Diş-Dolgusu-Fiyatları-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Diş Dolgusu Fiyatları Dora Hospital

Diş dolgusu için istenen ücretler, dolgu ile birlikte yapılacak işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Dolgu ile birlikte gerekli durumlarda kanal tedavisi, çene röntgeni çekimi gibi işlemler yapılabilmektedir. Bu işlemlerin yapılması kapsamında kişilerden alınacak diş dolgusu ücretleri de artış göstermektedir. Bunların yanında dolgunun hangi dişlere uygulanacağı ve dolgu kullanım şekli de ücretlendirmeyi etkiler.

Diş Dolgusu Fiyatları 2022

Diş Dolgusu Fiyatlarını Neler Etkiler?

Diş dolgusu ücretlerini etkileyen etmenler şu şekilde sıralanabilir:

-Diş dolgusunun hangi dişlere yapılacağı, dolgunun ücretini etkilemektedir. Ön dişlere yapılan dolgu daha estetik bir kaygı gütmekte ve gerekli durumlarda ek işlemler uygulanabilmektedir.
-Gülüş estetiği gibi nedenlerle yapılan dolgularda kullanılan materyaller daha fazla önem taşır. Bu nedenle gülüş estetiğinde kullanılan dolguda ek işlemler gerekebilir. Ek işlemler için ayrı ücretlendirmeler uygulanır.
-Kullanılan dolgu malzemesi, diş dolgusunun ücretinde etkilidir. Amalgam dolgu kullanılması ya da kompozit dolgu, farklı şekillerde ücretlendirilir.
-Bazı durumlarda dişin dolguyu alması için geçici dolgu yapılabilir. Bu durumda seans başına ücretlendirme uygulanır.
-Dolguda kullanılan malzemenin kalitesi, dolgu fiyatını etkiler.
-Dolgunun bazı durumlarda aynı dişin birden fazla yüzeyine uygulanması söz konusu olabilir. Bu durumda uygulanan yüzeye göre farklı ücretlendirme yapılır. Dolgu, sadece görünen kısma uygulanabileceği gibi, hem öne hem arkaya da yapılabilmektedir.


Diş Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılır?

Diş dolgusu gerektiren durumlar, dişin kurtarılmasının oldukça zor olduğu hallerdir. Bunlar, diş kırılması ya da çürümesidir. Dişin çürümesi durumunda dişte ağrı meydana gelir. Bu durumda dişin sinirlerinin alınması ile işlem başlatılır. Dişin sinirlerinin alınması sayesinde kişi artık ağrı hissetmez. Sonrasında dişin çürük kısmı temizlenir. Dişin çürüğü nedeniyle kaybedilmiş kısmına dolgu malzemesi kullanılarak set yapılır. Bu sayede dişe dışarıdan bakıldığında dişin içinin boş olduğu belli olmaz.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Kırık durumlarında ise dişin yeniden yapılması söz konusu olabilir. Dişin kırılması durumunda, özellikle kırık ön kesici dişlerde ise, estetik açıdan olumsuz bir görüntü meydana gelecektir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için yapılması gereken, dişin dolgu maddesi ile doldurulmasıdır. Bu doldurma işleminde kişinin dişine uygulanacak işlem, dolgu maddesi konduktan sonra dişi kalıpla sıkıştırmak şeklinde ilerleyebilir. Bu durumun gerektirmesi için dişin dış kısmından dolgu tutmayacak şekilde kırılması gerekir. Kırılma durumunda dolgu maddesi ile diş birleştirildikten sonra kelepçe ile diş kalıcı alınır ve dolgunun dişe yerleşmesi sağlanır.  Amalgam Dolgu Nedir?

  Amalgam dolgunun tanımı halk arasında gümüş dolgu olarak yapılır. Ancak aslen amalgam, cıva, kalay, bakır ve gümüş karışımından elde edilen bir dolgu malzemesidir. Amalgam içinde diğer elementlerle karışmış cıva zararsızdır. Kalay ve gümüş, cıvanın yapısının değişmesini sağlar. Dolgu maddeleri arasında şimdiye kadar en fazla kullanılmış olan bu tür, dolgu yapılmasının ardından kolay bir kullanım sunar. Ancak son dönemde belli olmayan, görünmeyen dolguların daha fazla tercih edilmesi nedeniyle amalgam dolgu kullanımı azalmıştır.  Kompozit Dolgu Nedir?

  Kompozit dolgunun tanımı şu şekilde yapılabilir: diş renginde malzeme kullanılması nedeniyle sıkça tercih edilen dolgu türüdür. Özellikle renginde meydana gelen bozulma nedeniyle memnun olunmayan dişlerde, kırılma durumlarında bu dolgu malzemesi kullanılmaktadır. Aynı zamanda ön dişlerde meydana gelen kırıklarda dişin belli belirsiz tamirinde kullanılır. Çatladığı görülen dişlerde dişin onarımının yapılması amacıyla bu malzeme kullanılır. Kampozit, hem uygun fiyatlı hem de doğal görünüme sahip bir üründür. Bu nedenle gülüş estetiğinden ön diş kırılmalarına kadar pek çok yerde kullanılabilir. Uygulamanın tek seansta yapılabiliyor olması, ön dolgu ya da geçici işlemlere gerek duyulmaması da tercih sebebidir. Ancak kompozit diş dolgusu en fazla 10 yıl kullanılabilir.  Porselen Dolgu Nedir?

  Porselen dolgunun tanımı diş dolgusunun beyaz porselen malzemeden yapılması şeklindedir. Daha önce gülüş estetiği uygulaması yapmış kişilere bu dolgu yapılır. Gülüş estetiğinde kişinin dişleri porselen kaplandıysa ya da diş renginin tamamen beyaz olması sağlandıysa, dişlerde meydana gelebilecek bir kırık ya da çürük, porselen dolgu ile kapatılır. Bu dolgununu yapılması için dişlerin kendi renginin de porselene yakın olması gerekir. Aksi halde yapılan uygulamada kullanılan beyaz renk daha fazla göze çarpar.  Dolgumun Uzun Ömürlü Olması İçin Neler Yapmalıyım?

  Diş dolgusunun ömrünü uzatmak için yapılacaklar şu şekilde sıralanabilir:

  -Diş dolgusunun yapılmasından sonra kişiler, aşırı sıcak ve soğuktan korunmalıdır. Dişlere temas edecek aşırı sıcak dolgu malzemesinin genleşmesine neden olacak ve malzemeyi zaman içinde çatlatacaktır.
  -Dişlerin fırçalanması ve bakımlarının yapılması, diş dolgusunun ömrünü uzatır. Dişlerin yeniden çürümesi durumunda diş eti zayıflar ve dişleri tutamaya başlar. Bu nedenle istem dışı diş kayıpları meydana gelebilir.
  -Dişlerle sert malzemeler kırmak diş dolgusunu zedeler.
  -Dişlerin yeterli besin alamaması, içerde çürük unutulması gibi durumlarda diş dolgusu düşecektir.
  -Diş eti çekilmesi sorunu yaşanıyorsa, diş etlerinin gerekli şekilde güçlendirilmesi gerekmektedir. diş etleri güçlendirilmezse dolgu ile birlikte dişin de kaybı gerçekleşir.
  -Dolgu işleminden sonra dişlerin gerekli durumlarda flor uygulaması ile desteklenmesi gerekmektedir. Diş güçlendirmesi yapılarak dişlerin dolguyu tutması sağlanır.  Diş Dolgusunun Ömrünü Etkileyen Etmenler Nelerdir?

  Diş dolgusunun ömrü ortalama 3- 10 yıl arasındadır. Her diş dolgusunun 5 yıl garantisi bulunmaktadır. Diş dolgusunun dişi daha hızlı sarması ve diş içindeki boşlukların hazır hale getirilmesi için geçici dolgu kullanılabilir. Gerçek dolgunun ömrü en az 3 yıldır. Ancak bir diş dolgusunun asıl ömrünü, malzeme kalitesi belirler. Malzeme kalitesinin özellikleri şu şekildedir:

  -Malzemenin dişe tutunum konusundaki başarısına bağlı olarak dişte dolgu kalır. Dolgunun hızlı bir şekilde düşmesinin nedeni malzeme kalitesizliği olabilir.
  -Diş hekimi eğer malzeme ile diş arasında boşluk bırakmışsa, bölgede hava alacak alan kalmış demektir. Bu durumda dolgu malzemesinin dişe tutunamaması durumu meydana gelir ve malzeme düşer.
  -Kişinin dolgusunu düzgün kullanmaması nedeniyle meydana gelen sorunlarda dolgunun düşmesi ya da çatlaması söz konusu olabilir.
  -Çoklu çürüklerde yanlış yapılmış dolgu, çatlamalara neden olabilir. Ayrıca çürük durumunun yeterli düzeyde temizlenememesi, dişin dolgu altından çürümeye devam etmesine neden olabilir. Bu da dolgunun zamanından önce düşmesi ile sonuçlanır.
  -Dolgu malzemesinin yapışma özelliğinin yeterli olması gerekmektedir.
  -Diş ile diş dolgusu arasında sınır çizgisi oluşması, dolgunun düşeceği anlamına gelir. Sınır çizgisi oluşmuşsa, doktorunuza başvurarak dolguyu sağlamlaştırabilirsiniz. Kullanılan dolgu malzemesinin kaliteli olmaması durumunda sınır çizgisi daha hızlı oluşur. Bunun nedeni malzemenin tükürük gibi etkenlerle kendini geri çekmesidir.
  -Malzeme diş ile aynı renk olacaksa, dişin tonunun hekim tarafından belirlenmesi ve malzemenin buna göre seçilmesi gerekir.

  Tüm bu durumlar kullanılan dolgu malzemesi ile ilgilidir. Kullanımda malzemenin kalitesinin yanında doktorun tecrübesi ve işindeki yeterliliği de önem taşımaktadır. Bu kapsamda herhangi bir komplikasyon gelişmemesi için doğru doktor ve klinik seçimi yapmanız gerekir. Dolgular hakkında daha fazla bilgi almak ve diş dolgusu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp