Diş-Çekimi-Fiyatları-Dora-Hospital-1200x679.jpg


Diş Çekimi Fiyatları

Diş çekiminde ücretlendirme, diş çekiminin hangi dişe uygulanacağına göre değişiklik gösterebilir. Eğer dişin kırılması ve kırık parçanın diş etine gömülü halde bulunması durumu söz konusu ise, burada başka işlemler uygulanması gerekecektir. Diş çekimi sırasında uygulanan ek işlemler için ekstra ücretler devreye girer. Aynı zamanda hekimin muayenehanesinde işlem yapıp yapmadığı da biçilecek fiyat açısından önem taşımaktadır.

Diş Çekimi Fiyatları

Diş Çekiminde Ücretlendirme Neye Göre Yapılır?

Diş çekimi fiyatlarını etkileyen etmenler şu şekilde sıralanabilir:

Çekilecek dişin konumu, ücreti etkilemektedir. Genellikle azı dişleri çekmek daha zor olduğundan, daha yüksek fiyatlar verilmektedir.

Kullanılan malzeme, bazı polikliniklerde ekstra ücretlendirilir. Diş etinin fazla sert olması durumunda birden fazla lokal anestezi iğnesi vurulması gerekebilir. Bu durumda iğne başına ücretlendirme gerekebilir.

Diş çekimi için dişin uyuşturulmasından sonra eğer hekim dişi kurtarabilecekse, çekimi implanta ya da kanal tedavisine çevirme hakkına sahiptir. Önemli olan biyolojik dişin kaybedilmemesidir.

Diş çekimi sırasında gelişen bir komplikasyona bağlı olarak diş çekimi haricinde uygulanması gereken müdahaleler için ayrıca ücretlendirme yapılır. Örneğin diş çekimi sırasında fark edilen diş etine batma durumunda diş eti açılarak dikiş atılması söz konusu olabilir. Bu durumda dikiş, ücrete yansır.

Diş çekiminin cerrahi çekim şeklinde yapılması, sonrasında ödenmesi gereken ücreti arttırır.


Cerrahi Diş Çekimi Nedir?

Cerrahi çekimin tanımı, ağız içinde görülmemiş, diş eti civarında kırığa sahip dişin cerrahi yöntemlerle alınmasıdır. Dişin, diş etinde gömülü bulunduğu soket bölgesinden alınması sırasında hekim, dişte meydana gelmiş kırılmayı fark edebilir. Bu durumda son anda fikrini değiştirerek cerrahi çekime dönebilir. Bu diş çekiminde dişin, çekilme sırasında uygulanacak kuvvete dayanamayarak kırılması ihtimali gereklidir.


Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Hekim, uygulayacağı kuvvet nedeniyle dişin kırılmasını istemez. Bu durum meydana gelirse, dişin tutulacak yeri kalmayacağından ameliyat gerekebilir. Hekim, dişin kırılmaması amacıyla diş köküne ulaşmayı hedefler. Bunun için de cerrahi bir işlem uygulayarak diş etini yarar ve köke ulaşır. Böylelikle diş kırılması ihtimali ortadan kalkar ve dişin kökten çekimi sağlanır.

  Bazı durumlarda dişlerin parçalanarak çıkarılması gerekebilir. Diş etinin basıya dayanamayacağı kanısına varılması durumunda meydana gelecek bu gereklilik, dişin lazer ile parçalanması ile gerçekleşir. Cerrahi diş çekimi seçeneklerinden olan bu parçalama, dişin parçalar halinde diş etinden sökülmesini kapsar. Özellikle arka azı dişlerin çürümesi durumunda diş eti, yanak ve çevre dişler gibi dokulara zarar vermemek amacıyla bu yöntem kullanılabilir.  Diş Çekimi Hangi Durumlarda Gereklidir?

  Diş çekilmesini gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  -Dişin çürük olması ve kurtarılamayacak pozisyonda bulunması halinde diş çekilir. Ancak diş çekimi, son seçenek olarak hastalara önerilmektedir. Hastanın ileriki yaşantısında da kullanması için dişlerin mümkün olduğunca orijinal kalması tavsiye edilir.
  -Küçük çocuklarda sallanmayan, ancak arkasından diş gelen inatçı süt dişleri çekilir.
  -Ağzı ve çene yapısının dar olması, arkadan çıkacak yirmilik dişlerin, diğer dişleri sıkıştırması anlamına gelebilir. Bu durumun yaşanmaması için kişinin ağız ve çene yapısının genişletilmesi gerekir. Ortodonti tedavisi ile bu mümkün olsa da, bazı durumlarda yapılması gereken, arkadan gelen dişlere yer açmaktır. Bu gereklilik durumunda kişinin dişleri çekilir.
  -Temizlenen çürüğü diğer dişlere sıçrayan çürükler, çekilir. İçten çürümeye devam etme ihtimali olan dişlerin bu sayede diğer dişleri etkilemesi önlenir.
  -Gülüş estetiği, tek takma gibi ortodonti tedavilerinde fazla dişlerin çekilmesi söz konusu olabilir. Gülüş tasarımında hastaya en uygun diş yapısını önerecek doktor ile gereğinden fazla bulunan dişlerin çekilmesi sağlanır.
  -Diş etinin zayıflaması nedeniyle dişin tutunamaması durumunda diş çekilir. Burada dişin kurtarılabileceği ihtimali varsa, diş çekimi iptal edilir.
  -Röntgende üçüncü azı dişleri gömülü bulunan kişilerin tespit edilmesi halinde, çıkmamış azılar çekilir.
  -Kırık nedeniyle çürüme riski altında bulunan dişler çekilir. Dişin kırılması durumunda kırık içine yerleşecek çürük, daha hızlı ilerler. Bu ilerlemenin önüne geçmek amacıyla dişin çekilmesi sağlanır.  Diş Çekiminden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Diş çekimi öncesinde dikkat edilecekler şu şekilde sıralanabilir:

  -Şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi durumların doktora bildirilmesi gerekir.
  -Gebelik ihtimali olanların doktorlarını bilgilendirmesi gerekmektedir.
  -Diş çekimi öncesinde dişler fırçalanmalı ve antiseptik ile gargara yapılmalıdır. Aksi halde çekim sonrası oluşacak soket boşluğunda iltihaplanma meydana gelebilir.
  -Diş çekimi sonrasında yemek yiyememe ihtimaline karşı, çekim işlemi tok karnına yapılmalıdır.
  -Kronik hastalıklar ve sürekli kullanılması gereken ilaçlar, kan akışının hızlanmasına neden olabilir. Bu da çekim sonrasında kanama riskini beraberinde getirir. Kanama riskine karşın hekim bilgilendirilmelidir.  Diş Çekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Diş çekimi sonrası dikkat edilecekler şu şekildedir:

  -Diş çekimi sonrasında ağız içine en az 2 saat su dahil herhangi bir madde girmemelidir.
  -Nadiren ağrı kesici almanız gerekebilir.
  -Çekim işleminden sonra 30 dakika, doktorun dişe yerleştireceği gazlı bez çıkarılmamalıdır.
  -İlk 24 saat banyo yapılmamalıdır.
  -İlk birkaç gün dişi zorlayacak sert gıdalar tüketilmemelidir.  Hangi Durumlarda Diş Çekimi Yapılamaz?

  Diş çekimi yapılmaması gereken durumlar şu şekildedir:

  -Diş iltihaplanması ve şişlik varsa, diş çekimi yapılmamalıdır. Bu, iltihabın yayılmasına neden olur.
  -Orta kulak iltihabı bulunan kişiler hekimi bilgilendirerek işlem yaptırmalıdır. Diş çekimi, kulak iltihaplanmasını arttırabilir.
  -Hamileler, gülüş estetiği gibi nedenlerle diş çekimi yapacaksa, bunu ertelemelidir.
  -Şeker hastalığı olanlar, diş çekimi sırasında yüksek şekere sahipse çekimi ertelemelidir.
  -Emziren annelerin mümkün olduğunca diş çekimi yaptırmaması gerekmektedir.
  -Dişin kurtarılabilme ihtimali varsa diş çekimi yapılmaz.
  -Kemik zayıflığı bulunanlara diş çekimi yapılmaz.
  -Ağızda kalan dişin çene kemiğini tutma görevi bulunuyorsa, diş çekilmez.
  -Diş eti sorunu nedeniyle kanaması pıhtılaşmayacak kişilere diş çekimi yapılamaz.  Diş Çekiminin Komplikasyonları Nelerdir?

  Diş çekiminde meydana gelebilecek komplikasyonlar şu şekilde sıralanabilir:

  -Eğer bağışıklık sisteminiz sağlıklı değilse, enfeksiyon gelişme ihtimali her zaman vardır. Dişin çıkarıldığı sokette kanın pıhtılaşmaması, oluşan pıhtının iltihaplanması gibi nedenlerle çene kemiğine ulaşan enfeksiyonlar görülebilir.
  -Doğru şekilde yapılmayan diş çekiminde, çene kemiğinin açığa alınması söz konusu olabilir. Bu durumda çene kemiğine değen yiyecekler, fazlasıyla ağrılı bir enfeksiyonun habercisidir.
  -Diş hekimi, çekilen dişin diğer dişlerin arkasına yaydığı çürüğü göremeyebilir. Hekimin, bu konuda da kontrollerini yapması gerekecektir. Bu durumda dişin çekilmesinden sonra açığa çıkan boşluktan ve çevre dişlerden kötü bir koku yayılır.
  -Diş çekiminin kök dişlere yapılması durumunda , diş etinde kalan köklerin kanamasının durdurulamaması gözlenebilir.
  -Saatlerce sürebilen hafif kanama sonucunda diş kökleri açığa çıkar ve sızlama meydana gelir.

  Tüm bu sorunlar, diş hekiminin tecrübesindeki eksiklikten kaynaklanabilir. Aynı zamanda uygulama sırasında beklenmedik komplikasyonlar da gelişebilir. Bu sorunlarla karşılaşma riskinizi en aza indirmek için güvenilir bir diş hekimini tercih etmeniz gerekecektir. Bizimle iletişime geçerek diş çekimi fiyatları ve uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!

  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.
  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…

  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp