Dental-Tedaviler-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Dental Tedaviler


Dental Tedaviler

Dental tedaviler, dişlerde meydana gelen ve kişilerin hayatını hem yaşam kalitesi hem de estetik açıdan olumsuz yönde etkileyen sağlık sorunlarının giderilmesine yönelik olarak uygulanmaktadır.

Dental Tedaviler 2022

Tedavi Yöntemleri

Dental açıdan yaygın olarak görülen sağlık sorunları ile ilgili olarak uzman diş hekimlerince, sorunun bütünüyle ortadan kaldırılmasına yönelik olarak uygulanan teknik ve yöntemleri içerir. Gerçekleştirilen bu uygulamalar, sorunun ortadan kalkarak, mümkün olan en yüksek standartta normalleşme ve değişken sürelerde iyileşme hedefler.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuRadyoloji ve Oral Diagnoz (Görüntüleme ve İlk Muayene)

Dental tedaviler kategorisindeki Oral Diagnoz yani ilk muayene, diş hekimliği tıp dalında diş hastalıkları ve ağız hastalıklarının ya da ağızda belirti gösteren tüm vücudu etkileyen bir hastalık veyahut durumla alakalı hastalıkların radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılarak tanımlanması ve gereken tedavilerin kavlükarar edilmesidir. Muayenehanelerde verilerin bir ekran üzerinde elektronik olarak gösterilmesi şeklinde görüntüleme metotları (Geniş görüş alanını kaplayan röntgen, RadioVisioGraphy, vücut içindeki alanların ayrıntılı resimlerini veya taramalarını oluşturmak için hususi röntgen ışını kullanılan bir görüntüleme yöntemi olan bilgisayarlı tomografi) ile tanı ve tedavi tasarlaması yapılmaktadır.Çene, Ağız ve Diş Cerrahisi (Çene Eklemi ve Gömülmüş Diş Tedavisi)

Dental tedaviler kapsamında gömülmüş vaziyetteki yirmilik dişlerin ameliyatları, kök ucunun bir kısmının ya da tümünün çıkarılması, çene kırıkları, kist ve tümör operasyonları, implant ameliyatları gibi bütün çene eklemi tedavileri ve cerrahi muamelâtlar çene, ağız ve diş cerrahisi mütehassısları tarafından gerçekleştirilmektedir. Hastanelerde yer alan umumi anestezi odalarının verdiği olanakla lüzumlu görülen operasyonlar genel anestezi altında uygulanabilmektedir.Konservatif Diş Tedavisi

Dental tedaviler uygulamalarında kullanılan ve materyal teknolojisindeki ilerlemeler ile günümüzde çok yaygın olan kompozit yani reçine dolgular neredeyse her sahada kullanılmaktadır.

Orta ve küçük çaplı diş dokusu yitimlerinde kompozit, elverişli bir dolgu materyalidir.
Ön dişlerde kaza neticesinde meydana gelen kırıklar, renk farklılıkları, arka dişlerdeki çürümenin sebep olduğu boşlukları doldurmak adına kullanılan diş dolgu maddeleri, diş tonunda kompozit dolgular ile tamir edilebilmekte ve dişler arasındaki aralıklar kompozit dolgular ile kapatılabilmektedir.
Çürümüş diş dokusu ekarte edildikten sonra, dişin natürel rengiyle ahenkli kompozit dolgu materyali seçilerek natürel diş dokusu sayesinde farkı tefrik edilemeyen estetik neticeler elde edilmektedir.
Estetik karma yenilemelerle dental tedaviler sayesinde işlevsel, anatomik ve estetik çarpıklıklar dişlere asgari müdahaleyle düzeltilebilmektedir.

Doğal diş dokusuna dokunulmaksızın, bir saatlik randevu içerisinde dişlere yepyeni bir biçim, hastaya güven verici bir tebessüm kazandırılabilmektedir.Endodonti (Kanal Tedavisi)

Dental tedaviler grubunda yer alan kanal tedavisi, pulpadaki damar ve sinirlerin ekarte ve pulpa boşluğunun arındırılması, kanalların büyütülmesi ve kanal dolgu materyali yardımıyla doldurulması adımlarından oluşmaktadır. Dişe güçlülük ve can veren dokular, dişin orta noktasındaki boşlukta bulunan ve pulpa ismi verilen sinirler ve damarlardır. Uyumsuz yenilemeler, eski dolguların çevresinde oluşan yeni çürükler, derin çürükler ya da kaza sonucu dişin sinir ve damar dokusu canlılığını kaybetmektedir.

Sıklıkla dişlerde ağrı, apse, yüzde şişme meydana gelebilmektedir. Bu dişlere kanal tedavisi işlemi uygulanmaktadır. Kliniklerde genellikle dişin çekimine lüzum kalmadan ağrılı ve enfekte dişlerin tedavi edilmesi olanaklıdır.Protetik/Protez Diş Tedavisi (Kron ve Köprüler, Hareketli Protezler)

Kron

Dental tedaviler sınıfından kron uygulamasıyla dişler, dolgu uygulanarak restore edilemeyecek büyüklükte diş dokusu kaybı oluştuğunda yenilenmektedir. Kron (kaplama), dişin bütün yüzeyini kaplayan ve kronun üretildiği materyale göre bir simanla dişe yapıştırılan yenileme türüdür.

Kronun üretiminde estetik beklentiler, biyolojik ve mekanik lüzumluluklara bağlı şekilde, kıymetli metal alaşımları, zirkonyum ve alüminyum dayanaklı porselen veyahut tam seramik materyaller kullanılabilmektedir.

Köprü

Dental tedaviler içerisindeki köprü uygulamasıyla diş noksanlıklarının giderilmesinde implant konuşlandırmak birincil tercih olsa bile implant uygulanamayan hallerde diş noksanlığı giderilebilmektedir. Tek veyahut birden çok diş noksanlığında, dişsiz kısma komşu dişler ufaltılarak, hazırlanan tek modül köprü ufaltılan dişler üstüne yapıştırılmakta ve noksan dişler yerine konmuş olmaktadır.

Diş noksanlığının bulunduğu bölüme uygun köprünün üretileceği materyal tercih edilebilmektedir. Kron yapımında olduğu gibi köprü yapımında da metal, zirkonyum, alüminyum dayanaklı porselen ya da tam seramik materyaller kullanılabilmekte ve yerinde simanlarla yapıştırılmaktadır.Pedodonti (Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı)

Dental tedaviler, 3 ila 12 yaş aralığındaki bütün çocukların diş sorunlarıyla alakadar olurken, lüzumlu ağız temizliği ve eğitimini sağlayan bu birim, gelecek nesilleri ağız diş sağlığı hususunda bilinçli kılma amacı ile hizmet sunmaktadır.

Diş çürüklerinin önüne geçilmesi amacıyla flor ve fissür örtücü uygulamaları pedodonti mütehassısı tarafından yapılmaktadır. Ortodontik bozuklukların meydana gelmesini önlemeye yönelik çalışmaları da bulunan bu birimlerden bununla birlikte hiperaktif ya da kooperasyonu bulunmayan hastalar için de umumi anestezi koşullarında tedavi hizmeti vermektedir.

Ortodonti

Dental tedaviler içerisindeki ortodonti, çapraşık dişlerin, maloklüzyon yani çenelerdeki örtüş bozukluklarının tedavisi ile alakadar olan ihtisas branşıdır.

  • Hareketli apareyler ya da sabit tedavi metotları ile çene büyümesinin yönlendirilmesi (çocuk hastalarda), kötü alışkanlıkların (emzik kullanımı, parmak emme gibi) çenelere yapmış olduğu olumsuzlukların ve tüm çapraşıklıkların giderilmesi ortodonti uzmanı tarafından yapılmaktadır.
  • Kullanılan tutucuların ve tellerin diş tonunda olmasıyla görüntü açısından da sorunlar ortadan kalkmıştır.
  • Ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilmektedir.
  • Ortodontik tedavide kullanılacak olan tellerin dişlerin dil tarafına yerleştirildiği ve dışarıdan görünmeyen lingual ortodontik tedavi tekniği ile tel görüntüsünden kurtularak tedavi olmak, dışarıdan hiç belli olmayan şeffaf plaklar ( ClearAligner ) ile dental tedaviler sayesinde çapraşık dişleri düzeltmek artık olanaklı olmaktadır.

Tel görünümünden hoşnut olmayan çocuk yaştaki hastalar için estetik ve renkli teller son dönemlerde tercih edilen metotlar olmuştur. Tüm bu tedavi metotları  erişkin ve çocuk hastalar için kliniklerde başarıyla uygulanmaktadır.

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları Tedavisi)

Dental tedaviler grubunun bu bölümünde dişleri kuşatan diş eti, kemik ve ligamentler (periodonsiyum) ile alakalı tüm hastalıkların tedavileri yürütülmektedir. Diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve rutin diş hekimi ziyaretlerinde doktorun uyguladığı uzman temizlik işlemleri periodontal hastalıkların önüne geçmede sıklıkla yeterlidir.

Hamilelik süresince yaşanan hormonsal değişiklikler, kimi sistemik hastalıklar, hatalı veyahut yetersiz ağız bakımı diş eti hastalıklarına yol açabilmektedir. Dişeti rahatsızlığının birincil ve tedavisi en basit basamağı, dişeti apseleri, kronik ve akut periodontitis, ülseratif dişeti rahatsızlıklarının tedavileri, flap operasyonu, kök onarımı benzeri cerrahi yöntemler ve biyolojik materyaller kullanılarak diş eti hastalıkları uzmanı tarafından yapılmaktadır.

İmplant Uygulamaları

Dental tedaviler karşısında tedirginlik duyan hastalarda implant uygulamaları genel anestezi  ya da sedasyon şartlarında yapılabilmektedir. İmplantlar, diş kökü benzeri hizmet sağlaması amacıyla çene kemiği içerisine cerrahi bir operasyon ile yerleştirilen, biyolojik olarak uyumlu titanyumdan üretilmiş vidalardır.
Tek ya da birden çok diş eksikliğinde sınırlı uyuşturma altında muayenehane ortamında başarıyla uygulanabilirler.

Yoğun olarak implantlar, diş etine yapılan bir kesi ile çene kemiği meydana çıkarıldıktan sonra yerleştirilmektedirler ve 1 hafta sonra alınmak üzere kesilen diş eti bölgesine dikiş atılmaktadır. Dental tedaviler kapsamındaki uygulamaları müteakip tavsiyeler ve kullanılacak olan ilaçlar ile problemsiz bir iyileşme dönemi geçirilmesi sağlanacaktır.

İmplantlar uygulanmış oldukları kemik bölümüne ve hastanın kemik yoğunluğuna bağlı şekilde ortalama 2 ila 6 ayda kemikle bütünleşmektedirler. Bu vetire neticesinde implantlar üstüne sabit ya da hareketli protez yapılabilmektedir. Estetik ve işlev kazandırmanın beraberinde implantlar diş noksanlığı ile baş gösteren kemik kaybının önüne geçerek çenelerde yapı ve formun sürekliliğini sağlamaktadırlar.

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar, Trigeminal Nevralji, Pembe Estetik, Ortodonti Tedavisi, Laminate Veneer

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp