Deri-Kistlerinin-Alinmasi-Dora-Hospital-1200x679.jpg
Deri Kistlerinin Alınması

Deri kistlerinin alınması ya da genel olarak kist yapılarının cerrahi müdahaleler ile alınması sıklıkla uygulanan tıbbi tedaviler arasında yer almaktadır. Kistler hemen her yaş grubundan erkek ve kadınlarda görülebilen genel olarak ise tümör olarak isimlendirilen yapılar olarak tanımlanmaktadır. Fakat tıbbi olarak kist ve tümör birbirinden ortaya koydukları etkiler ve şekil olarak da ayrılmaktadır.

Kist diye tanımlanan oluşumlar insanların vücutlarının değişik alanlarında oluşabilen ve hem kansere dönüşebilen kötü huylu hem de iyi huylu olabilen yapılar olmaktadırlar. Bu kapsamda oluşan her kistin mutlaka bir uzman tarafından kontrol edilmesi ise her zaman kişilere önerilen bir durum olmaktadır. Bu sayede oluşan kist yapısının türü ortaya çıkarılmış olmaktadır ve gerekli işlemler hızlı ve etkili bir şekilde yapılabilmektedir.Deri Kistleri Nedir?

Deri kistlerinin alınması işlemi de yine cerrahlar tarafından yapılan tanı ve tetkik işlemleri ardından gerçekleştirilen tıbbi cerrahi işlemlerle yapılan işlemler olmaktadır. Kist olarak isimlendirilen bu rahatsızlıklar vücut yapısında hemen her yerde ortaya çıkabilen oluşumlar olmaktadır.

Hem cilt ve deri yüzeyinde oluşabilen bu yapılar aynı zamanda iç organlarda ve diğer tüm vücut bölümlerinde olabilmektedir. Oluşum şekilleri ve yerleri farklı olan kist yapılarının genel olarak yapıları ise iç kısımları sıvı ya da hava ile kaplı kabarık ya da büyüme şeklinde olmaktadır. Yine bu oluşumlar boy ve boyut olarak da çok fazla farklılıklar gösterebilen rahatsızlıklar olabilme özellikleri taşımaktadırlar. Bazı tümör ya da kistler çok küçük hatta mikroskobik olabilirken bazıları ise oldukça büyük boyutlara sahip olabilmektedirler.

Deri kistlerinin alınması yani uygun işlemlerle temizlenmesi işlemleri içinde öncelikle kistlerin tam olarak tanımlanması son derece önem verilen tıbbi bir konu olmaktadır. Bu kapsam altında kistin oluştuğu bölge ve etkilediği alanlarda bu tanı aşamasında uzmanlarca dikkate alınan diğer konu başlıkları olmaktadır. Kist oluşumları meydana geldikleri bölgede yarı bir yapının içinde de bulunabilirler bu yapıları ile de özellikle dış deri kistleri kolayca fark edebilen türler olabilmektedirler.

Oluşan bazı vücut kistleri ise genel olarak zararsız olarak tanımlanmaktadırlar ve bir süre içinde kendiliklerinden yok olabilmektedirler. Yine oluşan çoğu kist kişiler için hayati bir risk taşımamaktadır fakat buna rağmen uzun süre boyunca kaybolmayan tümörler için sağlık kurumlarına başvurulması gerekmektedir.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuKist Belirtileri?

Deri kistlerinin alınması ve diğer tüm oluşan kistlerinin temizlenmesi işlemleri öncesi bu oluşumlarının ortaya koydukları belirtilere de bakılmaktadır. Kist diye adlandırılan bu rahatsızlıklar insanların vücutlarında her yerde oluşabilmektedir fakat bazı iç ya da dış organlarda oluşan kistler ortaya koydukları belirtiler bakımından diğerlerinden ayrılabilmektedir. Kist yapıları içinde çoğunlukla küçük ve etkisiz olan oluşumlar belirgin ve ayırt edici belirtilere neden olmamaktadırlar.

Bazı durumlarda ise oluşan kistler gözle görülebilen ve hissedilen bir takım belirtiler ortaya koyabilmektedir. Kist tipleri ve oluşum gösterdikleri bölgeler ise verecekleri belirtileri direk olarak etkileyebilen unsurlar olabilmektedir. İç organlarda oluşan kimi kistler küçük ve etkisiz olduklarında bir belirti vermezken bazı organlarda oluşan kist yapılarının şiddetli ağrı gibi belirtileri olabilmektedir.

Deri kistlerinin alınması aşamasında da yine deri altında oluşan kist yapılarının büyüklükleri ve verdikleri sıkıntı ve zararlar da ortaya koyulmaktadır. Bu kapsam içinde bazı deri altı kistleri aynı organlarda oluşan kistler gibi kişilerde şiddetli ağrı gibi olumsuz durumlar oluşturabilmektedir. Bu noktada kistin yapısı belirtilerini etkilemektedir, belirtiler ve devamlılığı gibi konularda bir cerrahi işlem olup olmayacağını belirlemektedir.

En genel kist belirtilerinden bir tanesi de oluştuğu bölgede meydana getirdiği şişlikler ve şişlik benzeri yapılar olarak tanımlanmaktadır. Özellikle bu belirtiler dış deri ve iç deri üzerinde oluşan deri kistleri gibi sorunlarda çok daha bariz olarak ortaya çıkabilen belirtiler olabilmektedir.Kist Çeşitleri

Deri kistlerinin alınması ya da diğer kistlerin alınması olarak ifade edilen işlemler cerrahi operasyonlar şeklinde uygulanan işlemler olmaktadır. Kist alınması işlemi ise kistin olduğu bölgeye göre farklılık gösterebilmektedir. Yine kistin oluşmuş olduğu alana ve kistin büyüklüğüne göre de operasyonların seviyeleri artabilmektedir. Kişilerde yaygın görülen bazı kist türleri olabileceği gibi bu türlere nazaran daha az görülebilen farklı kist türleri de bulunmaktadır.

Kistler oluştukları bölgeye göre ya da büyüklüklerine göre de sınıflandırılıp ona göre tedavi işlemleri uygulanabilen rahatsızlıklar olarak da tanımlanmaktadırlar. İnsan vücudunun her bölgesinde kist yapıları oluşabileceği gibi her yaşta da bu kist oluşumları kişilerde görülebilmektedir.

Deri kistlerinin alınması işlemleri de yine kistin oluştuğu bölgede ki hasar durumuna göre karar verilen durumlar arasında sayılmaktadır. Bu noktadan hareketle kist diye tanımlanan oluşumlar erkeklerde ve kadınlarda da görülebilen unsurlar olmaktadır. Yine bazı kist türleri sadece kadınlarda görülebilirken bazı deri altı kistleri gibi kist unsurları hem erkek hem de kadınlarda ortak olarak ortaya çıkabilmektedir.

İnsanlarda sıklıkla görülen bazı kist çeşitleri ise şu maddeler halinde sıralanabilirler;

 • Deri altında oluşan kistler
 • Deri üstünde meydana gelen kistler
 • Yumurtalık kistleri
 • Meme kistleri
 • Böbrek kist oluşumları
 • Beyin ve sinir kistleri
 • Hidatik kist oluşumları
 • Rahim kistleri


Nasıl Uygulanır?

Deri kistlerinin alınması beraberinde o bölgede oluşan hasarların da ortadan kaldırılmasını amaçlayan tedavi şekillerini içeren bir uygulamalar bütünü olmaktadır. Bu durum diğer bütün kist türlerinin tedavisi ve alınması işlemleri içinde geçerli olan bir durum olmaktadır. Aynı zamanda kist alma işlemleri öncesi ise kistin nende oluştuğu ve belirtileri gibi önemli konu başlıkları ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

Bazı kistler ortada çevresel ya da fizyolojik bir etki olmadan da oluşabilmektedirler. Yine farklı kistlerin oluşumları için ise harici ya da dâhili etkenler söz konusu olabilmektedir. Bazı kist oluşumları kendiliğinden ve kısa zaman içinde geçerken bazı tür kistler ise son derece tehlikeli farklı sorun ve hastalıklara yol açabilmektedir.

Deri kistlerinin alınması işlemleri ise derinin hangi katmanında kist oluşmuş olduğu ile alakalı da farklılıklar gösterebilmektedir. Bu doğrultuda bazı kist gruplarına giren türler için detaylı tıbbi incelemeler yapılması gerekmektedir özellikle iç organlarda oluşan kistlerin tespiti için farklı tanı ve teşhis yöntemleri kullanılmaktadır.

Genel olarak kist oluşumuna nende olan bazı etkenler ise şunlardır;

 • Cilt yapısında bulunan yağ bezlerinin tıkanması durumu
 • Geçirilen farklı enfeksiyon rahatsızlıkları
 • Sahip olunan genetik kökenli rahatsızlıklar
 • Düzensiz hormon işlemleri ve hormonsal düzensizlikler
 • Kronikleşmiş iltihaplı rahatsızlıklar
 • Ailede bulunan rahatsızlık geçmişleri
 • Özellikle meme ve yumurtalık kistlerinde, adet düzensizlikleri

Kist Tedavi Yöntemleri

Deri kistlerinin alınması ve genel anlamda tüm kist çeşitlerinin tedavisinde uzman hekimler görev almaktadırlar. Bu noktada oluşmuş kist yapısının türü ve özellikleri ise kist tedavisinin seyrini etkileyen önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Temel olarak kist tedavilerinde ise öncelikle kistin iyi huylu olup olmadığı anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu aşamadan sonra ise kistin bulunduğu bölge ve durumu göz önüne alınarak ilaç tedavisi, gözlem ya da cerrahi operasyon seçeneklerinden biri ya da birkaçı birlikte uygulanabilmektedir.

Çocuklarda Ürtiker (Kurdeşen), Sivilce ve Akne Tedavisi, Ben Aldırma


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp