardandır. Bireyin çiğneme işlevi diş yitimi sebebiyle düştüğü gibi bununla birlikte konuşma işlevi de zarar görebilmektedir. Bunun beraberinde diş yitimi, estetik bakımdan da kötü bir görünüm oluşturabilmektedir.

Diş Protezi 2022

Diş etrafındaki dokular diş yitiminden olumsuz etkilenebilmektedir. Diş protezi bütün bu negatifliklerin önüne set çekmeyi hedeflemektedir. Muhtelif malzemelerden yapılabilen diş protezi; sabit protez ve hareketli protez biçiminde ikiye ayrılmaktadır. Böylelikle gereksinime, diş konstrüksiyonuna ve tercihe göre farklı protez biçimleri sunulmaktadır. Diş yitimlerinde ağız sağlığı pek çok bakımdan olumsuz etkilenmektedir. Protez diş ise bu olumsuzlukların önüne geçmeyi hedefleyen bir çeşit operasyondur.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuDiş Protezi Nedir?

Diş protezi operasyonu; yitirilen dişi, estetik yitimleri, diş etrafındaki dokuları, konuşma ve çiğneme işlevlerindeki noksanlıkların yerini doldurmayı amaç edinmektedir. Bu noksanlıkları telafi eden protez diş bununla birlikte diş etrafında yer alan mevcut dokuların daha sağlıklı olmasına da katkı sağlamaktadır.

Protez dişler, hareketli ya da sabit olmalarına ve yapıldıkları malzemeye göre değişik türlerde olabilmektedir. Bunun yanı sıra hareketli ve sabit protezler niteliklerine göre farklı adlar da alabilmektedirler.Diş Protezi Gerektiren Sağlık Sorunlarında Tanı Yöntemleri

Diş protezi işlemi dişlerin kurtarılmayacak denli çürümesi durumunda uygulanabilmektedir. Bununla beraber dişin kendi kendine düşmesi veya kırılması halinde de protez diş alternatifler arasında bulunmaktadır. Dolgu yapılması akabinde dolgunun artık tutmaması tarzı bir durumda da problemlerin giderilmesinde tesirli bir çözüm olmaktadır.

Yalnız öncelikle dişlerde ortaya çıkan negatif durumların çeşitli şekillerde halledilmesi hedeflenmektedir. Buna rağmen lüzumlu görülmesi durumunda iki farklı tipte protez diş takılabilmektedir.

Birincisi olan ve ağız içerisine yapıştırılarak kullanıma başlanan sabit protezlerin çıkarılması bahis mevzusu olmamaktadır. Sürekli olarak kullanılırken bireyin kendi dişlerinden üretilmektedir. Takribi 10 günlük süre içerisinde protezler şahsa özel olarak hazırlanarak uygulanmaktadır. Diş yitimi az olan bireylerde bu diş protezi çeşidi tercih edilmektedir. Kesilen dişlerin hazırlanmasının akabinde kaplanarak ağza yerleştirilmektedir.Diş Protezi Tedavi Yöntemleri

Diş protezi takılması da birçok insan tarafından merak edilen bir husus olmaktadır. Diş protezinin değişik türleri bulunduğundan her diş protezinin takılması farklı olabilmektedir. Bireylerin ağzına göre meydana getirilen bu protezler, kolay bir biçimde takılabilmektedir. Diş protezinin bütün türleri ile alakalı doktorlar hastalara gereken her bilgilendirmeyi yapmaktadır. Diş protezlerinin nasıl takılacağını ve nasıl temizleneceğini ayrıntılı bir biçimde anlatmaktadır. Bireyler bütün bu işlemlerle birlikte diş protezlerini basit bir biçimde takabilmektedir.

Diş protezi için diş hekimine müracaat eden hastanın evvela noksan ve tam dişleri doktor tarafından tetkik edilmektedir. Bu etapta hangi proteze gereksinim duyulacağı, hastanın isteği gibi faktörler de göz önünde bulundurulmaktadır. Diş rengi de hastanın talebine göre ayarlanmaktadır.

Doktor, birkaç randevu ve seansta dişlerin ölçüsünü almakta, lüzumlu operasyonları yapmakta, çekilmesi gerekli olan dişleri çekmekte ve ağzı proteze uygun hâle getirmektedir.

Protez etabı için gerekli olan bütün işlemler bitirilince diş protezi işlemine başlanmaktadır. Bu raddede protez diş türüne göre yapılan işlemler farklılık göstermektedir.Diş Protezi Türleri

Diş protezi son çare olarak görülen bir uygulama olmasının yanı sıra diş kayıplarında uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra sabit protezler ve hareketli protezler şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Her protez çeşidi kullanım biçimine göre farklılık göstermektedir. Bu diş protez çeşitlerinin tercihinde doktor ile hasta müşterek karar vermektedirler.

Bilhassa hareketli diş protezleri son zamanlarda en fazla tercih edilen protezlerin başında gelmektedir. Zira insanların özellikle gülerken ve konuşurken daha estetik bir görünüme sahip olma talebine uygun düşmektedir. Burada ağız biçimini en güzel şekilde göstermenin beraberinde yeme içme hususunda da problemsiz şekilde hareket etmesi çok daha büyük yarar sağlamaktadır. Diş protezi, sabit ve hareketli olmak üzere iki farklı ana başlık altında ele alınmaktadır. Bu iki protez biçimi de kimi niteliklerine göre kendi içlerinde ayrılmaktadırlar.

  • Sabit Protez: Sabit protez, noksan ya da büyük oranda yitirilmiş olan dişlerin, mevcut diş rengine ve dokusuna uyumlu olacak biçimde yenilenmesi işlemine denilmektedir. Sabit protezler köprü diş ve kuron diş biçiminde ikiye ayrılmaktadır.
  • Kuron Diş: Kuron; çürüme, kırılma benzeri sebeplerden ötürü çok fazla madde yitimine uğrayan dişlerin küçültülmesine verilen isimdir. Bu dişler küçültülmekte ve ardından kaplanmaktadır.
  • Köprü Diş: Köprü işlemi çürümeler ve kırılmalardan ötürü birden çok dişin tahribata uğraması durumunda kullanılmaktadır. Bu tarz diş eksikliklerinde çevre dişler küçültülmektedir. Bunun akabinde muhtelif kaplamalardan yararlanılmakta ve aralarda kalan boşluklar doldurulmaktadır.
  • Hareketli Protez: Hareketli diş protezi, kullanan birey tarafından basitçe çıkarılabilen ve takılabilen protezlere verilen addır. Hareketli protezlerin klasik parsiyel, duyarlı bağlantılı, bütün protez, immediat protez ve diş üzeri protez gibi değişik türleri vardır.
  • Klasik Parsiyel Protez: Klasik parsiyel protezler ağızda kalan öteki dişlere kroşe ile tutunmaktadır. Çengelli protez olarak da tanınan bu protez kullanan hasta tarafından çıkarılabilmektedir.
  • Hassas Bağlantılı Protez: Hassas bağlantılı protezler birden çok diş kaybı olan durumlarda kullanılmaktadır. Kroşesiz protez ya da çengelsiz protez olarak da adlandırılan bu tarz protezler tutuculuğunu ağızda kalan öteki dişlere porselen malzemeden yapılmış kaplamalarla sağlamaktadır.
  • Tam Protez: Tam diş protezi ya da halk arasında bilinen adı ile takma dişler, bütün dişlerin yitirildiği durumlarda kullanılmaktadır.
  • İmmediat Protez: İmmediat protez eğreti protez türüdür. İmplant tedavisi uygulanacak olan hastalara yapılan immediat protez bununla beraber bütün dişleri çekilmesi gerekli olan hastalara da uygulanabilmektedir. Bu ve benzeri durumlarda hastalara geçici olarak kullanmaları için immediat protez verilmektedir.
  • Diş Üstü Protez: Bakıldığı zaman tam protezlerle görüntüsü aynı olan diş üstü protez türleri daha sonraki süreçte çekilmesi düşünülen dişlerin üzerine uygulanmaktadır. Bu protezde protezin altında kalan dişe başlıklar takılmaktadır.

Bu başlıklar yardımıyla diş üstü protezin yapışması sağlanmaktadır.Diğer Diş Protezi Çeşitleri

Diş protezi işlemlerindeki bir başka tür ise çıt çıt protez diş türüdür. Gelişen dünya koşullarıyla sağlık sisteminde olanaklar da fazlalaşabilmektedir. Çıt çıt protez diş veyahut ankerli diş, damağa özel yuvalar oturtulan dişlerdir. Diş eksikliği problemi yaşamakta olan hastalarda sık olarak kullanılmaktadır. Bu protez türü bununla birlikte sabit protez kullanamayan ya da uygulanamayan hastalarda da tercih edilebilmektedir.

Farklı bir protez türü olan sürgülü protez dişlerden destek almakta fakat öteki metotlardan ayrı olarak ağızda kalan dişlerin kaplanması icap etmektedir. Estetik bakımdan büyük fark sağlamakta olan sürgülü diş protezi maddi bakımdan öteki protezlere nazaran daha yüksek maliyetlidir.Protez Diş Nasıl Yapıştırılır?

Diş protezi, muhtelif protez yapıştırıcılarıyla basitçe yapıştırılabilmektedir. Bilhassa hareketli protez kullanan, hatta hareketli protezin tam protez türünü kullanan hastalarda protez diş yapıştırma işlemi bir hayli ehemmiyet arz etmektedir. Dişlerin düzgün yapıştırılması, çiğneme etabında karşılaşılacak problemlerin önüne geçmektedir. Bu etapta tedaviyi gerçekleştiren doktorun önerdiği ürünleri kullanmak en doğru tercihtir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar, Trigeminal Nevralji, Pembe Estetik, Ortodonti Tedavisi, Laminate Veneer

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp