D-Vitamini-Dora-Hospital-1200x679.jpg

D Vitamini


D Vitamini

D vitamini özellikle insan vücudunun temel birimlerinden biri olan kemiklerin sağlıkları ve korunmaları açısından oldukça önemli bir vitamin olarak tanımlanmaktadır. Kemiklerin çok daha sağlıklı yapılarda meydana getirilmesi ve mevcut kemik yapılarının da korunması için bu vitamin çeşidi son derece önemli görevler üstlenmektedir.

D Vitamini 2022

Bu vitamin türünün kemikler için bu derecede önemli olmasının en önemli nedenlerinden biri ise kemiklerin ana maddesi olan kalsiyum maddesinin sadece D vitamininin varlığıyla emilebilmesi durumu olmaktadır. Ayrıca farklı vitamin grupları gibi bu vitaminde kişilerin vücutları tarafından üretilebilmektedir, en önemli D vitamini kaynağı olarak ise güneş ışınları kabul edilmektedir. Güneş ışınlarının cilt yapısı üzerine alınmasıyla kalsiferol özelliklerine dönüştürülmesi neticesinde bu vitamin türü vücut içinde üretilmiş olmaktadır.


Dora İlgi Alanları Bilgi FormuGenel Tanıtım

D vitamini insan vücudunda özellikle fosfor ve kalsiyum gibi maddelerin vücut tarafından emilip, gerekli görevlerini yerine getirilmesine ortam ve zemin hazırlayan bir vitamin olarak da ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda iskelet sistemi, kemik yapıları ve kemiklerdeki mineral dengelerinin sağlanması açısından da bu vitamin türü son derece önemli işlevleri yerine getirmektedir.

Özellikle erken yaşlarda kemik oluşumlarının düzenli ve gereken ölçülerde olabilmesi de yine vücutta yer alan D vitamininin miktarlarına bağlı olarak şekil alabilen özellikler taşıyabilmektedir. Bu ve buna benzer farklı özellikleriyle bu vitaminin kişilerin vücutlarında yeterli miktarda bulunması, bulunmaması durumlarında ise takviye edinmeleri sağlık bakımından önemli konu başlıklarından birini oluşturmaktadır.

D vitamini vücudun güneşten aldığı ışınlarla etkileşime girerek ürettiği bir vitamin olma özelliklerine de sahiptir ve bu vitaminin temel olarak üretilme miktarı ise farklı nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.  Yine vücudun vitamin üretme ve ortaya çıkarma durumları ise kişilerin genel sağlık durumlarına göre fizyolojik etkenlere bağlı olarak da değişiklik taşımaktadır.

Bunun dışında bu vitaminin oluşması için harici şartlarında önemli ve göz ardı edilmeyecek etkileri bulunmaktadır kişilerin hangi mevsimde ya da günün hangi saat aralığında güneş ışınları aldıkları gibi konularda oluşturulacak vitamin miktarı üzerinde etkileri olan konu başlıkları olarak belirtilmektedir. Bu durum sonucunda ise bazı durumlarda farklı bireyler de üretilen vitamin miktarları ise yetersiz seviyelerde kalabilmektedir.D Vitamini Nasıl Alınır?

D vitamini en iyi ve faydalı şekilde kişilerin vücuduna güneş ışınları vasıtasıyla alınabilen bir vitamin olarak tanımlanmaktadır. Yeteri miktarda güneş ışığı alan cilt geliştirdiği reaksiyonlar sayesinde vücut içinde bu vitaminin oluşumunu tamamlamaktadır. Bu sayede farklı birçok görevi olan vitaminde vücudun temel yaşamsal ve işleyiş fonksiyonlarındaki görevlerini yerine getirebilmektedir.

Bunun dışında yine bu vitamini vücut için gerekli seviyelere getirmek için belirli süreler güneş ışığı almak hem sağlıklı hem de en hızlı yöntemlerin başında yer almaktadır. Kişiler kendi vücut ve genel durumlarına göre farklı süreler için güneş ışığı alabilmektedirler. Özellikle cilt yapı ve tipleri arasında ki farklılıklar güneşlenme sürelerini etkileyen unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir.

D vitamini almak için en temel yol olan güneş ışığının ise fazla alınması durumlarında sağlık sorunları da ortaya çıkabilmektedir. Güneş ışınlarının fazlasının kişilerin genel sağlık düzeyinde ve genel sağlık durumları üzerinde olumsuz etkiler oluşturabileceği ve ileri seviyelerinde ise ciddi ve hayati tehlikeler yaratabileceği bilinmektedir. Bunun ortaya çıkmaması için genel olarak belirli sınırlar dâhilinde güneş ışıklarının altında kalmak önemle vurgulanan bir konu başlığı olmaktadır.

Yine güneş kaynağı dışında farklı gıda ve besin maddelerinin içinde de bu vitaminden bulunmaktadır. Kişiler gıda ve besin maddelerini tüketerek vitamini vücutlarına alabilme yoluna gidebilmektedirler. Fakat en önemli unsurlardan bir tanesi ise gıdalardan alınabilecek vitamin miktarının çok küçük ve önemsenmeyecek miktarları geçmemesi durumu olmaktadır.D Vitamini Faydaları / Yararları

D vitamini insanların vücutlarında ve özellikle kemik yapılarında oldukça önemli rolleri olan birçok maddenin kullanılması açısından çok büyük faydaları olan bir vitamin olarak tanımlanmaktadır. Bu doğrultuda özellikle bu vitaminin vücutta eksik olması ise ciddi ve ileriye dönük zararları olabilecek bazı sağlık sorunlarını meydana getirebilmektedir.

Bu bağlamda bu vitaminin sağlıklı kişilerin vücutlarında bulunması gereken miktarın düzenli olarak korunması ve bu sayede vücudun doğal fonksiyonlarına ve işlemlerine devam edebilmesi gerekmektedir. Temel olarak bu vitaminin kişiler açısından farklı durumlar bakımından da oldukça fazla ve kayda değer faydaları ve yararları da bulunmaktadır. Bu vitaminin yerine getirdiği çoğu görev ve işlev de genel vücut sağlığı açısından son derece önemli konular arasında kabul edilmektedir.

D vitamini ve bu vitaminin faydaları ise genel anlamda farklı hastalıklar ve sağlık sorunları üzerinde de olumlu etkileri ve önleyici özellikleri bulunmaktadır.

Bu kapsam altında bu vitaminin faydaları ise şu başlıklar altında sıralanabilmektedir;

 • Genetik sorunlar ve kalıtsal hastalıklar
 • Farklı kanser türleri için önleyici özellikleri
 • Sedef hastalığı tedavisi ve etkilerinin azaltılması
 • Raşitizm hastalığı tedavisi
 • Kemik erimesi rahatsızlığı
 • Multipl Skleroz rahatsızlığı için önleyici olma
 • Bilişsel ve davranışsal işlevlere olan katkılar
 • Kemik ağrı şikâyetleri ve çözümleri
 • Kas dokusu sorunları

Genel olarak bu vitamin bu sayılan rahatsızlıklarda ve farklı sağlık sorunlarında tedavi yöntemleri içinde kullanılabilmektedir.Kaynakları

D vitamini için en kesin ve en temel olarak kabul edilen kaynak ise güneş ışınları olarak kabul edilmektedir. Bu vitamin güneş ışıkları ve bu ışınların içinde yer alan bazı maddelerin cilt ve deri ile teması sonrası oluşmaktadır. Bu sayede yeteri kadar ve sağlıklı olarak güneş ışığı almak ise bu bağlamda yeteri kadar vitamin oluşturulmasına ön koşul olabilmektedir.

Bu noktadan hareketle her kişinin özellikle ise risk gurubunda olan bireylerin her gün düzenli olarak güneş almaları ise genel sağlıkları içinde önerilmektedir. Bu bağlamda ise en önemli nokta güneş ışınlarına kalınacak sürenin iyi bir şekilde belirlenmesi olmaktadır. Bu sayede güneş çarpması ya da farklı sağlık sorunlarının da oluşması engellenebilmektedir.D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği de diğer önemli vitamin gruplarının eksikliği gibi beraberinde temel vücut sağlığı açısından olumsuz durumlar getirebilmektedir. Ayrıca özellikle risk grubu olarak da tanımlanan kimi kişiler de ise ortaya çıkabilecek bu olumsuz durumlar daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Yine eksikliği durumunda sorunların ortaya çıkabileceği gibi vücuda yeterinden fazla alınması durumlarında da kişiler farklı olumsuz belirtiler yaşayabilmektedirler.

Temel olarak ise en önemli noktalardan biri ise herkesin kendi vücut yapısına göre uygun olan günlük vitamin miktarını alması gerektiği konu başlığı olmaktadır. Bu sayede başta kemik yapıları olmak üzere farklı birçok nokta açısından da sağlıklı olma sürecine önemli katkılar da sağlanmış olabilmektedir.

D vitamini bazı özellikleri ve unsurları taşıyan kişi ya da kişilerde ise son derece az olabilmektedir. Bu duruma yol açan farklı fiziksel ve çevresel faktörlerin varlıkları ise kabul edilmektedir.

Bu noktadan hareketle şu özellikler ya da şartlara sahip bireyler bu vitamin açısından yetersizlik yaşayabilmektedirler;

 • Karaciğer ve bu organa bağlı hastalığı olanlar
 • Tenlerini komple kapatacak şekilde dışarı çıkanlar
 • İleri yaştaki erkek ve kadın bireyler
 • Hamileler
 • Böbrek ya da buna bağlı rahatsızlığı olan kişiler
 • Ten renkleri açık olanlar
 • Sürekli kapalı alanlarda vakit geçiren bireyler

Grip Aşısı, Gıda Zehirlenmesi, Ferritin, E Vitamini, Düşük Tansiyon

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp