Dahiliye


İç hastalıkları/dâhiliye olarak da bilinen ve genel anlamda kişilerin iç organ ve dokuları ile ilgili hastalıklarla ilgili ilk muayene ve testlerin yapıldığı, tıp alanı olarak tanımlanmaktadır. İç hastalıkları birimi son derece geniş bir ölçekte çok sayıda farklı hastalıkların tanı, teşhis ve tedavi işlemlerinin yapıldığı bir bölüm olarak da ifade edilmektedir.

Bu kapsam içinde hemen bütün sağlık kurumu ve hastanelerin genel anlamda en yoğun hasta kabul edilen bölümlerinden bir tanesi dâhiliye bölümü olmaktadır, bu bölüm altında çok sayıda farklı uzmanlık alanı da bulunmaktadır. Uzmanlık alanlarıyla insanların vücutlarının içindeki dokularında, organlarında ve farklı yapılarında meydana gelen hastalıklarla ilgili ayrıntılı tanı ve tedavi işlemleri de yürütülmektedir.

Genel Tanıtım

İç hastalıkları/ dâhiliye bölümü insanların yaşamaları için zorunlu olan, aynı zamanda genel sağlık görüntüleri üzerinde de çok önemli etkileri olan organların ve vücut sistemlerinin doğal yapıları üzerinde de çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda sindirim sistemi hastalıklarından dolaşım sistemi hastalıklarına kadar farklı birçok sisteme dayalı hastalık da dâhiliye bölümü içinde tedavi edilebilmektedir.

Ayrıca bölüm kendi içinde ayrıldığı alt dallarla mevcut hastalıkların en hızlı şekilde tedavi edilebilmesi için çok daha ayrıntılı ve çok daha detaylı tanı ve tedavi çalışmaları da yapabilmektedir. Bu doğrultuda iç hastalıkları bölümüne başvuran hastalar sahip oldukları hastalığın veya rahatsızlığın türüne göre  farklı tanı ve teşhis olanakları kullanılarak muayene edilmektedirler.

İç hastalıkları/ dâhiliye birimlerinde bir hastalığın tedavisi için en önemli unsurların başında gelen erken tanı ve teşhis konulması gibi konulara da son derece fazla önem verilmektedir. Bu bağlamda birçok hastalığın başlangıç aşamasında gösterdiği belirtiler çok daha dikkatli ve ayrıntılı olarak  incelenmekte ve gösterilen belirtilere göre uygun hastalık tanımlamaları da yapılabilmektedir.

Yine mevcut tıbbi olanaklarda özellikle iç hastalıklarının konusu içine giren hastalıkların tanı aşamalarında hastalığın türüne göre etkin olarak da kullanılabilmektedir. Bu tıbbi görüntüleme ve test olanakları ile birçok hastalık çok ileri boyutlara gelmeden ve zararları kalıcı hale dönüşmeden tespit edilip, tedavi işlemleri başlatılmaktadır.

İç hastalıkları/ dâhiliye klinikleri genel anlamda her yaştan ve her cinsiyetten kişilere hizmet veren tıbbi bölümler olmaktadır. Bu bölümler özellikle ilgilendikleri hastalık ve rahatsızlıkların fazla olması sebebiyle de farklı alt dallara ayrılmaktadır. Bu kapsam içinde insanların farklı belirtilerle ortaya çıkan rahatsızlıkları, öncelikle dâhiliye bölümü içindeki doktorlar tarafından muayene edilmekte ve yine farklı teknik olanaklar ve tıbbi imkânlar doğrultusunda ise teşhis ve tanılar oluşturulmaya çalışılmaktadır.İç Hastalıkları / Dâhiliye Rehberi


No more posts

Bu bağlamda özellikle iç organları ilgilendiren, iç organlarının işleyişi ve sağlıklı olmaları ile alakalı her türlü durum dâhiliye bölümünün uzmanlık alanı içine girebilmektedir. Yapılan her türlü muayene ve kontroller de ise mevcut hastalıkların ortaya çıkarılması, en etkili ve kalıcı tedavi yöntemlerinin bulunması gibi konularda temel amaçlar olmaktadır.

Dâhiliye Doktoru

İç hastalıkları/ dâhiliye birimlerinde ise iç hastalıkları uzmanı ya da dâhiliye uzmanı olarak isimlendirilen uzman doktorlar görev yapmaktadır.  Dâhiliye uzmanlarının alanları ise tıp içinde yer alan farklı uzmanlıklara göre en geniş yetkileri olan uzmanlık alanlarından biri olarak kabul  edilmektedir.

Bir iç hastalıkları uzmanı, çocuk olmayan, yetişkinliğe adım atmış her hastanın bütün iç organ, doku ve sistemleri ile alakalı meydana gelen ya da gelebilecek rahatsızlıklar da aktif olarak rol oynamaktadır. Özellikle meydana gelen rahatsızlıkların büyük bir çoğunluğunun iç organ ve dokular kaynaklı olduğu kabul edilmektedir, Bu durumda iç hastalıkları uzmanlık alanının uğraş ve araştırma alanlarının sınırlarını çok geniş ölçülerde arttırmaktadır.

İç hastalıkları/ dâhiliye doktorları genel anlamda kliniklere veya hastanelere başvuran hastaların ilk muayenelerinin yapıldığı ve ilk şikâyetlerin dinlendiği poliklinik ve klinikler de olabilmektedir. İç hastalıkları uzmanı herhangi bir rahatsızlık belirtisi ile kendisine başvuran vakalarda öncelikli olarak fiziksel ve gözle muayene işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Ardından gelişen süreçte mevcut belirtilerin işaret ettiği ya da tanımladığı hastalığa bağlı olarak ise uzmanlar farklı test ya da tanı kitlerini devreye sokabilmektedirler. Beraberinde ise yine bu bölüm tarafından hastalık tanıları konulup, tedavi işlemleri de başlatılmaktadır. Farklı durumlarda ise özellikle cerrahi müdahaleler gerektiren rahatsızlıklarda dâhiliye uzmanları ilgili vakaları cerrahi birimlere yönlendirip, hastalık öyküleri ile ilgili bütün detaylı bilgileri de aktarmaktadırlar.

Hangi Hastalıklara Bakar

İç hastalıkları/ dâhiliye branşı  kişiler arasında sıklıkla ya da nadiren görülen farklı türden birçok hastalığın ve rahatsızlığın içine girdiği bir branş olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda dâhiliye alanının oldukça geniş bir yelpaze içinde kişilerin sağlık sorunları ile ilgili inceleme ve tedavi çalışmaları yapması durumunun ortaya koymaktadır.

Dâhiliye bölümü genel olarak insanların solunum yolu enfeksiyonlarından, sindirim sistemi sorunlarına, şeker ya da romatizma rahatsızlıklarından kalp ya da grip gibi rahatsızlıklarına kadar çok farklı sayıda ve çok farklı türdeki hastalıklarına ilk bakan ve muayenelerini gerçekleştiren birim olmaktadır. Bunun yanında farklı belirtilere sahip ve  henüz teşhis edilememiş hastalıklara ait belirtiler de yine dâhiliye alanı içinde incelenip çözüme kavuşturulmaya çalışılmaktadır.

İç hastalıkları/ dâhiliye klinik ve polikliniklerinde uzman doktorlar farklı şikâyet ya da şikâyetlerle kendilerine başvuran hastalara işlemler yapmaktadırlar. Öncelikli olarak ortaya çıkan belirtiler ışığında ve belirtilerin işaret ettiği hastalıklar paralelinde ilk muayeneler yapılmaktadır. Bu kapsam içinde dâhiliye alanı içinde incelenen, ele alınan ve tedavi seçenekleri geliştirilen bazı hastalık  türleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Enfeksiyona bağlı hastalıklar
 • Solunum yolu rahatsızlıkları
 • Tansiyon ve tansiyona bağlı rahatsızlıklar
 • Diyabet ve şekere bağlı hastalıklar
 • Tiroid hastalığı
 • Kolesterol ve buna bağlı gelişebilen rahatsızlıklar
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Akciğerler ve bu organlara bağlı olan rahatsızlıklar
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Farklı kan hastalıkları
 • Romatizma kaynaklı rahatsızlıklar
 • İskelet sistemi ve kas yapısı ile alakalı rahatsızlıklar

Tedavi Yöntemleri

İç hastalıkları/ dâhiliye kliniklerinde yine bu bölümünün uzmanları tarafından alanın kapsamı içine giren hastalık ve rahatsızlıkların tedavileri yapılabilmektedir. Tedavi işlemlerinden önceki aşamayı ise hastalığın tanısının ve teşhisinin koyulması aşamaları oluşturmaktadır. Bu kapsamda farklı belirtilerle ortaya çıkan birçok rahatsızlığı birbirinden ayırmak ve en doğru tanıyı koymak ise iç hastalıkları uzmanının en asli görevlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Uygulanacak tedavi seçeneklerinin şekline ve yine tedavilerin sonuçlarına direkt etkisi olabilecek olan bu aşamalar dâhiliye uzmanları tarafından mevcut teknik ve olanaklarla çok titiz çalışmalar yürütülerek yapılmaktadır. Tanısı konulan hastalığa uygulanacak tedavi yönteminin dâhiliye kliniği kapsamında mı yoksa farklı uzmanlık alanlarında mı olacağının kararı da yine bu kliniklerde verilmektedir.

İç hastalıkları/ dâhiliye kliniğinde tedavi öncesinde hemen bütün branşları ilgilendiren branşlar içinde kullanılabilen farklı tıbbi görüntüleme, test ve benzer uygulamalar yapılabilmektedir. Özellikle yapılan idrar ve kan testleri ya da MR ve tomografi gibi görüntülemelerle mevcut rahatsızlık belirtilerinin hangi hastalığa dair olarak ortaya  çıktığı tespit edilebilmektedir. Bu bağlamda özellikle kalp ya da dolaşım sistemi ile ilgili meydana gelen belirtilerde ise dâhiliye uzmanları rahatsızlığı hızlı bir şekilde ortaya çıkarmak için gerekli olan tüm testleri ivedilikle uygulayabilmektedirler.Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp