Deri-Sertlesme-ve-Kalinlasma-Bakimi-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Deri Sertleşme ve Kalınlaşma Bakımı

Deri sertleşme ve kalınlaşma bakımı olayına konu olan kişilerin vücut bölgelerinde bulunan bazı alanlardaki derileri farklı sebeplere bağlı olarak normal yapılarından farklı şekiller alabilmektedir. Bu kapsamda deri kalınlaşması ya da sertleşmesi olarak tabir edilen bu sorunların beraberinde getirdiği farklı olumsuz etkilerde olabilmektedir. Bu bağlamda özellikle ayaklarda ve ayakların alt kısımlarında gözlenebilen sorunların başında ise deri kalınlaşmaları gelmektedir.

Bunun yanında toplum içinde el, kol ve özellikle yüz derilerinde meydana gelen sertleşme sorunları ise deri sertleşmesi olarak tanımlanabilmektedir. Deri kalınlaşması problemleri toplumda hemen hemen herkesin sıklıkla yaşayabileceği sorunlar içinde sayılmaktadır, deri sertleşmesi olarak tabir edilen problemler ise genel olarak belli bir yaş aralığındaki kadınların daha fazla karşılaştığı ve bir bakım gerektiren sağlık sorunları olarak ifade edilmektedir.Deri Sertleşme ve Kalınlaşma Bakımı Genel Tanıtım

Deri sertleşme ve kalınlaşma bakımı ve genel anlamda tedavisi için uygulanabilen farklı teknik ve yöntemler, aynı zamanda kişilerin kendi yapabileceği bazı işlemlerde bulunmaktadır. Deri kalınlaşması ve dolayısıyla mevcut deri yapısının temel alarak özelliklerini yitirmesine neden olan bu sorunlar kişilerde farklı boyutlarda ve farklı özelliklerde görülebilmektedir. Derilerin kalınlaşması genel olarak ise ayak tabanının alt kısımlarında bulunan cilt tabakasında başlayabilmektedir, devamında ise farklı boyutlarda gelişim gösterebilmektedir.

Özellikle ayak tabanında meydana gelen deri kalınlaşmalarına neden olan etkenler ve diğer cilt üzerinde meydana gelen sertleşmelere neden olan sebepler farklılıklar gösterebilmektedir. Normal olmayan basınç, aşırı ve devamlı sürtünme, aynı zamanda ayak tabanlarının yüksek baskılara maruz kalması, derilerin normal yapılarını kaybetmelerine neden olmaktadır.

Deri sertleşme ve kalınlaşma bakımı ve genel olarak tedavileri ise oluşan sorunların boyutlarına göre şekillenebilmektedir. Bu deriler meydana gelen bu etkenlere bağlı olarak sertleşmeye, esnek yapılarını kaybetmeye ve netice itibariyle de kalınlaşmaya başlayabilmektedirler. Bu bağlamda hem ayaklar üzerinde oluşan kalın deri tabakaları hem de yüz ve el gibi organlarda gelişen sertleşmeler kişilere hem görünüm ve estetik açıdan olumsuz etkiler verebilmektedir.

Deri sertleşmesi sağlık sorunları insanların sadece dış cilt yapıları üzerindeki derilerde meydana gelmemektedir. Bazı vakalarda deri kalınlaşması sorunları özellikle iç dokularda ve iç organlarda da gözlenebilmektedir. İç organ yapılarında meydana gelen bu sertleşme ve kalınlaşmaların etkileri ise çok daha önemli ve aynı zamanda çok daha ciddi hastalıkların habercisi de olabilmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuDeri Sertleşme ve Kalınlaşma Bakımı Nedir?

Deri sertleşme ve kalınlaşma bakımı için öncelikle ciltte meydana gelen deri kalınlaşmalarının hangi nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığının saptanması önemli olmaktadır. Bu bağlamda özellikle el ve yüz bölgelerinde meydana gelen deri hassasiyetlerine bağlı olarak gelişen deri sertleşmeleri, yine ayak tabanlarında oluşan deri kalınlaşmalarının bakımları ve genel tedavileri ise farklı olabilmektedir.

Bu kapsam içinde deri sertleşmesi ya da kalınlaşması olarak genel bir başlık altına alınan bu sağlık sorunlarının ortaya çıkış nedenleri, ortaya çıkış yerleri ve etkileri de birbirlerinden çok farklı olarak meydana gelebilmektedir. Ciltte meydana gelen deri sertleşmeleri aynı zamanda derinin nemli ve esnek yapısının ortadan kalkmasına bağlı olarak meydana gelebilmektedir, bu durum farklı cilt sorunlarını da beraberinde getiren farklı olumsuz özelliklerde gösterebilmektedir.

Deri sertleşme ve kalınlaşma bakımı yaşanan bu sağlık sorunlarının tedavilerinin de bir parçası olarak kabul edilmektedir. Ayakların taban bölgelerinde oluşan kalınlaşmalara halk arasında nasırlaşma ismi de verilebilmektedir. Bu sorunlar ise büyük ölçüde tercih edilen ayakkabılara ve kişilerin anatomik yapılarına bağlı olarak gelişebilmektedir. Yine bazı vakalarda hastaların kalıtsal özelliklerinin de böyle sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabildiği ifade edilmektedir.

Bu neden bu ve buna benzer sorunlar yaşayan bireylerin ya da belirtilerini gören insanların hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşunda, konunun uzmanı bir doktora başvurmaları önemli bir konu olarak kabul edilmektedir. Ayrıca deri kalınlaşmaları birbirini takip eden süreçler boyunca da farklı cilt yapılarında gözlemlenebilen sağlık sorunları olarak kabul edilmektedir.Deri Sertleşmesi ve Kalınlaşması Nasıl Oluşur?

Deri sertleşme ve kalınlaşma bakımı faaliyetleri içine derinin normal ve sağlıklı yapısını kaybetmesine neden olan giderek daha az esnek ve daha çok kalın olmasına neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması işlemleri de girmektedir. Ayrıca temel olarak ciltte yaşanan bu anormal durumların neden ve nasıl ortaya çıktığının hangi etkilere bağlı olarak etkilerinin arttığının da ortaya konulması önemli olmaktadır.

Yaşanan kalınlaşmalar ya da sertleşmeler insanlarda, cinsiyetler arasında, yaş gruplarında farklılıklar gösterebilmektedir. Bu noktada bazı bölgelerde yaşanan sertleşmeler daha çok kadın bireylerde görülebilirken, özellikle ayak tabanında yaşanan kalınlaşmalar ise daha çok erkek bireylerde gözlemlenebilen sorunlar olabilmektedir. İnsanlar farklı nedenlere bağlı olarak ciltlerinin ve deri yapılarını sağlıklı hallerini kaybettiklerini ancak zaman içinde fark edebilmektedirler

Deri sertleşme ve kalınlaşma bakımı eylemlerinde ise özellikle cilt sorununa tam anlamıyla bir tanı ve teşhis için konulmuş olması önem arz etmektedir. Bu kapsamda kişilerin kendi imkânlarıyla geliştirebilecekleri bakım şekillerinin de farklı sorunlara yol açma riski en az seviyelere inmektedir.  Cilt ve deri yüzeylerinde meydana gelen kalınlaşma gibi problemlerle ilgili olarak  da tıp alanında farklı uzmanlık bölümleri çalışmalar yapabilmektedir.

Özellikle yüz, el gibi göz önünde olan bölgelerde yaşanan sertleşmeler beraberinde estetik olarak farklı durum ve problemleri de getirmektedir, bu durumda ise estetik dermatoloji alanı devreye girebilmektedir. Yine Cildiye hekimleri tarafından incelenen vakalar en uygun ve geçerli olan tedavi seçenekleri uygulanarak iyileştirmeye çalışılmaktadır.Deri Sertleşme ve Kalınlaşma Belirtileri

Deri sertleşme ve kalınlaşma bakımı, tedavisi ve tanı işlemleri ile bir arada yürütülen bir işlemler bütün olarak kabul edilmektedir. Kişilerin ciltlerinde oldukça farklı sebep ve etkenlere bağlı olarak değişik boyutta bozulmalar oluşabilmektedir. Oluşan bu sorunların bir kısmı görünümü direkt olarak olumsuz etkilerken bir kısmı ise aynı zamanda ağrılı ve sancılı semptomlarda gösterebilmektedir.

Cilt derisinin sertleşmesi ve kalınlaşması sorunlarında da bazı bölgelerde yaşanan kalınlaşma problemleri beraberinde olumsuz belirtileri de taşıyabilmektedir. Cilt sertleşmelerinin el ve yüz eksenli olarak yaşanan türlerindeki belirtiler genel olarak fiziksel yani gözle görülebilen etkiler olabilmektedir fakat ayak tabanı kalınlaşması olarak da tabir edilen nasır ve benzeri lezyonlar da ise rahatsızlığa ağrı ve sancılar da eşlik edebilmektedir.

Deri sertleşme ve kalınlaşma bakımı uygulamaları içinde temel bir gösterge olan rahatsızlığın bazı karakterize ve tipe özel belirti ve semptomları da bulunmaktadır. Bu kapsam da bu belirtiler uzmanları doğru ve erken tanı ve teşhis sonuçlarına da götürebilmektedir. Ayrıca belirtilerin takibi ve azaltılması ise tedavinin başarısı için önemli bir ölçüt ve gösterge olarak da kabul edilmektedir. Bu kapsam altında hem ayaklarda hem de yüz bölgelerinde meydana gelen farklı belirtiler ise şu şekilde sıralanabilirler;

Ayak tabanında belirgin deri kalınlaşması
Ayak tabanında meydana çıkan nasır lezyonları
El ve kol derilerinde sertleşmeye bağlı şekil bozuklukları
Yüz cilt yapısında sertleşmeye bağlı işlev sorunları

Tedavi Yöntemleri

Deri sertleşme ve kalınlaşma bakımı ya da diğer bir ifadeyle tedavisi için uygulanacak seçenekler ve işlemler farklılıklar gösterebilmektedir. Bu durumun farklı nedenleri bulunabilmektedir netice itibariyle en büyük organ olan cildin farklı bölgelerinde kalınlaşma ya da sertleşme sorunları yaşanabilmektedir. Yine farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bu sağlık sorunları farklı tedavi teknikleri ile çözüme kavuşturulmaya çalışılmaktadır.

Özellikle ayak tabanında meydana gelen kalınlaşmalar veya nasır yapılarının tedavisinde uzman hekimler kazıma ve yumuşatma gibi tedavi işlemleri uygulayabilmektedirler. Bunun yanında ağrı ve sancının da eşlik ettiği nasır oluşumları için ağrı kesici özellikleri olan ilaçların ve kremlerin kullanımı da tedaviler içinde kendilerine  yer bulabilmektedirler.

Deri Kistlerinin Alınması, Çocuklarda Ürtiker (Kurdeşen), Sivilce ve Akne Tedavisi, Ben Aldırma


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp