Çölyak-Hastalığı.jpg


Çölyak Hastalığı

İnce bağırsağın Gluten adı verilen proteine karşı ömür boyu hassasiyet göstermesine çölyak hastalığı adı verilir.

En çok bilinen gluten içeren gıdalar arasında; buğday, yulaf, çavdar ve arpa sayılabilir. Belirtileri pek çok farklı hastalıkla karıştırılan bir sağlık sorunu olan çölyak tedavisi bu nedenle kimi zaman geç başlayabiliyor.

Çölyak Hastalığı 2023


Karın ağrısı, şişkinlik ve kilo alamamak gibi belirtileri olan çölyak hastalığı, ömür boyu sürecek olan bir alerji olarak görülebilir. Vücudun yeterince gıda alabilmesi ince bağırsakta görev yapan ve Villus adı verilen kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak hastalarındaysa gluten içerikli gıdalar alındığında baş gösteren alerjik durum bu çıkıntıların tahrip olmasına ve zamanla yok olmalarına neden olur. Bağırsak yüzeyinin azalması alınan gıdaların emilmesine engel olur. Beslenme yetersizliğinin ardından ortaya çıkan çölyak tedavisi zorunlu bir hal alır.


Dora Sağlık Bilgi Formu


  Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  Farklı sağlık sorunlarıyla karıştırılan tipik belirtileri olan çölyak hastalığı;

  •  Kilo azlığı,
  •  Kusma ve iştahsızlık,
  •  Kas zayıflığı,
  •  Kansızlık,
  •  Büyüme geriliği,
  •  Eklem ağrıları,
  •  Aşırı sinirlilik,
  •  Ciltte döküntü ve
  •  Ağızda çıkan aftlarla kendini belli eder.

  Çölyak hastalığı hemen her yaşta teşhis edilebilir. Bu hastalığın belirtileri farklı sağlık sorunlarıyla karıştırıldığı için doğru teşhisin konulabilmesi son derece önemlidir. Hastalığın insan sağlığı üzerindeki etkilerinin önemi bilinmeli ve konusunda uzman olan hekimlerden destek alınmalıdır. Kesin teşhis için kan testleri ve ince bağırsakta yapılacak biyopsi sonuçlar önem taşır.  Hastalığın Teşhisi Nasıl Konur?

  Çölyak hastalığının teşhisi için kansızlık ve karın ağrısı bulgularının yeterliliği kontrol edilmelidir. Yakın akrabalar arasında çölyak hastası olan kişilerin bulunması hastalığa yakalanma riskinin artması anlamına gelir. Bu aşamada hastadan kansızlığın araştırılması için tam kan sayımı alınır. İltihaplanmanın değerlendirilmesi için ESR adı verilen test yapılır. D, E ve B12 vitaminlerinin durumu ölçülür. Dışkı yağı kontrolü yapılır.  Çölyak Hastalığında Tedavi Biçimleri

  Çölyak tedavisi glutensiz bir yeme biçiminin uygulanabilmesidir. Diyetin tam anlamıyla uygulanmasının ardından ince bağırsağın yüzeyi olması gerektiği şekli alır. Bu durum organın işlevini ve sorumluluklarını yerine getirmesini sağlar. Süreç içerisinde alınacak en ufak miktarda gluten tahribatın yeniden oluşmasına neden olur.

  Uygulanan çölyak tedavisi sırasında diyet listesine bağlı kalınması sorunların tamamen ortadan kaybolmasını sağlar. Kısa süre içerisinde belirgin bir iyileşme kaydedilir. Şikayetlerin tamamen yok olması için; hastanın yaşı ve tahribatın derecesi önem taşır. Diyetin iyileşmenin görülmesinin ardından bozulması yaşanacak sorunların boyutunun artmasına ve önüne geçilemeyecek tahribatların oluşmasına neden olabilir.

  Alternatif tıp yöntemlerinin veya biorezonans gibi uygulamaların çölyak tedavisi için faydalı olmayacağı bilinmelidir. Bu hastalığın tek tedavi yöntemi Glutensiz bir diyettir. Belli dönemlerde bırakılan diyetin ardından hastaların sıkıntı hissetmemesi diyetten vazgeçilmesi anlamına gelmemelidir.  Gluten Diyeti Ne Anlama Gelir?

  Gluten diyeti çölyak hastalığı tedavisinde kullanılır. Özellikle başlangıç aşamasında hastanın moralini bozan süreç, zaman ve sabırla üstesinden gelinecek bir alışkanlık halini alır. Hastalığın yaygınlaşmasının ardından glutensiz gıda seçenekleri de artırılmıştır. Bugün pek çok büyük markette glutensiz gıda seçenekleri arasında ağız tadına uygun alternatifler bulunabilir.

  Sağlıklı ve lezzetli olduğu kadar da gluten içermeyen gıdalar arasında; yumurta, fındık, fasulye, taze et, balık, meyve, sebzeler ve süt ürünleri sayılabilir.

  Pek çok tahılda da gluten bulunmaz.

  Mısır ve mısır unu, pirinç ve soya en bilinenlerdir.

  Glutensiz yapılmamış olan; pasta, ekmek, bira, kraker, patates kızartması, makarna, salata sosları, hazır çorbalar ve soslu sebzelerden kesinlikle uzak durmak gerekir. Bu hastalığın en büyük riski yapılan diyetle yeterli vitaminin alınamayacak olmasıdır.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


  Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


  Soru Sorabilirsiniz…

  Bizi Takip Edebilirsiniz…


  Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


  Yol Tarifi

  Doktora Sor

  Whatsapp