Cocuklarda-Konjonktivit-Dora-Hospital-1200x679.jpg

Çocuklarda Konjonktivit


Çocuklarda Konjonktivit

Çocuklarda Konjonktivit, genellikle pembe göz olarak adlandırılır ve küçük çocuklarda oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda görülmektedir.

Genellikle bulaşıcı olan rahatsızlık, anaokullarında ve oyun alanlarında oldukça yaygın görülür. Hatta bazen gençlere ve yetişkinlere de bulaşabilmektedir. Konjonktivit, gözün beyaz olan kısmının ve göz kapaklarının iç kısımlarının iltihaplanmasıdır. Büyük bir enfeksiyon değildir. Kötü ve ciddi görünse de o kadar ciddi değildir.

Çocuklarda Konjonktivit 2022

Çocuklarda Konjonktivit Çeşitleri

Çocuklarda, durum genellikle yeni doğan konjunktiviti ve çocukluk çağı konjunktiviti olarak gruplandırılır. Her grup için farklı nedenleri ve tedavileri bulunmaktadır.

Yeni doğan konjonktivit türleri şunları içerir:

 • Kimyasal konjunktivit: Çocuklarda konjonktivit türlerinden biri olan hastalık, yeni doğanlarda bakteriyel bir enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak için bebeklerin gözlerine yapılan damlalardan kaynaklanır. Bu nadir bir durumdur ve damla bebeğin gözünde tahrişe neden olduğu için oluşmaktadır.  Bebeğin gözleri, göz damlasının göze uygulanmasından birkaç saat sonra kızarmaya ve iltihaplanmaya başlamaktadır. Belirtiler yaklaşık 2 ila 4 gün boyunca sürmektedir. Bu tür konjunktivit genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz.
 • Gonokokal konjunktivit: Bu konjonktivite Neisseria gonorrhea adı verilen bakteriler neden olmaktadır. Yeni doğmuş bir bebek, enfekte bir anneden vajinal doğum sırasında bu tür bakterileri alabilmektedir. Bu şiddetli konjunktivit türü, yeni doğan bebeklere doğdukları anda gerekli göz damlası uygulandığında önlenebilmektedir. Çocuklarda konjonktivit türü olan Gonokokal, göz kapaklarında şişlik ve gözden iltihaplı sıvı sızmasıyla birlikte oldukça kırmızı gözlere neden olmaktadır. Rahatsızlığın belirtileri genellikle doğumdan yaklaşık 2 ila 5 gün sonra başlar. Tedavi genellikle bir tür antibiyotik ile yapılmaktadır.

 • Genel konjunktiviti: Bu rahatsızlık, en yaygın bakteriyel enfeksiyon türüdür. Chlamydia trachomatis enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Semptomlar kırmızı gözler, şişmiş göz kapakları ve göz kapaklarından sızan iltihaplı sıvıyı içermektedir. Yeni doğan bebek belirtileri doğumundan sonraki 5 ile 14 gün içerisinde göstermektedir. Tedavi genellikle ağızdan alınan antibiyotikleri ile yapılmaktadır.

Dora İlgi Alanları Bilgi FormuDiğer bakterilerden kaynaklı enfeksiyon: Yaşamın ilk haftasından sonra, başka bakteriler yeni doğmuş bir bebekte konjonktivite neden olabilmektedir. Bebeğin gözleri kızarabilmekte ve şişlik görülebilmektedir. Çocuklarda konjunktivit tedavisi, enfeksiyona neden olan bakteri türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tedavi genellikle göze antibiyotik damlası veya merhemi, göze sıcak kompres yapmayı içermektedir. Ayrıca enfekte olmuş göze dokunurken hijyene dikkat edilmelidir.

Çocukluk çağı konjunktiviti: Çocuklarda çok yaygın bir sorundur. Büyük konjunktivit salgınları genellikle kreşlerde veya okullarda görülür.

Çocukluk çağı konjonktivitenin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Bakteriler
 • Herpes virüsü dahil virüsler
 • Alerjiler

Hastalık bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, etkilenen göze veya gözden akan iltihaplı sıvıya dokunmak enfeksiyonun bir gözden diğerine yayılmasına neden olmaktadır. Ayrıca bu enfeksiyon başka insanlara da bulaşabilmektedir. Gözden akan iltihaplı sıvının, tedaviye başlandıktan 24 ila 48 saat sonra bile bulaşıcılığı devam etmektedir.Çocuklarda Konjonktivit Belirtileri

Çocuklarda konjonktivit belirtileri her konjonktivit türünde ve çocukta farklılık göstermektedir. Ancak ortak bazı belirtiler bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları:

 • Kaşıntılı ve tahriş olmuş gözler,
 • Göz kapaklarının şişmesi,
 • Gözün beyaz kısmında kızarıklık,
 • Çocuk ışığa baktığında hafif ağrı hissetmesi,
 • Gözlerde yanma,
 • Uykudan uyanınca birbirine yapışan göz kapakları,
 • Gözlerden, çoğunlukla bir virüs veya alerjiden kaynaklı sızan berrak, ince sıvı,
 • Genellikle alerjiden dolayı hapşırma ve burun akıntısı,
 • Gözlerden, çoğunlukla alerjilerden kaynaklanan sert akıntı,
 • Çoğunlukla bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan kalın, yeşil akıntı,
 • Çoğunlukla bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan kulak enfeksiyonu,
 • Çoğunlukla herpes enfeksiyonundan dolayı göz kapaklarında kabuklu bir görünüme sahip lezyon

Konjunktivit semptomları diğer sağlık sorunları ile benzerlik gösterebilmektedir. Çocuklarda konjonktivit belirtileri gözleniyorsa ve şüphe duyuluyorsa acilen doktora gidilmelidir. Bu hastalığı acilde bulunan doktorlar ve çocuk göz doktorları teşhis edebilmektedir.Çocuklarda Konjonktivit Tanı Yöntemleri

Hastalığın tanısının koyulabilmesi için uzman doktora müracaat edilmektedir. .uzman doktor çocuğun semptomları ve sağlık geçmişi hakkında sorular soracaktır. Ayrıca ailenin sağlık geçmişi hakkında da sorular sorulabilmektedir.

Hastalık belirtileri taşıyan çocuğa doktor fiziksel bir muayene yapacaktır. Bazı durumlarda, enfeksiyonun nedenini doğrulamaya yardımcı olmak için gözden sızan sıvının bir örneği test edilebilmektedir.

Doktorun yaptığı muayene sonucu çocukta konjonktivit olduğu tespit edilirse doktoru hastalığın tipine göre ilaç tedavisine başlamaktadır. Ayrıca eğer bulaşıcı bir rahatsızlık olduğu düşünülürse çocuğu gittiği okul, oyun alanı, park gibi yerlere bilgi verilerek belirti gösterenleri test yaptırması ve muayene olması önerilmektedir.

Çocuklarda konjonktivit önlemenin ana yolu iyi hijyen uygulamaktır, ancak yeni yürümeye başlayan bir çocuğun hijyen alışkanlıklarını veya hareketlerini yönetmek çok kolay değildir. Çocuk dünyayı merakla keşfetmektedir. Nesnelere dokunmak ve başkalarıyla etkileşimde bulunmak onların gelişiminin bir parçasıdır. Ek olarak, çocukların tahriş olmuş veya enfekte olmuş gözlerini ovalamasını önlemek zordur.

Ebeveynler ve öğretmenler bazı önlemler alınarak çocukların konjonktivite yakalanmasının önüne geçilebilmektedir:

 • Çocuğun bu durumdaki çocuklar ile etkileşimde olmasını önlemek,
 • Çocuğun ellerini sık sık yıkamasına yardım etmek,
 • Çarşaflarını, battaniyelerini ve yastık kılıflarını düzenli olarak değiştirmek, temiz havlu kullanmak bunlardan bazılarıdır.

Konjonktivit kapma olasılığını azaltmak için bu önleme yöntemlerini ebeveynlerin ve öğretmenlerin de uygulaması önerilmektedir.Çocuklarda Konjonktivit Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda konjonktivit olduğu tespit edilirse, ve bunun nedeni viral ise virüs kendi seyrini devam ettirmelidir. Virüsleri yok etmenin net bir yolu yoktur. Gözlere yapılan soğuk kompresler şişlik, kaşıntı ve diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Ancak konjonktivit için tıbbi bir tedavi yoktur. Viral konjonktivitin tamamen geçmesi genellikle bir ile iki hafta (7 / 14 gün) sürmektedir.

Uzman doktor bakteriyel konjonktivit teşhisi koyarsa muhtemelen bakteriyel konjunktivit için antibiyotik yazacaktır. Bu antibiyotikler göz damlası veya merhem şeklinde olabilmektedir. Ayrıca göz enfeksiyonuna başka semptomlar eşlik ederse oral bir antibiyotik de reçete edilebilir. Çocuklarda konjonktivit çocukların gözlerinin etrafındaki kuru veya kabuklaşmış akıntıları gidermek için ılık bir bez kullanmak (genel olarak sabah uyandıklarında veya kestirdiklerinde oluşur), bakteriyel konjunktivit nedeniyle yaşadıkları rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

24 saat antibiyotik kullandıktan sonra, bakteriyel konjonktivite sahip kişiler artık hastalığı bulaştırma riskini atar. Bununla birlikte, çocuğun gözleri birkaç gün sonra daha iyi görünse bile, doktor tarafından verilen süre boyunca tedaviye devam edilmesi önemlidir. Çünkü o süre bakterilerin tamamen ortadan kalkacağı süredir.  Ayrıca doktora antibiyotiklerin yan etkileri ve yan etkile için çözümler de sorulmalıdır.

Alerjik konjonktivit, reaksiyona neden olan alerjeni tespit edip ondan kaçınarak önlenebilmektedir. Doktordan alerjinin nedeninin bulunması istenmelidir. Ayrıca uzman doktordan, alerjik konjonktivit ve diğer alerji semptomlarını yönetmeye yardımcı olması için antihistaminikler (genel olarak sıvı, çiğneme tableti ve göz damlası şeklinde bulunur) reçete etmesi de istenebilir.

Tahriş edici konjonktiviti tedavi etmek, tahriş edici gözün yıkanmasını içerir ve oldukça basittir. Gözyaşları, gözlerin bunu yapmasının doğal yoludur, ancak daha fazla yıkama gerekirse, gözü nazikçe yıkamak için bir şişe steril salin veya suni gözyaşı kullanılması önerilmektedir.

Çocuklarda konjonktivit bulaşıcı olması yüksek bir rahatsızlıktır. Bu nedenle belirtiler fark edildiğinde doktora gidilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Ayrıca çocuklar hijyen konusunda uyarılmalı ve hastalık bulaşma ihtimali azaltılmalıdır.

Yaygın Göz Hastalıkları, Üveit, Şaşılık, Retina Dekolmanı, Renk Körlüğü

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.


0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Doktorlarımıza Soru Sorabilirsiniz!


Konusunda uzmanlaşmış kadromuzla her zaman sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duymaktayız… Dora Hospital Fulya bölgesinde sizlere hizmet vermektedir. Dora Hospital İletişim bilgilerine ise menü aracılığı ile ulaşabilirsiniz.


Soru Sorabilirsiniz…

Bizi Takip Edebilirsiniz…


Sosyal medya üzerinden hastanemiz hakkında haberler görüntüleyebilir, gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Yol Tarifi

Doktora Sor

Whatsapp