Diş-Eti-Çekilmesi.jpg

Diş Eti Çekilmesi


Diş Eti Çekilmesi

Ağız için meydana gelen sorunlar ve problemler yalnızca diş sorunları ile sınırlı değildir. Diş etinde de problem oluşması mümkündür. Diş etlerinde oluşan en yaygın problem diş eti çekilmesi adı verilen yaygın sorundur. Etlerin diş üzerinden yukarı doğru çekilmesine neden olan rahatsızlıklardan bir tanesidir.

Diş Eti Çekilmesi 2022

Dişlerde çürümelere ya da hassasiyete yol açan bu rahatsızlık tedavi edilmediği müddetçe daha da ilerleyebilmektedir. Genellikle dişlerin uzun süre düzenli olarak fırçalanmaması ile ortaya çıkan bu rahatsızlık daha farklı nedenlerden dolayı da oluşabilmektedir. Diş eti çekilmesi olan kişiler dişlerini fırçalamaya çalıştıklarında etlerde kanamalar olduğu görülecektir. Bu seviyeye gelmiş olan sorunlarda diş eti tedavisi uygulanmalı ve bunun için vakit kaybedilmemelidir.

İleri seviyeye ulaşan diş eti çekilmelerinde diş kaybı yaşanması bile mümkündür. Bu sebeple mümkün olduğunda hızlı hareket edilmeli ve çekilme daha da ilerlemeden bir diş hekimine başvurulmalıdır.


Diş eti çekilmesi nedenleri nelerdir?

Diş eti çekilmesi problemi sağlıklı dişlerde ve iyi bakılan ağızlarda oluşabilecek bir sorun değildir. Çekilmenin oluşabilmesi için bazı yanlış hareketlerin yapılmış olması gerekmektedir. Bu hatalar hastalığın nedenlerini oluşturmaktadır. Bu nedenlerden ilki diş fırçalama düzeninin olmamasıdır. Günde en az 2 kere diş fırçalamak uzmanların önerdiği uygulamalardan bir tanesidir. Bunun ihmal edilmesi diş etlerinde bakterilerin oluşmasına ve bu bakterilerin çekilme sorununa yol açmasına neden olacaktır. Bu sebeple fırçalama dahil tüm ağız bakı düzeni kesinlikle ihmal edilmemeli ve özellikle diş ipi kullanımına özen gösterilmelidir.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Diş eti çekilmesi sorununa yol açan bir diğer neden ise sigara kullanımıdır. Sigara kullanımın dişleri sararttığı ve taş oluşumuna yol açtığı bilinen gerçekler arasındadır. Fakat bu zararlı alışkanlık yalnızca bu sorunlara değil diş eti çekilmesi problemine de yol açmaktadır. Sigara kullanan kişilerde diş eti çekilmesinin çok daha fazla görüldüğü kanıtlanmıştır. Bu sebeple bu tarz kötü alışkanlıklardan mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir.

  Tüm bunlar çekilmelere yol açsa da bazı kişilerde genetik olarak diş eti çekilmesi oluşması da mümkündür. Ailede bu tarz bir rahatsızlık var ise kişi dişlerine ne kadar iyi bakarsa baksın oluşma ihtimali bulunmaktadır. Bu ihtimalin azaltılması için düzenli diş kontrolleri aksatılamamalıdır.  Diş eti çekilmesi belirtileri nelerdir?

  Diş eti çekilmesi kendisini kolaylıkla belli eden rahatsızlıklardandır. Bu belirtilerden ilki dişlerin daha uzun görünmesidir. Diş etleri dişlerin içeride kalan kısımlarını açığa çıkaracağından diş eti çekilmesi oluşması son derece normaldir. Bu gibi şüphe duyulan durumlarda bir uzmana görünülmesi ve diş eti tedavisi için başvurulması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra dişlerin dip kısımlarında şişlik ve kızarıklıklar görülmesi de mümkündür.

  Diş etleri çekildiğinden apse yapabilmekte ve buda etlerin şişmesine yol açabilmektedir. Bu tarz bir belirti diş eti çekilmesinin en net kanıtıdır. Diş eti çekilmesi durumu kişinin ağız kokusuna da etki edebilmektedir. Kişide sürekli olarak var olan bir ağız kokusu durumu mevcutsa ve bu durum önceden yoksa diş eti çekilmesinin başlamış olması yüksek bir ihtimaldir. Tüm bu belirtiler hastalığın oluştuğunun göstergelerindendir.

  Bu gibi belirtileri fark eden kişilerin alanında uzman bir diş hekiminden diş eti tedavisi görmeleri tavsiye edilmektedir. Bu sayede yaşanan tüm sorunlar ortadan kalkacak ve kişi sağlıklı görünen dişlere sahip olmuş olacaktır.  Diş eti çekilmesi tedavisi

  Diş eti tedavisi kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. İlk olarak hastanın diş bakımına özen göstermesi ve bazı detaylara dikkat etmesi gerekecektir. Diş fırçalama uygulaması bir düzene oturtulmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Fırçalama esnasında kullanılan fırça mutlaka yumuşak uçlu olmalı ve diş etlerine zarar verecek sert fırçalardan kaçınılmalıdır. Bu gibi detaylar tedavi sürecinin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra greft tedavisi gibi diş eti tedavisi yöntemlerinin uygulanması da mümkündür.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp