Dis-Protezi-Ameliyati-Fiyatlari-2021-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Diş Protezi Ameliyatı Fiyatları

Diş Protezi Ameliyatı Fiyatları 2021, hastaların tercihine ve ihtiyacına bağlı olarak, farklılık göstermektedir. Diş protezi için sadece geçici bir çözüm üretmek isteyen kişilere, ameliyatsız diş protezi tedavisi uygulanmaktadır. Ancak hastaların kalıcı diş köküne sahip olmak istemesi ya da çene kemiğinin geçici diş protezlerine uyum göstermemesi durumunda, hastalara diş protezi ameliyatı uygulanacaktır. Diş protezi ameliyatı için kullanılacak implant vidaları, gerçek diş kökünün yerini dolduracak ve diş kökü görevi görecektir. Diğer dişlerle bire bir uyumlu diş protezleri hazırlandıktan sonra, implant vidalarının üzerine sabitlenmekte ve dişler sağlamlaştırılmaktadır. Diş protezi ameliyatı için kullanılan implant tedavisi hakkında merak edilen işlemler ve implant uygulamasının tüm özellikleri, yazı başlıkları arasında detaylı şekilde incelenmiştir.

Diş Protezi Ameliyatı Fiyatları 2021 2022

Diş Protezi Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Diş protezi tedavisi için hastaların durumuna göre farklı uygulamalar kullanılmaktadır. Diş protezlerinin, yapıştırma yöntemiyle hastaların ağzına sabitlenemediği durumlarda, diş protezini güçlendirmek ve zarar görmesini engellemek adına diş protezi ameliyatı uygulanmaktadır. Herhangi bir sebeple dişlerini kaybeden hastalara, gerçek dişleriyle bire bir uyumlu diş protezleri hazırlanmaktadır. Diş protezinin hazırlanmasının ardından, yapıştırma, damak ve implant gibi yöntemler kullanılarak, protezler sabitlenmektedir.


Çıkarılabilir damak, yapışkan damak ya da bütün diş protezlerinin kullanımıyla, ameliyatsız şekilde diş protezleri sabitlenmektedir. Ancak hastaların diş etinde ve diş kökünde problem olması, diş etlerinin yapıştırma işlemi için yeterli özelliklere sahip olmaması, diş köklerinden farklı dişlerin çıkması, diş diziliminin sorunlu olması ya da çene kemiğinin yetersiz olması gibi etmenler, diş protezinin sabitlenmesi için implant ameliyatını gerekli kılmaktadır. Diş protezi ameliyatının bir diğer gerekçesi de diş etlerinin sağlamlaştırılmasına ihtiyaç duyulmasıdır. Diş protezlerinin yerleştirilmesini engelleyen dişlerin bulunması da diş protezi ameliyatını gerekli kılmaktadır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Diş Protezi Ameliyatının Çeşitleri Nelerdir?

  Diş protezi ameliyatı türleri, 3 farklı kategoride ele alınmaktadır. Sabit diş protezi ameliyatı, hareketli diş protezi ameliyatı ve implant ameliyatı olarak kategorize edilen diş protezi ameliyatları, hastaların ağız ve diş sağlığına göre uygulanmaktadır. Hastaların ihtiyaç duyduğu diş protez uygulaması belirlendikten sonra, tedavi sürecine geçilmektedir. Hareketli ya da sabit diş protezi uygulamasının tercih edilmesine bağlı olarak, farklı özelliklerde tedavi uygulanmaktadır.  Sabit Diş Protezi Ne İşe Yarar, Özellikleri Nelerdir?

  Sabit protez uygulaması, bir ya da birden fazla dişe uygulanan, ameliyatlı diş protezi uygulamaları arasında yer almaktadır. Kron kaplama kullanılan Sabit diş protezi ameliyatı, protezin ağız içerisinde sabitlenmesini sağlamaktadır. Sabit diş protezi ameliyatı için eksik diş ya da dişlerin sağ ve sol yanında bulunan dişler, sağlam olmak zorundadır. Eksik dişlerle birlikte, sağ ve sol yanda bulunan dişlerin de kaplanması şeklinde gerçekleştirilen diş protezi uygulaması sonrasında, protezler ağızdan çıkmamakta ya da düşme gibi riskleri bulunmamaktadır. Sabit diş protez ameliyatının içerisinde, implant tedavisi ve diş eti güçlendirme operasyonları eşzamanlı olarak gerçekleştirilmektedir.  Hareketli Diş Protezi Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

  Hareketli diş protez ameliyatı, damak kalıbının diş yüzeyine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Hastaların birden fazla dişinin, kullanılmaya uygun olmaması durumunda, bütün dişler için hazırlanan tek bir kalıptan meydana gelen hareketli diş protezi, hastaların damak ölçüsünün alınmasıyla üretilmektedir. Damak kalıbının alınasının ardından, yapay dişler ağza yapıştırılmaktadır.

  Hastaların istediği zaman damak kalıbını çıkarmasına imkan tanınan hareketli diş protezi uygulaması, kolayca temizlenmekte ve uzun süre kullanılmaktadır. Hareketli diş protezleri, hiç dişi bulunmayan a da dişlerinin büyük bir bölümünü kaybeden hastalar için tercih edilmektedir. Hareketli diş protezinin üzerinde kullanılacak protezlerin malzemeleri, hastaların tercihine göre değişiklik göstermektedir.  İmplant Diş Protezi Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

  İmplant ameliyatının genel özellikleri, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

  İmplant uygulaması, hastaların diş köküne, yapay bir implant vidasının yerleştirilmesiyle gerçekleştirilmektedir.
  İmplant vidaları için kullanılan titanyum malzeme karışımı, diş eti ve ağız içerisindeki herhangi bir yumuşak dokuyla etkileşime girmemektedir. Hastaların alerjik reaksiyon göstermesini engelleyen titanyum implant vidaları, uzun ömürlü ve sağlıklı kullanım sunmaktadır.
  İmplant vidaları, diş kökü görevi görmekte ve gerçek dişler kadar dayanıklı protezlerin kullanılmasını sağlamaktadır.
  İmplant vidaları, diş eti yarıldıktan sonra, çene kemiğine sabitlenmektedir.
  Diş etinin içerisinde gömülü kalan implant vidaları, hastaların tercih ettiği sayıda ve özellikte diş proteziyle tamamlanmaktadır.
  Hastaların bir ya da birden fazla dişi için implant tedavisi kullanması söz konusudur.
  Köprü tedavisi şeklindeki implant uygulamalarıyla, birden fazla diş için protez kullanılmaktadır.
  İmplant ameliyatı sonrasında, diş protezleri gerçek dişler gibi ağza sabitlenmektedir ve ağızdan çıkarılması söz konusu değildir.
  Doğal ve uzun ömürlü kullanım için implant diş protezi ameliyatları tercih edilmektedir.  İmplant Protez Tedavisi Nasıl Uygulanır, Detayları Nelerdir?

  İmplant tedavisinin uygulanışı için izlenene aşamalar, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

  İmplant uygulaması için hastalar detaylıca muayene edilmektedir. Hastanın ağız ve diş sağlığının yanında, genel sağlığı da kontrol edilmektedir. İmplant uygulaması için hastaların genel durumunda herhangi bir engel bulunmuyorsa, implant tedavisi başlatılmaktadır. İmplant öncesi muayeneler için ağız ve diş röntgeni çekilmektedir.
  İmplant uygulamasının yapılması için hastalara lokal anestezi verilmektedir. Ameliyat esnasında, panik olan ve gerilen hastalara, damar yolundan sedasyon uygulanmakta ve hastaların sakinleşmesi sağlanmaktadır.
  İmplant uygulaması, ortalama 30-90 dakika arasında değişiklik gösterecektir. İmplant sayısı arttıkça, tedavinin tamamlanma süresi de uzayacaktır.
  İmplant vidasının yerleştirilmesi için hastaların diş eti kesilmekte ve içerideki diş kökü temizlenmektedir.
  Diş etinin içerisi, tazyikli solüsyon ile iyice dezenfekte edildikten sonra, implant vidası çene kemiğine sabitlenmektedir.
  İmplant vidası çene kemiğine yerleştikten sonra, diş eti implant vidasının üzerini örtecek şekilde kapatılmakta ve dikilmektedir.
  Diş eti kapandıktan sonra, çene kemiğinin ve diş etinin iyileşmesi için bölgeye geçici diş protez yerleştirilmektedir.
  Diş etinin iyileşme süresi, 3-6 ay arasında değişiklik gösterecektir.
  Belirlenen iyileşme süresinin tamamlanmasının ardından, hastalar için hazırlanmış bire bir uyumlu diş protezi, implant vidasının üzerine sabitlenmektedir.
  İmplant için diş protezinin hazırlanması aşamasında, hastaların diş ölçüsü alınmakta ve diş rengine bire bir uyumu renkte diş protezleri hazırlanmaktadır.

  İmplant vidasının üzerine sabitlenecek diş protezleri, hastaların ve hekimlerin tercihine göre farklı malzemelerden elde edilmektedir. Uzun ömürlü ve doğal görünümlü olması amacıyla, implant üzerinde zirkonyum diş protezleri tercih edilmektedir.  Hangi Durumlarda İmplant Tedavisi Yapılamaz?

  İmplant uygulanmayan durumlar, aşağıdaki açıklamada sıralanmıştır:

  Hastaların ileri derece kalp hastalığının bulunması
  Kan pıhtılaşması probleminin bulunması
  Romatizma kaynaklı hastalıkların bulunması
  İleri evre şeker hastalığının bulunması
  Diyabet değerinin sürekli değişmesi
  Çene kemiğinin darbe sonrası eksilmesi ya da doğuştan eksik olması
  Hastaların kemik erimesi sorunu bulunması ve çene kemiğinin güçsüzleşmesi
  Çene kemiğinin anatomik yeterliliğinin bulunmaması
  Cerrahi işlemlerin hastalara uygun olmaması / panik atak
  Ameliyat sonrası diş implantlarının temizliğine dikkat edilemeyecek olması

  İmplant tedavisinin gerçekleştirilmesi için hastaların çene kemiği gelişimini tamamlaması gerekmektedir. Kız hastaların en az 16-17 yaşlarında olması gerekirken, erkek hastaların en az 18 yaşında olması, implant tedavisi için şart koşulmaktadır. İmplant tedavisinin yapılması için yukarıda belirtilen sorunların kontrol altına alınması gerekir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp