Diş-Protezi-Ameliyatı-Fiyatları-2020-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Diş Protezi Ameliyatı Fiyatları

Diş protezi ameliyatı olmak, implant uygulamasında yapılmaktadır. Uzun ömürlü kullanım sağlama açısından ameliyatla dişin yerleştirilmesini kapsayan uygulama, diş protezinin taşınabilirlik özelliğini değiştirmeyi amaçlar. Diş protezleri, normal şartlarda seyyar olarak kullanım sağlayabilen özelliktedir. İstenen durumlarda çıkarılabilir. Ancak ameliyat, diş protezinin diş etine sabitlenmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu sayede protezin ağızdan çıkması, uyku sırasında sorun oluşturması gibi durumlar ortadan kalkmış olur.

Diş Protezi Ameliyatı Fiyatları 2022

Diş Protezi Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Diş protezi ameliyatı gerektiren durumlar, diş protezinin ağızda sabitlenmek istendiği durumlardır. Çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişlerin, görüntü bozukluğu gibi nedenlerle yerlerine yenilerinin konması şeklinde ilerleyen ameliyat, bazı durumlarda uygulanabilir. Bu durumlar, diş etlerinde sorun olmaması ve dişlerin kullanılamayacak durumda olmasını kapsamaktadır. Hem estetik ihtiyacı, hem sağlık, hem de kullanım kolaylığı açısından diş protezi kullanılmalıdır. Ameliyatlar, halk arasında takma diş olarak adlandırılan protezlerin sabitlenmek istenmesi durumunda yapılır. Bunun yanında diş etlerinin sağlamlaştırılmaya ihtiyaç duyulması da ameliyat nedenleri arasında yer alır. diş etine gömülü diş bulunması, çürük dişlerin veya kırıkların diş etine batması gibi nedenler, ameliyat sebeplerini oluşturmaktadır.


Kullanılmak istenen proteze takılan, protezi önleyen, sağlam olsa da protezin ağza takılmasını engelleyen dişlerde ameliyat yapılmak zorunda kalınabilir. Bunların yanı sıra diş etinde gömülü diş olması durumunda, diş etinin yarılarak gömülü dişin çıkarılması durumu söz konusu olacaktır. Bu durum genellikle yirmilik dişler için gerçekleşmektedir. Kişi, yirmilik dişlerinin çıkmaması durumunda şiddetli bir ağrı hissediyorsa, diş etine takılmış dişi çıkarttırması gerekecektir. Bunun için de ameliyat gerekmektedir. Gerçekleştirilen ameliyat sayesinde dişin diş etinden çıkarılması sağlanarak ağrı kesilir, böylelikle takma dişin kullanılmasına imkan tanınmış olunur. Eğer ağızda o an bulunan dişler herhangi bir engel teşkil etmiyorsa, diş protezi ameliyatsız olarak da takılabilir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Ağızda diş protezinin takılması için uygun, sağlam diş yoksa, implant uygulanması gerekebilir. Bu durumda diş protezinin destek alabileceği köpek dişler, implant yoluyla diş etine yerleştirilir. İmplant yapılması için gerçekleştirilen ameliyat, yara bölgesinin iyileşmesinin ardından protezin yapılarak ağza yerleştirilmesini kapsar.  Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir?

  Diş protezi türleri, sabit, hareketli ve implant olmak üzere üç grupta toplanmaktadır. Diş protezlerinde hangi türün kullanılacağına, hastanın ihtiyaçlarına ve taleplerine göre karar verilmektedir. Hastanın ihtiyacı olan hareketli bir protez ise, ancak hasta sabit protez istiyorsa, tıbbi gerçekler doğrultusunda hastanın inisiyatifine öncelik verilir. Bu sayede ömürlük yapılan bu işlemden hem sağlıklı, hem de tatmin olmuş bir şekilde ayrılmanız sağlanır.  Sabit Diş Protezi Nedir?

  Sabit diş protezinin tanımı, kron kaplama ile tek dişe ya da birden fazla dişe yapılabilen, eklenen dişi sabitleyebilen bir uygulama olarak yapılır. Diş köprüleri, eksik diş bölümlerinin yan dişlerle birlikte kaplanması şeklinde işleyen uygulama, eksik dişin iki yanındaki dişlerin sağlam olmasını gerektirir. Kaplanan diş, tek başına değil, yanındaki dişlerle işleme tabi tutulmaktadır. Vidalı ya da vidasız olarak yapılabilen sabit protez işlemleri, çeneye yapılan tüm implant uygulamalarını da kapsar. Bu işlemde yapılan diş protezi, ağızdan hiçbir şekilde çıkmaz. Bu işlem için genellikle yapılan ameliyat, imlant vidası işlemi ve diş etin güçlendirme uygulamalarını kapsar. Ayrıca protezi yapılan dişin iki yanındaki dişlerin de sağlamlaştırılması gerekmektedir. Bu sayede yapılan kaplamanın koruyucu görevini yerine getirmeleri sağlanır.  Hareketli Diş Protezi Nedir?

  Hareketli diş protezlerinin tanımı, dişlerin kullanılamayacak durumda olması halinde damak kalıbı alınarak tüm dişlerin yapay olarak ağza yerleştirilmesi şeklinde yapılmaktadır. Hareketli diş protezler, istendiğinde ağızdan çıkarılabilir. Bu özelliği nedeniyle temizlemede kolaylık sağlanır. Total ya da parsiyel olmak üzere iki çeşit hareketli diş protezi bulunmaktadır. Total diş protezleri, ağzın tamamındaki dişlerin implant harici uygulama ile dışarıdan ağza ilave edilmesidir. Ağızda bulunması zorunlu olan tüm dişler, total diş protezine eklenir. Parsiyel diş protezleri ise bölümlüdür. Ağızda tek dişin eksik olması, ön dişlerde hasar bulunması gibi nedenlerle tek ya da iki dişin takılıp çıkarılabilen bir destekle ağza yerleştirilmesidir.  İmplant Diş Protezi Nedir?

  İmplant diş protezinin tanımı, diş etine vida ile monte edilen diş, olarak yapılır. Ağızda bulunan eksik dişlerin teker teker ağza eklenmesi amacıyla diş etine yerleştirilen vida, dişin vidaya geçirilmesi ile kapatılır. Ağızda hiç diş olmaması ya da hasar gören dişin ön kısımda olması durumunda uygun görülen bu protez, sabittir. Ağızdan çıkarılması mümkün değildir. Bunların yanında bu uygulama için yer açma ya da güçlendirme amacıyla ameliyat yapılması gerekebilir. Hareketli diş protezleri ilerleyen yaşlara daha uygunken, implant diş protezleri daha çok genç yaşlarda, diş etlerinin güçlü olduğu kişilerde uygulanmaktadır.  Diş Protezi Dizaynı Nasıl Yapılır?

  Diş protezinin tasarımı kişiye özel olarak yapılmaktadır. Kişinin damak ve diş yapısına göre hangi tür protez kullanılacağına karar verilir. Başlangıç aşamasında dişlerin röntgeni çekilerek hangi dişlerin bağlantılarının nereden olduğu dikkate alınmaktadır. Ayrıca çene ve kemik yapısı, hastanın diş etlerinin yapısı, diş etlerinin güçlü olma durumu gibi etkenler, hangi tür protez kullanılacağına ve protezin kalıbına karar verilmesini sağlar. Eğer diş etleri güçlü değilse, implant vidalarının atması söz konusu olabilir. Bunun yanında diş etleri güçlü kişilerin kanama durumlarının görülmesi şeker hastalığı gibi durumlarda da implant uygulaması yapılamaz. Bu durumlarda mecburi olarak hareketli total proteze ihtiyaç duyulacaktır.

  Diş Protezinin Bakımı Nasıl Yapılır?

  Diş protezinin bakımı ve kullanımı, dişlerin sabit mi, hareketli mi olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Dişler ağızda sabit olarak bulunuyorsa, implant yapılmış demektir. Bu durumda ağızda, diş etlerinde yara henüz iyileşmemiş olabilir. Bu nedenle implant uygulamasından sonra çok yumuşak bir fırça ile diş bakımı standart olarak yapılmalıdır. Bunun yanında protezin hareketli olması durumunda ağızdan her gece çıkarılarak temiz bir bardak su içinde tutulmalıdır. Suyun her akşam değiştirilmesi, sudaki bakterilerin dişte kalmasını engelleyecektir. Bunun yanında dişin ağızdan çıkarılmasının ardından damak ve diş bölümlerinin fırçalanması gerekmektedir. fırçalama işlemi zedelemeden, ancak hafif sert bir şekilde yapılmalıdır.

  Uygun bakımın yapılmaması durumunda iritasyon denen alt bölümler zarar görür. Bu nedenle diş protezi zamanla ağzınıza oturmamaya başlar. Ayrıca ağız kokusu oluşur. Diş etlerinde iltihap oluşmaması için, ağızda aft ve yara görülmemesi için kullanılan protezin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.

  Diş Protezi Ameliyatını Fiyatını Etkileyen Etmenler Nelerdir?

  Diş protezi ameliyatında uygulanacak fiyat, ameliyatı yapan doktora ve ameliyatın hangi amaçla yapıldığına ve protezin türüne göre değişiklik gösterecektir. Total diş protezleri ile implant arasında uygulama açısından fiyat farkı olabilir. Eğer diş protezinin destek alabileceği bir diş yoksa, implant yoluyla ağza diş eklenecekse, ücretlendirme eklenecek diş başına yapılmaktadır. Ancak protezin ağza tamamen yerleştirilmesi durumunda veya tüm dişlerin tek tek implant yapılması halinde uygulanacak fiyat tarifesi daha farklı olacaktır. bunların yanında doktorun kendi muayenehanesinde mi, devlet hastanesinde mi tedavi olduğunuz da fiyatlandırmayı etkileyecektir. Daha detaylı bilgi almak ve diş protezinin fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  2 Yorum
  Oldest
  Newest Most Voted
  Inline Feedbacks
  View all comments
  ali duralioğlu

  slm hocam benim ağzımda diş eti çekilmesi var alt üst cene olarak komle diş yaptırmam gerek ama ssk da diş eti için randevu alamamaktayım . diş etlerinde amaliyat edilmesi gerekmekteymiş. bende 48 yaşındayım baba dedemde de diş eti çekilmesi vardı aça ba amaliyat damak çıtçıt çene olarak uygun bir tedavi masrafı takriben ne olur acaba yemek yemekte zorlanmaktayım ssklı olarak halen çalışmaktayım.yardımcı olursanız sevinirim ist sultangazi de ikametgah etmekteyim. görevinizde başarılar dilerim.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp