Dis-Dolgusu-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Diş Dolgusu


Diş Dolgusu

Diş dolgusu çürümüş olan dişin çürük ve kalıntılar temizlendikten sonra kalan boşluğun bir madde ile doldurulması yani yenilenmesidir. Dolgu işleminin yapılması için birçok farklı materyal kullanılabilmektedir. Uygulama süreçlerinde asıl dikkat edilmesi gereken nokta dişin yapısına ve bireye uygun dolgu malzemelerinin tercih edilmesi işlemidir.

Diş Dolgusu 2022

Diş Dolgusu Nedir?

Diş dolgusu işleminin yapılamayacağı kanal tedavisinin uygulanmış olması manasına gelmemektedir. Dişin kurtarılması ve tekrardan eski işlevlerine kavuşması için yapılan kanal tedavisinin arkasından da dolgu uygulaması gerçekleştirilmektedir. Evvela dolguda kullanılacak olan materyallerin neler olduğuna veya hangi hususlarda dolguya gereksinim duyulduğuna değinmek gerekmektedir. Lakin öncelikli olarak dolgunun yapılma şekli hususunda biraz daha ayrıntılı bilgi aktarmak icap etmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi Formu



Diş Dolgusunun Nedenleri

Diş dolgusu ekseriyetle diş çürüklerini temizledikten sonra oluşan boşluğu gidermek için gerçekleştirilmektedir.

 • Çürüğün yanı sıra sarsıntı da dişin iç bölümünde bulunan diş özünün zarar görmesine yol açabilmekte ve dolayısıyla sinirlerin düzelmeyecek kadar hasar görmesi durumunda da kanal tedavisiyle dolgu yapılması kaçınılmaz olabilmektedir.
 • Kimi zaman dişe darbe alınması gibi durumlarda dişte kırıklar meydana gelebilmektedir.
 • Bu durumda da dişin eski görünümüne kavuşmasını sağlamak amacı ile dolgu uygulamasından faydalanılabilmektedir.
 • Daha evvel uygulanan dolgunun düşmesi, aşınması benzeri hususlar da yeniden dolgu yapılmasını gerektirmektedir.
 • Dişte çatlak oluşması bu işlemden faydalanılmasını gerektiren unsurlar arasında yer almaktadır.

Sonuç olarak dolgu işleminin diş çürükleri dışında farklı durumlarda da kullanılacak olan bir teknik olduğu söylenebilmektedir.



Diş Dolgusunda Tedavi Yöntemleri

Diş dolgusu uygulamasından evvel çürümüş olan dişin temizlenmesi gerekmektedir. Çürükten ve kalıntılardan temizlendikten sonra gerçekleştirilmektedir. Ancak bu etaptan önce hastanın herhangi bir acı veya ağrı duymaması adına sınırlı uyuşturma işlemi uygulanmaktadır. Lokal anestezi ile yalnızca müdahale edilecek bölgenin uyuşması sağlanmaktadır.

Dolayısıyla hangi dolgu materyali tercih edilmiş olursa olsun, hasta açısından bu işlemin gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlandığı söylenebilmektedir. Gerekli temizliğin yapılmasının ardından dişte bir boşluk kalmaktadır. Sağlamlığını yitiren, tahribata uğrayan veya kırılan dişteki bu boşluğun dişin yapısına ve gerçek formuna uygun bir biçimde doldurulması gerekmektedir. Tercih dilen malzemeye bağlı şekilde dolgunun en kısa bir süre içinde donması için özel tıbbi bir cihaz kullanılabilmektedir.

Hastanın diş dolgusu bittikten sonra ağzını açıp kapatması ve hareket ettirmesi istenmektedir. Bu sayede dolguda hastayı rahatsız edecek bir çıkıntı veya fazlalık olup olmadığının hasta tarafından kontrolü sağlanmaktadır. Şayet var ise bu durumda diş hekimi fazla olan bölümü inceltme, kesme veya alçaltma gibi yöntemler ile ortadan kaldırmaktadır. Bu son aşama ile dolgu uygulaması da tamamlanmış olmakta ve diş yeniden eski fonksiyonlarına kavuşmaktadır.



Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Diş dolgusu eski zamanlarda olarak yalnızca 1 veyahut 2 malzeme kullanılmaktaydı. Bugün ise dolgu materyallerinin daha çok opsiyon sunduğu söylenebilmektedir. En sık tercih edilmekte olan dolgu türleri şu biçimde sıralanabilmektedir:

Altın Diş Dolgusu

Altın dolguların sipariş üzerine laboratuar ortamında hazırlandığının belirtilmesi gerekmektedir. Diş eti hastalıklarına karşı bir hayli iyi bir toleransa sahip olan bu diş dolgusu türü için kullanım süresi her hastada aynı olmamakla beraber 20 seneyi bulabilmektedir. Ancak çağımızda çok da tercih edilmekte olan dolgu türlerinden biri değildir.

Kompozit Diş Dolgusu

Dişle renk farkı olmaması sebebiyle natürel görünüm arzu edilen her dişte kullanılabilen diş dolgusu çeşidi olan kompozit dolgular tek bir seansta yapılabilmektedir. Çürük diş onarımının beraberinde dişte kırık veya çatlak olması halinde da kompozit dolguların devreye girebildiğinin de belirtilmesi gerekmektedir. Maliyetinin az olması artı yönü iken dayanım açısından beklentileri çok iyi karşılamaması da eksi yönüdür.

Zaman içerisinde aşınabilmekte, kırılabilmekte ve bu sebeple bilhassa büyük dolgular için tercih edilmesi noktasında iki sefer düşünmekte yarar olmaktadır. Kullanım ömrü hangi dişe uygulanmış olduğu ve kişiye bağlı şekilde 3 ile 10 sene arasında değişebilmektedir.

Porselen Diş Dolgusu

Maliyeti daha fazla olmasına karşın renk farklılığının olmaması, leke tutmaması gibi nitelikler porselen dolguların da oldukça talep görmesini sağlar yanı sıra getirmektedir. Porselen dolgular birden çok işlem gerektiren dişler için de rahatlıkla tercih edilebilmektedir. Bu dolgu materyali de laboratuar ortamında hazırlanmakta ve dişe yapıştırılarak uygulanmaktadır. Kişinin ağız konstrüksiyonuna ve diş tonuna uygun olarak hazırlanan porselen dolgular inley onley dolgu olarak da adlandırılabilmektedir.

Amalgam Diş Dolgusu

Amalgam dolgu da çağımızda pek tercih edilmemektedir. Gümüş dolgu olarak da isimlendirilebilmektedir. Cıva, gümüş, kalay ve bakır gibi değişik elementlerin karışımından elde edilen dolgu materyalidir. Bilhassa basınca ve çiğneme kuvvetine karşı dirençli olması bu dolgunun arka dişlerde sık olarak kullanılmasını yanı sıra getirmektedir. Eksi yönü ise gri, metalik bir görünüm sunmasıdır.



Diş Dolgusu Fiyatları

Diş dolgusu fiyatları, hastalar diş kırıkları veya diş çürükleri ile karşılaştıklarında bilgi sahibi olmak istedikleri bir konudur. Fakat dolgu ücretleri durağan olmamakla beraber, kullanılan materyale bağlı şekilde ücretler de değişkenlik gösterebilmektedir. Haliyle net bir rakamdan söz etmek yanıltıcı olabilmektedir.

 • Kimi zaman çürük yalnızca tek bir dişte değil, birkaç dişte mevcut olmaktadır.
 • Kimi zaman da hastanın ağız kısmına darbe alması gibi sebeplerle dişlerin birkaçında kırıklar meydana gelebilmektedir.
 • Böyle durumlarda daha çok sayıda dişe dolgu yapılması gerektiğinde ücretler de daha yüksek olmaktadır.
 • Diş dolgusu uygulanacak diş sayısının da mühim olduğunu unutmamak lazımdır.
 • Diş hekiminin bilgi birikimi gibi etmenler ücretleri etkileyen unsurlar listesinde mevcuttur.
 • Ancak genel itibari ile bakıldığı zaman başarılı bir dolgu uygulamasının yapılması için muhakkak yüksek rakamlardan meydana gelen bir bütçe ayırmak gerekmemektedir.
 • Gayet cüzi bir ücret karşılığında da dolgu yaptırılabilmektedir.

Evvela randevu almak ve muayene olmak gerekmektedir.



Diş Dolgusu Sonrası Ağrı ve Acı Hissedilir mi?

Diş dolgusu akabinde ağrı olur mu gibi sorular, konuyla alakalı hastaların en büyük kaygısı olmakla birlikte işlem sonrası yoğun olarak bu soru gündeme gelmektedir. Bilhassa uzun zaman diş çürüğü sebebiyle ağrı yaşamış hastalar için konunun daha çok ehemmiyet kazandığı söylenebilmektedir. Dolgunun ardından hafif seviyede ağrı yaşanılabilmekte ama bu ağrının yalnızca bir ya da iki gün sürdüğünün de altı çizilmektedir. Zira birkaç günü aşan bir ağrı olması halinde muhakkak diş hekimine danışılması ve durumun ifade edilmesi gerekmektedir. Ağrıyla beraber işlem uygulanan bölgede hafif seviyede hassasiyet de ortaya çıkabilmektedir. Yalnız bu da tıpkı ağrıda olduğu gibi geçici bir histir.



Diş Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Diş dolgusu işleminin süresine ilişkin de kesin bir bilgi vermek doğru olmamaktadır. Zira her hastada dolgu süresi aynı olmayabilmektedir. Hangi dişe dolgu işleminin uygulanacağı, dolgu için hangi materyalden yararlanılacağı ve kaç tane dişin dolguya gereksiniminin olduğu gibi birtakım elemanlar sürenin de değişkenlik göstermesini yanı sıra getirebilmektedir.
Bununla beraber dolgunun ne maksatla yapıldığı da seans süresine tesir etmektedir. Mesela yalnızca çatlak dişi onarmak için yapılan seans ile kanal tedavisiyle beraber dolgunun yapıldığı seans süresi değişmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar, Trigeminal Nevralji, Pembe Estetik, Ortodonti Tedavisi, Laminate Veneer





Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp