Dis-Agrisi-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Diş Ağrısı


Diş Ağrısı

Diş ağrısı, diş içerisinde ya da etrafında oluşan ağrıya verilen addır.

Daha ufak ölçekli diş ağrıları kişinin evde kendi kendine yapabileceği çok sürmeyen bir diş eti tahrişinden kaynaklanabilmektedir. Fakat daha ağır ve kritik diş ağrıları, kendi kendine düzelmeyecek ve bir diş hekimi tarafından düzeltilmesi gerekli olan ağız ve diş sorunlarından kaynaklanmaktadırlar.

Diş Ağrısı 2022

Dişin içerisinde yer alan kan damarları, pulpa, dokular ve sinirlerle dolmuş yumuşak bir konstrüksiyona sahiptir. Bu pulpa sinirleri insan bedenindeki en duyarlı sinirler içerisinde yer almaktadır. Bu sinirler tahrişe uğradığında ya da mikrop ile temas ettiği zaman, apseye ve şiddetli ağrıya sebep olabilmektedirler.


Bir diş ağrısı direkt olarak ölümcül olmamaktadır. Lakin dişte ya da bedenin herhangi bir bölgesinde tedavi edilmemiş bir bulaşma daima bedenin kalan kısmına yayılabilmektedir. Bu enfeksiyon sıçramasıyla hasta olmak olanaklıdır ve bu hastalık kritik, hatta yaşamı tehdit eden bir husus halini alabilmektedir. Şayet diş ağrısı geçmiyorsa, diş hekimine görünmek gerekmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuDiş Ağrısı Nedenleri

Diş ağrısı sebebi olabilecek gerekçeler arasında genel itibari ile:

 • Çürük diş
 • Dişin ortasında tahakkuk eden bakteriyel bir iltihaptan ötürü meydana gelen diş apsesi,
 • Diş kırığı veya çatlağı,
 • Diş dolgusunda bir tahribat,
 • Diş sıkma, sakız çiğneme ya da birbirine sürtme benzeri yenileyen hareketlerden kaynaklanan diş lezyonu,
 • Diş eti iltihabı,
 • Diş etlerinden diş patlaması,

Bunların yanı sıra yirmili yaş dişleri gibi sebeplerden ötürü dişlerin çekilmesi bulunmaktadır.Diş Ağrısı Belirtileri

Diş ağrısı durumunda en genel belirti, isminden de anlaşılacağı üzere keskin, zonklayan, gidip gelebilen ya da devamlı devam etmekte olan diş ağrısıdır. Kimi olaylarda ağrı, yalnızca dişe baskı yapıldığında, örneğin bir şeyi dişlerken medya olmaktadır.

Diş etrafında şişlik görülebilmektedir. Kişide ateş ya da baş ağrısı gözlemlenebilmektedir. Enfeksiyona maruz kalmış olan dişten kötü bir tada sahip akıntı ve ağızdan kötü bir koku yayılabilmektedir. Bununla beraber diş ağrısının yanında yutkunmada ve nefes alıp vermede zorluk çekiliyorsa derhal bir diş hekimine gözükülmesi önerilmektedir.Diş Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Diş ağrısı, dişin içerisinden değil çevresinden kaynaklanıyorsa diş hekimine gözükmeye gerek kalmaksızın kendi kendine iyileşebilmektedir. Diş etindeki süreksiz tahrişten ve kızarıklıktan kaynaklı ağrılar birkaç gün içerisinde çözülebilmektedir.

Bu süre içerisinde, çiğneme için etkiye uğrayan alanın kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Yoğurt ve yumurta benzeri yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Şayet dişlerde hassasiyet mevcutsa, özellikle tatlılardan ve çok sıcak veya soğuk besinlerden kaçınmak gerekmektedir.Diş Ağrısı Nasıl Doğru Tedavi Edilir?

Diş ağrısı da dahil olmak üzere muhtelif diş problemleriyle alakadar olan doktorlar diş hekimleridir. Ağrı gittikçe fazlalaşıyorsa, süreksiz, evde yapılmış ağrı kesici çareler yeterli olmamaktadır. Bu nedenle bu çarelerin ardından ağrı kısa zaman içerisinde azalmazsa, bir ya da iki günü geçen veyahut çok yoğun bir diş ağrısı, ağız bütünüyle açıldığı zaman ateş, kulak ağrısı ya da acı yükselişi, ağızda ya da yüzde şişkinlik gibi emareler mevcutsa en kısa zamanda diş hekimine gözükülmesi tavsiye edilmektedir.

Kişinin müracaat edeceği diş hekimi, evvela ağrının yerini, başlangıç zamanını, şiddet düzeyini ve ağrıyı fazlalaştırıp azaltan unsurların bulunup bulunmadığını soracaktır.

Bu soruların akabinde diş hekimi fiziksel muayene de yapacak ve bireyin ağzını, dişlerini, diş etlerini, çenesini, dilini, boğazını, sinüslerini, kulaklarını, burnunu ve boynunu kontrol edecektir. Diş ağrısı sebebini tespit etmeye destek olması adına bir röntgen çekilmesi de olanaklıdır.

Diş iltihaplarının doğru tanısı ve tedavisi, yüzün ve kafatasının öteki bölümlerine ve olasılıkla kan dolaşımına sıçramasını engellemek için mühimdir. Diş ağrıları oldukça rahatsızlık verici olduğu olabilmektedir, fakat ağrı tedavi edildiği takdirde daimi değildir. Diş hekimi ağrıyı azaltabilmekte ve ağızdaki iltihapların bedene sıçramasını engelleyebilmektedir.

Diş ağrısının tedavisi, ağrının sebebinin saptanmasıyla bağlantılıdır. Şayet bir çürük diş ağrısına sebebiyet veriyorsa, diş hekimi bu çürüğü boşaltarak dolgu yapacak, ya da icap ederse dişi çekecektir.

Diş ağrısı sebebi diş sinirinin bir iltihabı ise, kanal tedavisine, yani iltihap kapmış puplayı çıkarma ve sızdırmaz bir materyal değiştirme tedavisine gereksinim duyulabilmektedir. Bu iltihaba diş pulpasının yer aldığı boşluğa sızan parazitler neden olmaktadır.

Şayet çenede ateş ya da şişlik mevcutsa, diş hekimi bir antibiyotik yazabilmektedir. Ufak bir besin parçası diş etlerinin altına yapışarak iltihaba sebep olabilmektedir. Bu hususta, diş hekimi ayrıntılı bir temizlik önerebilmekte ya da sonrasında icap ederse başka periodontal yani diş eti tedavisi uygulayabilmektedir.Diş Ağrısı Nasıl Önlenir?

Diş ağrısı olayı diş çürümesinin neticesi meydana geldiğinden ötürü, ağız temizliğine itinayla özen göstermek bundan kaynaklanan diş ağrılarını engelleyebilmektedir:

 • İntizamlı olarak florürlü diş macunu ile dişlerin fırçalanması,
 • Günde minimum bir defa diş ipi kullanılması,
 • Uzman temizlik için senede iki kere diş hekimine danışılması doğru ağız temizliği uygulamaları arasında sayılmaktadır.

Bununla beraber şeker oranı az besinlerin seçilmesi dişlerin daha uzun zaman dayanıklı kalmasına yardımcı olabilmektedir.Diş Ağrısı İçin Evde Tedavi Mümkün mü?

Diş ağrısı eğreti olarak rahatlatılmak isteniyorsa bunun için birkaç metot kullanmak olanaklıdır:

 • Dişi hafif sıcak tuzlu suyla yıkamak, tuzlu suyun dişler arasındaki artıkları yumuşatması, dezenfektan vazifesi görmesi ve iltihabı azaltması vesilesiyle diş ağrısını hafifletebilmektedir. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırmak ve bu karışımla ağzı güzelce temizlemek yeterli olabilmektedir.
 • %3’lük bir hidrojen peroksit çözeltisiyle ağzı yıkamak iltihabı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bunun için hidrojen peroksit, eşit oranda suyla seyreltilmelidir. Kullanımın akabinde ağız güzelce yıkanmalı ve çözelti katiyen yutulmamalıdır.
 • Bir havluya sarılmış soğuk bir buz kompresini birkaç saatte bir 20 dakika süresince ağrılı kısımda tutmak ağrı ve şişliklerin hafiflemesine yardımcı olabilmektedir.

Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar ağrı ve iltihabı azaltabilmektedir.

Diş Ağrısı İçin Bitkisel ya da Doğal Tedaviler

Diş ağrısı durumunu doktor tarafından direkt olarak önerilmeyen bitkisel ilaç ya da takviyelerin herhangi bir tıbbi problemi çözebileceğine ilişkin bir bilimsel ispat yoktur. Bununla beraber bu tarz bitkisel ilaç ve takviyeler, diğer tıbbi hususlar için alınan ilaçlarla etkileşime geçerek değişik yan etkilere yol açabilmektedir.

Bu sebeple herhangi bir doğal tedavi metodunu denemeden evvel, bireyin kendine uygun olup olmadığını öğrenmesi için doktora başvurması önerilmektedir.

Bununla birlikte ağrıyı hissizleştiren ve iltihabı hafifleten doğal bir antiseptik olan karanfil yağı ağrıyı azaltmada işe yarayabilmektedir. Bir pamuk topuna az miktarda karanfil yağı sürülerek ve diş ağrısı olan bölgeye uygulanabilmekte ya da küçük bir bardak suya bir damla karanfil yağı döktükten sonra ağız içinde gargara yapılabilmektedir.

Vanilya özütündeki ekstrakt eğreti olarak ağrıyı azaltmakta ve antioksidanları bölümün iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Ekstraktı dişe ve diş etine günde birkaç defa uygulamak için bir pamuk yararlı olacaktır. Nane çayının sakinleştirici özelliğinden faydalanmak için nane yaprakları kaynatılabilmekte ve sonrasında soğutularak ağrı olan bölgeye uygulanabilmektedir. Diş ağrılarının geçici olarak giderilebilmesi için etkin bir çözümdür. Ancak kesin bir şekilde sorunun çözülmesi ve farklı hastalıkların tetikleyicisi olmaması adına mutlaka uzman desteği alınmalıdır.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar, Trigeminal Nevralji, Pembe Estetik, Ortodonti Tedavisi, Laminate Veneer

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp