Dis-Beyazlatma.jpeg


Diş Beyazlatma

Bembeyaz dişler herkesin hayalidir. Eskiden beri uygulanan yöntemler işe yarasa da çok kalıcı olmamaktadır. Üstelik sürekli fırçalamanın ya da temizlemenin de diş beyazlatma konusunda her insanda beklenen sonucu vermediği bir gerçek. Piyasada ve sosyal medyada sıkça tanıtımı yapılan kimyasala içerikli maddelerin kullanılması da apayrı bir tehlike oluşturuyor.

Diş Beyazlatma 2023

Ayrıca eczanelerde ya da internette satılan beyazlatma kitleri de oldukça büyük riskler oluşturuyor. Bu kitlerin uygulandığı çürük dişlerde diş minesine kalıcı zararlar verilebiliyor. Bunun yerine uzman bir ekip tarafından tam donanımlı muayeneler yolu ile bu işlemi gerçekleştirmek en doğru ve sağlıklı olanıdır. Elbette bu işlemler yapılsa dahi dişin düzenli olarak yapılması gereken bakımı aksatılmamalıdır.


Gelişen teknoloji ile diş beyazlatmak artık çok daha kolay. Bleaching yöntemi ile diş minelerine zarar vermeden oldukça hızlı Bu diş beyazlatma yöntemi; dişhekimi tarafından hijyenik diş polikliniğinde ve genellikle 40-50 dk kadar süren tek seanslık bir işlemle uygulanır. Yöntem hidrojen peroksitin ısı yada ışık ile aktive edilemesi temeline dayanır. Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandıran bir ışın uygulanır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Diş Polikliniğinde Diş Beyazlatmanın (Office bleaching) Avantajları

  Bir saatlik tek seans sonrası ortalama 8 -12 ton beyazlama

  İşlem sonrası hassasiyet hissi çok düşüktür

  Elde edilen renk uzun süre korunur

  Dişhekimi tarafından uygulandığından ağız dokularının korunması

  Günlük alışkanlıklardan vazgeçmeden iyi sonuç (sigara, çay, kahve vb.)  Diş Beyazlatma Bleaching Yöntemi

  Diş yüzeylerindeki dış renklenmeler ve varsa diş taşları periodontal yöntemlerle temizlenir.

  Başlangıç fotoğrafı alınır. Renk skalası ile başlangıç rengi tespit edilir.

  Diş çevresindeki yumuşak dokular gliserin vada vazelin içeren bir pat ile ısı ve hidrojen peroksitin zararlı etkilerinden korunmak amacıyla örtülür.

  Lastik örtü takılır. Lastik örtü ara yüzlerde mumlu diş ipi yada plastik bir iplikle sabitlenmesi gereklidir. Çünkü mumsuz dişipi kullanımı hidrojen peroksitin emilmesine sebep olabilir.

  Diş yüzeyleri cilalanır ve lastik örtüden çıkan artık koruyucu krem elimine edilir.

  Mine yüzeyleri hidrojen peroksitin nüfuzunu kolaylaştırmak amacı ile yaklaşık 7 saniye fosforik asit ile dağlanır, yıkanır ve kurutulur. (Bu aşama kullanılacak sisteme göre değişiklik gösterdiğinden her sistemde kullanılmayabilir)

  Dudakları fazla ısıdan korumak için nemli bir gazlı bez, lastik örtünün altına, dudakların üzerine yerleştirilir. Hastaya koruyucu gözlük takılır.

  Tek katlı bir gazlı bez beyazlatılacak diş arkı üzerine yerleştirilir ve hidrojen peroksit ile ıslatılır.

  Isı kaynağı beyazlatılacak dişlerden yaklaşık 30 cm. uzağa yerleştirilir. Bu şekilde 20-30 dakika süreyle hidrojen peroksitin aktivasyonu sağlanır.

  Gazlı bez kaldırılır, gerekirse koyu renklenme olan bölgelere hidrojen peroksit uygulanarak ısı aktivasyonuna 5 dakika daha devam edilir.

  Bu şekilde yapılan beyazlatmanın başarısı, renklenmenin nedenine ve miktarına bağlıdır. Yaşlanma ile olan renklenmelerde, fluoroz renklenmesinde çoğunlukla 1 seans yeterli olmaktadır. Tetrasikline bağlı renklenmelerde ise 3 hatta 4 seans gerekli olabilir.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


  2 Yorum
  Oldest
  Newest Most Voted
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Burçin Gökçen

  Selamlar,

  Diş Beyazlatma için fiyat rica ediyorum.


  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp