depresyon.jpg


Depresyon

Depresyon, yalnızca kötü bir ruh halinden ibaret değildir. Depresyon uzun süreli veya sürekli devam eden üzüntü, değersizlik hissi ile eskiden keyif alınan aktivitelere ilgi duymama şeklinde belirir. Hem ruhsal, hem bedensel belirtileri olan bu duygu durum sorunu, terapi yoluyla atlatılabilir.

Depresyon 2022

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Eğer 2 haftadan uzun bir süredir kendinizi üzgün, mutsuz veya kötü hissediyorsanız veya normalde keyif aldığınız aktivitelerden keyif almıyorsanız o zaman depresyonda olabilirsiniz. Elbette herkes zaman zaman kendisini yukarıda belirtilen şekilde hissedebilir ve depresyonda olduğu anlamına gelmez.

Fakat depresyon belirtileri ve semptomları aşağıdaki gibidir:


 • Suçluluk, sinirlilik, mutsuz, özgüven eksikliği, umutsuzluk, üzüntü, karar vermede zorluk yaşama, hayalkırıklığı duyguları,
 • “Değersizim”, “Başarısızım”, “Herşey benim suçum”, “Hayat yaşamaya değmez” gibi düşünceler,
 • Yorgunluk, baş ağrıları, uyku sorunları, iştahta değişiklik, kilo alma veya verme, kolay hastalanma ve kas ağrıları gibi fiziksel belirtiler

Dora Sağlık Bilgi Formu  KVKK Bilgi Metni Devamı


  Depresyon kişiyi aynı zamanda doğru olmayacak boyutta çaresizlik ve ümitsizlik düşüncelerine kaptırabilir. Kişi, ailesinden ve arkadaşlarından kendini soyutlayarak giderek izole yaşama eğiliminde olabilir. Kimi zaman bu durum, üzüntü ve içe kapanıklık yerine öfke patlamaları ve sinirlilik şeklinde ortaya çıkabilir. Bu tip durumlarda destek almak zor gelse bile, psikolojik terapi yoluyla zamanla kişi kendini daha iyi hissedebilir ve depresyonu atlatabilir. Kişinin bir uzmana danışmadan kendi başına ilaç alıp kullanması son derece yanlış ve tehlikelidir.  Depresyon Teşhisi ve Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

  Depresyon için en etkin ve kanıtlanmış terapi modelleri, Bilişsel davranışçı terapi (kognitif terapi) ve farkındalık bazlı kognitif terapidir. Bilişsel davranışçı terapi, kişinin işlevsel olmayan duygu ve davranışlarını inceleyerek, ortaklaşa bir çalışma ile, kişiye destek sağlar. Farkındalık bazlı kognitif terapi ise, postmodern terapi modelleri arasında bir yaklaşım olup, bu ruh halini yaşayan kişinin duygularıyla ve deneyimleriyle ilişkisini inceleyerek daha çok kendini anlama, kabul etme ve buna göre davranma ilkesinde bir yaklaşımdır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp