Dermatoloji / Cildiye


Dermatoloji/ Cildiye, genel olarak deri ve deriye bağlı olarak gelişen hastalıkları inceleyen ve bu hastalıkları tedavi eden bir tıp branşı olarak tanımlanmaktadır. Cildiye olarak da genel bir tanıma sahip olan bu branş son derece önemli olan insan derisi ile ilgilenir ve bu son derece önemli organın tüm rahatsızlıklarına tedavi seçenekleri geliştirir. Dermatoloji ya da Cildiye hekimlerine ise tıbbi literatürde genel olarak Dermatolog ya da Cildiye uzmanı gibi tanımlamalar yapılır. Bu alanda uzmanlaşan hekimler ise bazen kendileri bazen de farklı tıp birimleri ile birlikte hastalıkların tedavisi için çalışmalar yapmaktadırlar.

Dermatoloji Nedir?

Dermatoloji/Cildiye disiplini yani tıp branşı nedir ya da Dermatoloji nedir? Sorusuna verilebilecek an yalın cevap deri ve türevi hastalıkların incelenip tedavi edildiği tıp alanıdır olmaktadır. Fakat bu branş içine deri hastalıkları dışında farklı sağlık sorunları da girmektedir. Dermatoloji veya Cildiye alanına giren bazı unsurlar ise şu şekilde sıralanabilirler;

Deri hastalıkları
Saçlarla ilgili hastalıklar
Tırnaklarla ve tırnak bölgeleri ile ilgili rahatsızlıklar
Ter bezleri ve ter bezleri bölgesi
Ağız içi rahatsızlıkları
Ağız içi mukoza
Sı ve bu bölgede meydana gelen sağlık sorunları
Genel olarak cinsel yola bağlı olarak ortaya çıkan kimi rahatsızlıklar

Cildiye olarak da insanlar tarafından bilinen Dermatoloji bilimi genel anlamda insanın deri yapısının tüm işlevleri ile ilgilenir. Bu organın öncelikle sağlıklı kalması ise bu tıp alanının temel çıkış noktası olarak gösterilmektedir. Bunun dışında derinin bir bütün olarak ele alındığı Cildiye alanında iyileştirici ve hastalık önleyici tedavi seçenekleri de uygulanmaktadır. Cilt hastalıkları olarak da bilinen deri hastalıkları dışında ise uzman Dermatologlar yine insanın deri yapısıyla bağlı ya da bağımsız farklı hastalıkların tedavilerinde de etkin rol oynayan hekimler olmaktadırlar.


Dermatoloji / Cildiye Rehberi


No more posts

Cildiye Nedir?

Dermatoloji/Cildiye aynı anlama gelen ve aynı tıp branşını karşılayan iki farklı başlık olarak tanımlanmaktadır. Cildiye branşı insanın yaşamını devam ettirebilmesi için hayati öneme sahip cilt yapısıyla yani deri organı ile ilgili çalışmalar yapar. Bu çalışmalar içine araştırmalar, tanılama ve teşhis koyma aşamaları önlemeye ve kesin iyileştirmeye yönelik tedavi uygulamaları girmektedir. Cildiye ana bilim dalı altında işlenen hastalıkların bazıları son derece basit ve kolay tedavi edilebilen hastalıklar olurken bazı hastalıkların ise tedavi süreçleri son derece uzun ve zorlu olabilmektedir. Cildiye nedir? Ve ne iş yapar gibi soruların cevapları da yine bu açıdan değerlendirildiği zaman fazlasıyla geniştir. Tüm cilt hastalıkları ve bunlarla bağlantılı birçok rahatsızlık Cildiye alanı içine girmektedir.

Dermatoloji/ Cildiye uzmanları yaş grubu ya da cinsiyet ayrımı yapmadan her yaştan erkek ve kadınlara aynı anda tedavi yöntemleri sunarlar. Son derece geniş bir hastalık skalası olan Cildiye bölümü uzmanları ise bu doğrultuda çok farklı hastalıklara en uygun tedavi seçeneklerini uygulamaktadırlar. Cilt rahatsızlıkları ya da daha genel ifadesiyle deri hastalıkları çok farklı sebeplere göre gelişebildiği için benzer durumlar olabildiği gibi farklı tanı ve tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Cildiye Doktoru

Dermatoloji/ Cildiye doktoru ya da bu alanda uzmanlaşmış hekimler ise öncelikle tıp fakültelerinde eğitimlerini tamamlarlar ve ardından girdikleri uzmanlık sınavları ile Dermatoloji veya diğer ismiyle Cildiye alanında uzmanlaşırlar. Bu branşta hizmet veren tabipler ise genel anlamda farklı mesleki donanım ve tecrübelere sahip olmaktadırlar, farklı türde ve bölgelerde meydana gelen hastalıklarla ilgilenen bu doktorlar bu kapsamda farklı uzmanlık alanları ile de koordineli çalışmalar yürütmektedirler.

Cilt ya da deri olarak isimlendirilen organın insanın en büyük ve geniş alana yayılan organı olması da bu uzmanlık alanının hizmet alanını son derece geniş bir çerçeveye yaymaktadır. Kişiler oldukça küçük bir sivilce sorunu ile de ya da son derece riskli ve tehlikeli bir cilt tümörü nedeni ile de Cildiye doktorlarına başvurabilmektedirler.

Dermatoloji/ Cildiye hekimleri ise sadece deri hastalıkları değil özellikle tanı aşamasında farklı bölge hastalıklarının tanısı ve tedavisinde de etkin olarak rol oynamaktadırlar. Bu kapsam altında bakıldığı zaman Dermatoloji ana dalı içinde tanı ve tedavisi yapılan bazı hastalıklar ise şu şekilde sıralanabilirler;

Çeşitli parazit etkenlere bağlı olarak gelişen deri sorunları
Farklı nedenlere bağlı gelişen vücut sivilceleri
Egzama ve benzeri hastalıklar
Her türlü mantar enfeksiyonları
Her türlü saç rahatsızlığı
Behçet rahatsızlığı
Cilt ve deri kanserleri
Her türlü cilt ve deri kitleleri
Deri döküntüleri ve ciltte oluşan lekeler
Fiziksel veya psikolojik nedenler sonucu ortaya çıkan cilt sorunları
Tırnak hastalıkları
Ağız içi, dudak ve dil bölgesinde meydana gelen rahatsızlıklar

Gibi daha farklı birçok hastalık ve sağlık sorunu Cildiye hekimleri tarafından tanılanıp tedavi edilen hastalıklar içine girmektedir.

Dermatoloji İstanbul

Dermatoloji/ Cildiye alanı ve bu tıp bilimi konusunda hemen hemen tüm büyük özel ya da kamu hastanelerinde uzman hekimler bulunmaktadır. Bu doğrultuda cilt hastalıkları yaşayan insanlar gerekli hastalık tanılarının koyulması ve beraberinde hızlı ve etkin tedavilerin başlaması için bu sağlık kuruluşlarına başvurabilirler. Dermatoloji İstanbul ya da diğer tüm şehirlerde yer alan hastanelerde son derece aktif olarak çalışan poliklinik ve klinikler arasında yer almaktadır. Öncelikle meydana gelen hastalığın ya da sağlık sorunun tanısının ortaya konması ile başlayan tedavi sürecinde uzman Dermatologlar hastalıkların erken tedavileri için farklı tedavi yöntemleri de uygulamaktadırlar.

Dermatoloji/ Cildiye alanının ana konusu olan insan derisi kişinin yaşam bütünlüğü ve hayatının devamı için olmazsa olmaz bir unsurdur bu durumda bu branşın önemini çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bazen sadece fiziksel kaynaklara bağlı olarak ortaya çıkan cilt hastalıklarının nedenleri bazı hastalarda ise hem fiziksel hem de psikolojik nedenlere bağlı olabilmektedir. Bu yüzden ilgili uzman Cildiye doktorları farklı disiplinler konusunda da uzmanlaşmak durumunda olan doktorlar olmaktadırlar. Yine özellikle görünüm ve estetik açıdan da farklı olumsuzluklara yol açabilen cilt ve deri hastalıklarının tedavisi de bu kapsamlar içinde ele alınıp değerlendirilmektedir.

Cildiye Hastanesi

Dermatoloji/Cildiye hastanesi ya da klinikleri ise her gruptan insana etkin ve sürekli olarak hizmet vermeye devam eden yerlerdir. Bu hastane ya da kliniklerde ise görevli olan doktorlar alanlarında uzmanlıklarını tamamlamış aynı zamanda tıbbi donanım olarak da kendilerini tamamlamış olan hekimler olmaktadırlar. Deri hastalıkları ve deri hastalıklarıyla bağlantılı kabul edilen hastalıklar sayı bakımından oldukça fazla olduğu için bu kliniklerde farklı tedaviler gerektiren hemen her cilt hastalığına da etkin bir şekilde tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. İnsan cildi dışarıdan gelebilecek her türlü fiziksel etkiye karşı son derece açık olması da bu tıp branşının hizmet kapsamının sınırlarının son derece geniş olmasına neden olmaktadır.
Dermatoloji/ Cildiye hastanesi veya kliniklerinde tanısı konulan farklı türde ki cilt ve deri hastalıkları için uygulanan bazı tedavi yöntemleri ise şunlardır;

İlaç tedavileri
Yüzeysel olarak uygulanan serum ve krem tedavileri
Alerji testleri
Fototerapi tedavisi
Dermatoskopi tedavi uygulamaları
Kriyoterapi yani dondurma tedavi yöntemi
Deri biyopsi uygulamalarıSayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp